З нагоди Всесвітнього дня дитини ЮНІСЕФ вкотре наголошує на важливості дотримання прав дітей для відбудови України

20 Листопад 2023
Image
UNICEF

20 листопада 2023 року, Київ. До Всесвітнього дня дитини було приурочено спеціальну нараду, яка відбулася за участі Першої леді України Олени Зеленської, громадських діячів і представників владних органів. Учасники заходу зазначили, що обов’язком держави є створення таких умов, за яких кожна дитина могла б реалізувати своє право зростати в безпечній і турботливій сім’ї завдяки своєчасній підтримці родин і розвитку сімейних форм виховання. 

Також до Всесвітнього дня дитини ЮНІСЕФ запросив поділитися своїми історіями шістьох підлітків, зокрема дітей з інвалідністю, з різних куточків України. Вони розказали про своє життя, виклики, що перед ними постали, власні досягнення та переживання. Кожна розповідь ілюструє в тому числі основні права дитини: від права бути разом з турботливою сім’єю до гідного життя дітей з інвалідністю.

«Ми почули лише кілька історій, але вони багато розповідають про те, що доводиться переживати нашим дітям зараз – більше, ніж їхнім одноліткам у Європі чи США. На них навалилося одразу все – і воєнні, і особисті виклики. Але особливо вражає, як вони це осмислюють. Не кожен дорослий знайшов би такі слова. Вони кажуть, що навіть негативний досвід хочуть перетворити на позитивний розвиток. Знають, що кожна нереалізована людина – це втрата для всього суспільства. Впевнені, що світ повинен бачити й толерувати різноманітність. Правда, я б хотіла, щоб усі мали таке почуття гідності й поваги до себе та інших. Ця повага й гідність починаються з розуміння прав. Своїх та прав інших», – наголосила Перша леді України Олена Зеленська.

Згідно з результатами опитування, проведеного ЮНІСЕФ через U-Report, українська молодь недостатньо обізнана з Конвенції про права дитини: понад 35% дітей (віком до 18 років) не ознайомлені із її положеннями, трохи більше 50% зазначили, що відчувають потребу дізнатися більше про свої права, ще 45.4% респондентів вказали на негативний вплив війни на дотримання їхніх прав.

Щоб підвищити рівень обізнаності про права дітей та глибшого їх розуміння у суспільстві, і у відповідності до свого мандату захищати права всіх дітей, ЮНІСЕФ переглянув та розширив формати Конвенції ООН про права дитини. Адже якомога більше українських дітей повинні мати змогу дізнатися про свої права. 

Заступник виконавчої директорки ЮНІСЕФ Тед Чайбан підкреслив: «Необхідною умовою захисту прав дитини є їх розуміння. Під час війни, що триває, як ніколи актуальним стає захист прав дітей в Україні. Ми хочемо, щоб і діти, і дорослі в Україні знали про права дітей, розуміли, коли ці права порушуються і коли діти потребують захисту. ЮНІСЕФ об’єднує зусилля з партнерами по всій Україні та за її межами, щоб зробити ці знання доступнішими всім українцям, особливо для дітей з інвалідністю. Коли права дітей опиняються під загрозою, наша колективна відповідальність — захистити їх. Таке зобов'язання ми маємо перед всіма дітьми, зокрема 7,5 мільйонів дітей в Україні. Надаючи пріоритет правам дітей у гуманітарному реагуванні та відновленні, ми будуємо більш інклюзивну та кращу Україну для кожної дитини, де кожен день — це день захисту дітей».

Продовжуючи наголошувати на важливості підвищення обізнаності про права дітей та потребі їх захисту, ЮНІСЕФ презентував оновлені версії Конвенції про права дитини, адаптовані для дітей, щоб якомога більше маленьких українців змогли дізнатися про свої права. Серед оновлених форматів — аудіокнига, відеоверсія жестовою мовою, а також друковані спеціальним шрифтом книги для полегшення читання дітьми з дислексією та порушеннями зору. Всі версії Конвенції про права дитини будуть доступні на сайті.

Довідково: Всесвітній день дитини є щорічним днем дій ЮНІСЕФ «в інтересах дітей за участю самих дітей». Щороку 20 листопада в день річниці прийняття Конвенції про права дитини, найбільш широко ратифікованої угоди про права людини в історії, діти в усьому світі завдяки ЮНІСЕФ отримують змогу активно долучитись та зробити так, щоб їх голоси почули політики, представників бізнесу, засобів масової інформації, спорту, розваг, шкільного навчання та інших сфер, щоб забезпечити визнання і дотримання прав дітей.  

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.