Війна в Україні штовхає ціле покоління дітей до краю прірви — ЮНІСЕФ

- Українська
- English
КИЇВ/НЬЮ-ЙОРК, 21 лютого 2023 року. За рік, що минув від моменту ескалації війни в Україні 24 лютого 2022 року, ціле покоління дітей пережило місяці насильства, страху, втрат і трагедій. Немає жодного аспекту життя дітей, на який би не вплинула війна: багато їх було вбито і поранено, вони були змушені покинути свої домівки, втратили можливість отримувати освіту та були позбавлені переваг безпечного середовища.
«Діти в Україні пережили рік жаху, — говорить виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. — Мільйони дітей лягають спати в холоді й страху та прокидаються з надією на припинення цієї жорстокої війни. Діти були вбиті та поранені, і багато хто з них втратив батьків, братів і сестер, свої домівки, школи та улюблені ігрові майданчики. Жодна дитина не повинна так страждати».
Економічна криза, через яку величезна кількість сімей повідомляють про значну втрату доходів, а також енергетична криза, спричинена війною, мають руйнівний вплив на добробут дітей і сімей. Нещодавнє опитування ЮНІСЕФ показало, що 80% респондентів зауважили погіршення свого економічного становища, тоді як аналіз ЮНІСЕФ засвідчує, що відсоток дітей, які живуть у бідності, майже подвоївся (з 43% до 82%). Особливо гострою є ситуація для 5,9 мільйона переміщених осіб в Україні.
Війна також має руйнівний вплив на психічне здоров’я та благополуччя дітей. За оцінками, 1,5 мільйона дітей мають ризики депресії, тривожності, посттравматичного стресового розладу та інших проблем психічного здоров’я з потенційними довгостроковими наслідками.
Доступ дітей і сімей до основних послуг катастрофічно погіршився. Повідомляється, що понад 800 медичних закладів в Україні було пошкоджено або зруйновано внаслідок обстрілів і авіаударів. У результаті таких нападів гинуть і отримують серйозні травми пацієнти, в тому числі діти, а також медичний персонал, а доступ до медичної допомоги обмежується. Тисячі дітей, які тікають від конфлікту по всій країні, не отримують вакцин для захисту від поліомієліту, кору, дифтерії та інших небезпечних для життя захворювань.
З 24 лютого 2022 року ЮНІСЕФ завдяки підтримці міжнародної спільноти забезпечив навчальним приладдям 1,8 мільйона дітей, залучив понад 2,5 мільйона дітей до формальної та неформальної освіти, надав психологічну та психосоціальну підтримку 4,6 мільйона дітей та їхніх опікунів. 725 000 жінок і дітей отримали послуги з реагування на гендерно зумовлене насильство, 5,6 мільйона людей — доступ до безпечної води, 5,4 мільйона людей — медичні послуги. Також ЮНІСЕФ надав багатоцільову грошову допомогу 277 000 домогосподарствам в Україні та у країнах, що приймають біженців*.
«Дітям потрібні завершення війни та стійкий мир — тоді вони зможуть відновити своє дитинство, повернутися до нормального життя та почати зцілюватися, — сказала пані Рассел. — Поки цього не станеться, надзвичайно важливо, щоб психічне здоров’я та психосоціальні потреби дітей були в пріоритеті. Ми маємо вживати заходів, щоб діти отримували піклування та можливості для розвитку відповідно до віку, виробляли стійкість і мали можливість висловлюватися про свої проблеми — це особливо важливо для дітей старшого віку та підлітків».
Після двох років перерв у навчанні через пандемію COVID-19 і більш як восьми років складнощів із навчанням для дітей, які проживають на сході України, доступ до освіти знову обмежений. Війна перервала освіту для понад 5 мільйонів дітей, позбавивши їх відчуття структурованості життя, безпеки, нормальності та надії, які дає навчання.
ЮНІСЕФ продовжує закликати до принципового, безпечного, швидкого та безперешкодного гуманітарного доступу, припинення нападів на дітей та інфраструктуру, від якої вони залежать, зокрема школи, лікарні та системи водопостачання та каналізації. ЮНІСЕФ закликає уникати використання шкіл у військових діях, а також припинити використання вибухової зброї в населених пунктах, що є причиною вбивств та каліцтва сотень дітей. Насамперед ЮНІСЕФ продовжує виступати за припинення бойових дій.
У грудні 2022 року ЮНІСЕФ розпочав щорічну кампанію «Гуманітарні дії заради дітей». ЮНІСЕФ потребує 1,1 мільярда доларів США для задоволення невідкладних і довгострокових потреб 9,4 мільйона людей, які сильно постраждали від війни в Україні, зокрема 4 мільйони дітей як в Україні, так і за її межами. Фінансування дозволить ЮНІСЕФ надавати, підтримувати та розширювати критично важливі послуги в галузі охорони здоров’я, харчування, захисту дітей, захисту від гендерно зумовленого насильства, водопостачання та санітарії, а також соціального захисту у співпраці з урядом. Це забезпечить своєчасну готовність до додаткових переміщень населення у країні та за її межами.
Контакти для медіа
Про ЮНІСЕФ
ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.
Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у Facebook, Instagram , Twitter та TikTok.