Україна посилює свої зобов’язання щодо захисту шкіл від нападів у районах, уражених конфліктом

09 Вересень 2021
image
UNICEF

КИЇВ. 9 вересня 2021 року. Дитячий фонд Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) вітає зусилля українського уряду, спрямовані на сприяння навчанню та захист дітей у районах, що постраждали від конфлікту, а саме підписання Плану заходів щодо реалізації Декларації про безпеку шкіл, практичну реалізацію зобов’язань та підтримку освіти в надзвичайних ситуаціях.

Декларація про безпеку шкіл — це політичне зобов’язання щодо захисту освіти під час збройних конфліктів, яке взяли на себе вже 111 держав, у тому числі й Україна.

Сьогодні в Києві відбувся круглий стіл, який сприятиме посиленню підтримки та прискоренню реалізації зобов’язань про захист кожного закладу освіти на сході України для дітей та вчителів. У його роботі взяли участь представники органів влади, гуманітарного співтовариства та громадянського суспільства. Розпочата дискусія допоможе у захисті права на освіту для всіх.

На сході України безпекова ситуація залишається нестабільною. Цього року було зареєстровано 9 атак на заклади освіти. У період 2017–2020 років було зафіксовано 112 інцидентів. Від початку конфлікту понад 750 закладів освіти з обох сторін від лінії зіткнення були пошкоджені через бойові дії, ще багато змушені були переривати навчальний процес.

«Наразі ключовим зобов'язанням Міністерства освіти і науки України є ефективне впровадження Плану заходів щодо реалізації Декларації про безпеку шкіл з метою гарантування для всіх учасників освітнього процесу безпечних умов для навчання та викладання. Саме тому план охоплює не лише питання безпеки освітнього середовища, а й створення доступних та рівних умов для здобуття освіти, забезпечення сталості та безперервності освітнього процесу, також передбачає широку адвокаційну кампанію щодо положень Декларації про безпеку шкіл», — зазначив Перший заступник Міністра Андрій Вітренко.

«Доступ до безпечної та якісної освіти для кожного є пріоритетом Європейського Союзу.  Ми підтримуємо зусилля партнерів із гуманітарного сектора, зокрема ЮНІСЕФ, які працюють на сході України, щоб діти почувалися в безпеці та мали надію на майбутнє, незважаючи на конфлікт», — наголосив Срдан Стояновіч, голова Офісу з питань гуманітарної допомоги Європейського Союзу в Україні.

«Зараз усі ми маємо об’єднатися і не шкодувати сил на те, щоб забезпечити якісне навчання для близько 400 тисяч учнів, які проживають уздовж лінії зіткнення на сході України, а особливо для 40 тисяч дітей, які цього року вперше йдуть до школи, — підкреслив Мурат Шахін, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні. — Це діти у віці 6–7 років, а значить, вони ніколи не знали мирного життя. Окрім того, їхнє навчання ще й ускладнене пандемією. Ми повинні відстоювати їхнє право на освіту, щоб вони мали змогу повністю розкрити свій потенціал. Ми вдячні всім партнерам, які підтримують цю справу, зокрема Європейському Союзу».

 

image
UNICEF

У Міжнародний день захисту освіти від нападів ЮНІСЕФ та його партнери закликають сторони конфлікту робити все можливе, щоб школи залишалися безпечним місцем.

Освіта є основоположним правом кожної дитини. Вона відкриває шлях до кращого майбутнього для покоління дітей, які зростають в умовах конфліктів. Проте ми стикаємося із катастрофічною ситуацією у сфері освіти. Лише на сході України пандемія коронавірусу і зумовлений нею карантин призвели до призупинення освітнього процесу для сотень тисяч дітей, ще тисячі учнів боялися відвідувати школу через активізацію військових дій, оскільки це було занадто небезпечно.

ЮНІСЕФ співпрацює з партнерами на сході України, надаючи підтримку закладам освіти: допомагає відремонтувати пошкоджені школи та дитсадки, а також оновити матеріали для навчання, такі як навчальні набори, шкільні меблі та спортивний інвентар. Завдяки фінансовій підтримці ЄС, ЮНІСЕФ також розробив і передав Міністерству освіти і науки України Стандартні операційні процедури моніторингу атак на освіту.

ЮНІСЕФ та партнери також надають психосоціальну підтримку та інформацію про мінну небезпеку для сотень тисяч постраждалих від конфлікту дітей, молодих людей і осіб, що піклуються про них. Однак для того, щоб захистити школи і забезпечити безперебійне навчання для дітей і молоді, потрібно зробити ще дуже багато.

Тому ЮНІСЕФ та партнери готові підтримати необхідні дії, передбачені Планом заходів щодо реалізації Декларації про безпеку шкіл, щоб забезпечити повне та ефективне виконання документа.

Контакти для медіа

Вікторія Решетнік
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: vreshetnik@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.