Початок навчального року в невизначеності для чотирьох мільйонів школярів України

Виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел на завершення свого триденного візиту по країні зустрілася зі школярами, батьками та вчителями, що постраждали від війни

01 Вересень 2022
image
UNICEF

КИЇВ/НЬЮ-ЙОРК, 1 вересня 2022 року. Війна, яка все ще триває в Україні, затьмарила початок нового навчального року для чотирьох мільйонів українських школярів – заявила виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел, завершуючи триденний візит до країни.

«Новий навчальний рік має бути піднесенним та радісним моментом, адже зазвичай діти повертаються до класів і розповідають про своє літо друзям та вчителям, – зазначила пані Рассел. – Проте чотири мільйони дітей в Україні завмерли в настороженості. Вони повертаються до шкіл, багато з яких було пошкоджено під час війни. Вони будуть розмовляти про руйнування, не знаючи, чи прийдуть їхні вчителі та друзі, щоб привітати їх. В той же час багато батьків вагаються, чи відправляти дітей до школи, тому що не знають, чи будуть вони у безпеці».

Тисячі шкіл по всій країні були пошкоджені або зруйновані, при цьому менш ніж 60 відсотків шкіл уряд визнав безпечними та придатними для відновлення роботи. У перший день навчального року в Україні пані Рассел відвідала відремонтовану початкову школу, яка постраждала у перші тижні війни. Через місткість бомбосховища у школі одночасно можуть навчатися лише 300 учнів, що становить лише 14 відсотків від кількості дітей у довоєнний період.

image
UNICEF

ЮНІСЕФ співпрацює з урядом, щоб допомогти дітям України повернутися до навчання: у класах – за умови, коли це безпечно, а якщо очне навчання неможливе – за допомогою альтернатив в онлайн-форматі чи в спільнотах. З початку війни близько 760 000 дітей здобували формальну або неформальну освіту. Понад 1,7 мільйона дітей та їхніх опікунів за підтримки ЮНІСЕФ долучилися до заходів з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

«Школи в Україні відчайдушно потребують ресурсів, щоб будувати бомбосховища замість ігрових майданчиків, а дітей вчать розпізнавати боєприпаси, що не розірвалися, замість правил дорожнього руху, – додала пані Рассел. – Такою є сувора реальність для українських учнів, батьків та вчителів».

Зусилля щодо повернення дітей до навчання включають в себе відновлення шкіл, надання ноутбуків, планшетів та витратних матеріалів вчителям та учням, а також навчання дітей та вчителів правилам безпеки під час війни.

«Освіта для дітей України опинилася під загрозою. Понад два роки пандемії COVID-19 та шість місяців від моменту ескалації війни спричинили величезний тиск на їхнє фізичне та психічне здоров’я. Необхідно робити більше, щоб полегшити ситуацію, яка для багатьох стала сумною реальністю», – сказала пані Рассел.

У той час як школярі в Україні стикаються з безпосередніми загрозами своєму життю та добробуту, діти-біженці мають інші проблеми. Станом на 31 липня 2022 року близько 650 000 українських дітей, які живуть як біженці у 12 приймаючих країнах, все ще не були зараховані до національних систем освіти. ЮНІСЕФ надав підтримку майже половині з них у здобутті формальної чи неформальної освіти та працює з урядами та партнерами над тим, щоб українські діти-біженці були зараховані до шкіл або мали доступ до онлайн-навчання.

По всій Україні ЮНІСЕФ охопив гуманітарними грошовими переказами ще 616 000 осіб, серед яких члени найуразливіших сімей. Донори були неймовірно щедрими, але є побоювання, що з настанням зими потреби можуть перевищити ресурси.

«Якщо не настане мир, життя дітей та їхніх сімей в Україні із наближенням зими стане ще складнішим, – зазначила пані Рассел. – Ми знаємо, що вже за кілька місяців будуть морози та рясні снігопади, тому ЮНІСЕФ працює з урядом та партнерами над створенням запасів зимових товарів, зокрема теплого одягу, взуття, генераторів, обігрівачів та паливних брикетів».

Виконавча директорка пані Рассел також провела зустріч із першою леді Оленою Зеленською, під час якої вона відзначила зусилля українського народу, зокрема вчителів, батьків та медичних працівників, а також висловила подяку за багаторічне партнерство між урядом України та ЮНІСЕФ. Пані Рассел порушила тему посилення подальшого спільного реагування на гуманітарну кризу та важливості надання безпечного, своєчасного та безперешкодного гуманітарного доступу до всіх дітей, які потребують життєво важливої ​​допомоги, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.

Олена Зеленська, Кетрін Рассел, Афшан Хан, Мурат Сахін
UNICEF

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.