Два місяці війни в Україні призвели до «кризи захисту дітей надзвичайних масштабів» – заява під час брифінгу ЮНІСЕФ у Женевському палаці щодо становища дітей в Україні

Це короткий виклад того, що сказав Аарон Грінберг – регіональний радник ЮНІСЕФ у Європі та Центральній Азії із питань захисту дітей, якому належать подані нижче висловлювання на сьогоднішньому прес-брифінгу у Палаці Націй у Женеві.

06 Травень 2022
Україна. Родини виглядають з вікна.
UNICEF/UN0627016/Jones/AFP

ЖЕНЕВА/ЛЬВІВ, Україна, 6 травня 2022 р. Ситуація в Україні – це криза захисту дітей надзвичайних масштабів, якої ми, мабуть, досі ніколи не бачили.

За два місяці війни в Україні 7,7 мільйона людей стали вимушеними переселенцями, понад 5,5 мільйона людей перетнули міжнародні кордони, серед них майже дві третини всіх дітей України. Сотні дітей було вбито та ще більше поранено. Повідомлялося про майже 200 нападів на медичні заклади, до того ж, школи продовжують страждати від обстрілів.

Хоча Уряд України та гуманітарні партнери працюють над захистом найбільш вразливих дітей, потреби залишаються величезними.

Дозвольте мені нагадати колегам про важливий, на наш погляд, факт. До війни в Україні була найбільша кількість дітей в інституціях в Європі – понад 90 000 дітей, які жили в спеціальних закладах, дитячих будинках, інтернатах та інших установах. Майже половина з них – це діти з інвалідністю.

Вплив війни на цих дітей був особливо руйнівним. Десятки тисяч дітей, які жили в установах або в названих родинах, повернули в сім’ї, багатьох поспіхом одразу після початку війни. Багато хто з них не отримав необхідної турботи та захисту, особливо діти з інвалідністю.

Війна вплинула на психосоціальний добробут усіх дітей. Всіх без винятку. Діти були вирвані зі своїх домівок, розлучені з опікунами і безпосередньо зазнали впливу війни. Діти були приголомшені вибухами бомб і виттям сирен систем попередження про ракетний удар. Майже всі діти стикнулися з відсутністю батька, старших братів або дядьків, оскільки майже всі чоловіки віком від 18 до 60 років мобілізовані для участі у військових діях. І, найголовніше, багато хто з дітей став свідком або пережив фізичне та сексуальне насильство.

Але діти є стійкими. Досвід роботи ЮНІСЕФ з постраждалими від збройних конфліктів дітьми, накопичений за десятиліття, чітко показує, що значна частина постраждалих зможе відновитися, якщо вони повернуться до школи, збережуть зв’язок із сім’єю та близькими і певною мірою нормалізують своє життя. Деяка частина дітей потребуватиме більш інтенсивної психологічної підтримки. У трохи меншої, але доволі значної ​​кількості дітей розвинуться симптоми посттравматичного стресового розладу, як правило, через 2 – 4 місяці після пережитого. Ця категорія потребуватиме інтенсивної підтримки команди фахівців.

Дозвольте наголосити на конкретній проблемі, яку ми помітили. Українські спеціалісти – соціальні працівники, дитячі психологи та інші фахівці – також постраждали від цього конфлікту. А країні вони потрібні саме зараз, можливо, навіть більше, ніж будь-коли. Утримування співробітників та їх підтримка для того, щоб вони могли залишитися і працювати, зараз важливі як ніколи. Ми повинні виявити солідарність із основною частиною працівників соціальних служб України. Ми тут у Львові розглядаємо варіанти того, що стане значним розширенням допомоги через наявні державні системи для підтримки цих фахівців.

ЮНІСЕФ працює у посиленому режимі, підтримуючи уряд, координуючи партнерів із захисту дітей та збільшуючи інвестиції у місцеві НУО та державні служби.

Дозвольте мені навести трохи нашої статистики. З 24 лютого ЮНІСЕФ та партнери охопили понад 140 000 дітей та їхніх опікунів психологічними та психосоціальними послугами, при цьому переважна більшість із них – це прямі контакти дітей із кваліфікованими психологами. Понад 34 000 дітей скористалися спеціалізованими послугами завдяки сервісу соціальної роботи із управління кейсами та направлення для отримання послуг підтримки, завдяки тому, що ми розширюємо мобільні групи соціальних працівників, дитячих психологів, медсестер та юристів. Наразі у нас діє 56 мобільних груп по всій країні, 12 із них – на сході. 7000 жінок та дітей були охоплені послугами з профілактики насильства, зниження ризиків та реагування на насильство, включаючи ґендерне, у тому числі у східних районах країни.

Але цього недостатньо. Хоча ми працюємо в посиленому режимі, я вважаю, що ми маємо бути готові до надання більш спеціалізованих послуг для дітей, які пережили фізичне та сексуальне насильство. Окрім цього, діти з інвалідністю, які непропорційно сильно постраждали внаслідок цієї війни, мають отримати термінову підтримку. Наразі уряд, ЮНІСЕФ та партнери розширюють спектр послуг для цих дітей.

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.