Заява Виконавчої директорки ЮНІСЕФ Генрієтти Фор щодо дітей, евакуйованих із Афганістану, які залишилися без супроводу й були роз’єднані зі своїми сім'ями

08 Вересень 2021
Children in Afghanistan
UNICEF

Заява Виконавчої директорки ЮНІСЕФ Генрієтти Фор щодо дітей, евакуйованих із Афганістану, які залишилися без супроводу й були роз’єднані зі своїми сім'ями


НЬЮ-ЙОРК, 7 вересня 2021 року. Починаючи з 14 серпня сотні дітей були розлучені зі своїми сім'ями через хаос, який виник унаслідок широкомасштабної евакуації, в міжнародному аеропорту імені Хаміда Карзая в Кабулі й поблизу нього. Деякі з цих дітей були евакуйовані літаками в Німеччину, Катар та інші країни.

ЮНІСЕФ та наші партнери зареєстрували близько 300 дітей, евакуйованих із Афганістану, які залишилися без супроводу й були роз’єднані зі своїми родинами. Очікується, що це число зростатиме мірою їх подальшої ідентифікації.

Я можу лише уявити, якими наляканими були ці діти, які раптом опинилися поза сім’ями, коли розпочалася криза в аеропорту і їх відправили евакуаційним рейсом.

ЮНІСЕФ глибоко занепокоєний благополуччям дітей, які залишилися без супроводу і були розлучені зі своїми родинами, де б вони не перебували. Це одні з найбільш вразливих дітей у світі. Життєво важливо якомога швидше встановити, хто ці діти, і забезпечити їхню безпеку, поки тривають заходи з пошуку сімей та возз'єднання з ними. Всі сторони повинні приділяти першочергову увагу захисту найкращих інтересів дітей і убезпечити їх від жорстокого й неналежного поводження та насильства.

Вже сьогодні слід забезпечити цим дітям безпечний альтернативний догляд, найоптимальніше з боку членів ширшої сім'ї чи в сімейному колі. Влаштування дітей у спеціалізовані установи догляду потрібно розглядати як тимчасовий і крайній захід.

Уряди країн, у яких такі діти мають членів сім'ї, повинні долучитися до співробітництва і сприяти возз'єднанню сімей, а також забезпечувати безпечні та законні шляхи міграції для таких дітей, якщо це відповідає інтересам дитини. Визначення членів сім'ї має бути досить широким, щоб безпечно влаштувати дітей без супроводу до родичів, які будуть про них піклуватися.

Так само діти, які переміщаються в супроводі довірених дорослих осіб, повинні залишатися з ними, якщо це відповідає найкращим інтересам дітей. Роз’єднання дітей із дорослими, яких вони знають і від яких отримують допомогу, може завдати ще більшої шкоди.

Усі діти мають право жити зі своїми рідними. Сторони, які беруть участь в евакуації та розміщенні людей, які покидають Афганістан, повинні насамперед докласти зусиль для запобігання роз’єднанню сімей. Це означає забезпечення належної координації між цивільними та військовими суб'єктами, організацію базової реєстрації дітей і сімей та ретельну перевірку пасажирських даних.

ЮНІСЕФ надає технічну підтримку урядам, які здійснювали евакуацію дітей, і тим, які їх приймають. Прямо зараз наші групи перебувають на авіабазах Доха в Катарі й Рамштайн у Німеччині, співпрацюючи з представниками влади і нашими партнерами, щоб належно зареєструвати дітей без супроводу, надати їм необхідний догляд і захист, а також сприяти пошуку їхніх рідних і возз'єднанню сімей.

В Афганістані внаслідок конфлікту були переміщені понад 550 тисяч осіб, більшість із них — в останні тижні. При цьому 10 мільйонів дітей гостро потребують гуманітарної допомоги. Ми дуже стурбовані безпекою і благополуччям дітей, які залишилися без супроводу і були розлучені зі своїми родинами, всередині країни. ЮНІСЕФ та наші партнери повинні отримати безперешкодний доступ в усі райони Афганістану для збирання точних даних про кількість та місцезнаходження таких дітей. Це життєво важливо для забезпечення їхнього захисту та надання їм основних послуг.

Сьогодні та надалі необхідно, щоб усі сторони й міжнародна спільнота долучилися до нас і приділили першочергову увагу благополуччю дітей всередині Афганістану, а також тих, які були евакуйовані.

 

Контакти для медіа

Вікторія Решетнік
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: vreshetnik@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.