Кращі інтереси дитини – пріоритет України

28 Серпень 2023
Image
UNICEF

23 серпня  відбулась презентація Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, який створено за ініціативи Президента України Володимира Зеленського, Першої Леді Олени Зеленської та за підтримки Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

Забезпечення кращих інтересів дітей є одним з ключових пріоритетів держави та важливою складовою євроінтеграції. Мета Центру – сприяти комплексній реформі системи догляду за дітьми, зосереджуючись на сімейних формах виховання та захисті дітей. Діяльність Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей  здійснюється за підтримки Європейського Союзу та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Підтримка сімейних форм виховання, а саме великих прийомних родин – діяльність фундації першої леді Olena Zelenska Foundation. Під час заходу Перша леді Олена Зеленська наголосила:

“В Україні 1310 великих прийомних родин – це батьки, які, часто маючи власних дітей, беруть ще 5-10 на виховання. І так роками – випускаючи в світ одне покоління, дають сімейне тепло новим дітям. Безцінне відчуття родини повинна мати кожна дитина в Україні. Саме тому Україна зобов’язалася перейти до сімейних форм виховання. Моральний обов’язок країни –  підхопити цих дітей прямо зараз, дати їм тепло, на яке вони заслуговують. Фундація вже має свій великий досвід, раді бути корисними! Ми готові підтримувати офіс реформи”

Заступниця керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська підкреслила, що під час війни потрібно вирішувати одночасно багато задач, але всім разом вистачить сил та мотивації провести трансформацію системи кращого догляду.  

Image
UNICEF

Також про сприяння процесу трансформації інституційних закладів в Україні розповів Представник Європейського Союзу Фернандо Фонсека, а Реджина Де Домініцис, регіональна директорка ЮНІСЕФ у країнах Європи і Центральної Азії, зазначила:

“Сьогоднішній день знаменує важливий крок для України на шляху розбудови системи кращого догляду для всіх дітей. ЮНІСЕФ вдячний Уряду України за відданість реформі, спрямованій на забезпечення того, щоб кожна дитина зростала в турботливому і безпечному сімейному середовищі”

Керівниця координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова розповіла про пріоритетні задачі Центру, акцентувала на злагодженій взаємодії всіх учасників процесу. “Найкращі інтереси дітей – пріоритет України. Для нас важлива комплексна підтримка реформи кращого догляду, яка передбачатиме розробку та імплементацію  Національного плану сімейного виховання та догляду дітей в Україні. Його розробкою займатиметься команда Координаційного центру разом з усіма органами влади, громадськими організаціями, міжнародними партнерами та  експертами”, – розповіла Ірина Тулякова.

Вже зараз Центр займається розширенням кола ключових стейкхолдерів реформи серед органів державної влади та місцевого самоврядування, щоб разом формувати законодавче, нормативно-правове та фінансове підґрунтя для забезпечення сталості реформи кращого догляду дітей в умовах війни. 

Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарʼя Герасимчук підкреслила, що кращі інтереси дитини – це коли дитина живе з батьками, тому наразі важливо розробляти додаткові превенції щодо потрапляння дітей до інституційних закладів.

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович звернула увагу, що зараз варто зосередити зусилля  на розвитку соціальних послуг, підтримці родин через центри життєстійкості та впровадженні диджиталізації. Міністр освіти й науки Оксен Лісовий наголосив на важливості затвердження стратегії розвитку інклюзивної освіти, адже близько 35 тисячі дітей потребують її в системі загальної середньої освіти. Своєю чергою міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко сказав, що держава розуміє суть проблеми і має план заходів щодо забезпечення медичної допомоги дітям.

Досвідом громад у підтримці сімейних форм виховання поділився Віктор Градівський, заступник начальника обласної військової адміністрації Житомирської області. Думку дітей та молоді на заході представив голова Національного офісу дітей та молоді “ДІйМО” Кирило Невдоха та розповів про розвиток наставництва, як один з ефективних методів підтримки дітей.

Також керівниця секції захисту прав дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джин Чой розповіла про світову програму “Кращого догляду”, яку впроваджує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).  

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.