Постреліз пресбрифінгу "Дитина не сама. Усиновлення in progress", приуроченого до Дня усиновлення

30 Вересень 2022

Відверта розмова з пресою ініційована Офісом Президента України про долі дітей, що залишилися без батьківського піклування, в тому числі з причин і в результаті війни; про те, як держава піклується про них, підтримує родини, що дарують своє тепло та турботу дітям, що залишилися самі; про цифровізацію усиновлення; про допомогу міжнародних організацій та проєктів та багато іншого відбулася 30 вересня в День усиновлення в Медіа Центрі Україна.

В пресбрифінгу «Дитина не сама. Усиновлення in progress» брали участь Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович, радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарʼя Герасимчук, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мурат Шахін, Керівник команди Впровадження електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України Денис Іванов, керівник "Проєкту підтримки Дія" (ПРООН) Володимир Брусіловський та національний директор СОС Дитячі Містечка Сергій Лукашов.

Війна залишила багатьох дітей в Україні без батьків. Щоб захистити найбільш вразливих, Уряд визначив порядок та умови усиновлення дітей під час воєнного стану. Про те, які зміни зробив Уряд в чинній нормативно-правовій базі щодо дітей, яких можна усиновлювати у цей період, щодо того хто може усиновити дитину та як це зробити, зокрема, говорила Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович: «Попри активну війну, виїзд дітей з небезпечних регіонів, з'ясування статусу дитини - чи є рідні батьки, чи немає - ми розуміємо, що сім’я є найкращою формою проживання дитини. Відтак, докладаємо всіх зусиль, щоб з урахуванням нових викликів і забезпеченням найкращих інтересів дитини, надати можливість усиновлювачам приймати дітей в свої сім’ї, а також розширити коло батьків, які готові дати родинне тепло дітям на час з’ясування їхнього статусу»

Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, наголосивши на тому, що саме в День усиновлення, ми вшановуємо тих, хто відкриває двері своїх домівок та сердець дітям, які залишилися без батьківського піклування, сказала: «Роботи ще немало. Україна продовжує побудову ефективної системи соціального захисту дітей та підтримки родин в складних життєвих обставинах, аби підхопити та підтримати їх до моменту, коли ці обставини зруйнують родину. Президент України звертає підвищену увагу на долі дітей. Дякуємо всім батькам – вихователям, прийомним батькам, усиновителям, патронатним батькам, піклувальникам та опікунам за те, що вони дарують знедоленим дітям родинні любов, тепло та турботу!»

Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мурат Шахін наголосив: «Жодна дитина не має зростати без сімейної турботи та підтримки. Кожна дитина має право рости в родинному колі. Це найкраще середовище для дитячого розвитку, особливо у ранньому дитинстві. Кожна дитина заслуговує на сімейну любов, підтримку і захист. Ми продовжимо наполегливо працювати разом із партнерами та батьками, щоб це стало реальністю для дітей у ці непрості часи». ЮНІСЕФ продовжує підтримувати ініціативу Радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації «Дитина не сама» - загальнонаціональну програму, запущену на початку війни, спрямовану допомогти дітям, які з різних причин залишились без піклування батьків, потребують прихистку, загубились або чиї права були порушені під час війни.

«Ціль команди Мінцифри — зробити процес усиновлення в Україні зручним та зрозумілим, відкинути бюрократію в минуле. Можливість подати заявку на консультацію та заявку на усиновлення дитини — це послуги, які вже можна отримати онлайн на порталі Дія,  — говорить Денис Іванов, керівник команди Впровадження електронних послуг Міністерства цифрової трансформації України. — Не потрібно нікуди їхати й стояти в чергах. Все прозоро, безкоштовно і зрозуміло. Сподіваємося, що цифровізація процесів дасть можливість створити ще більше щасливих сімей і в перспективі допоможе подолати сирітство в Україні», - розповів він.

Володимир Брусіловський, керівник «Проєкту підтримки Дія», підкреслив, що головний пріоритет для Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні – підтримати українських громадян, особливо з найбільш вразливих груп. Саме тому за підтримки Швеції ПРООН допомагає Уряду в ініціативах у сфері усиновлення, аби ще більше українських дітей знайшли свої родини і були захищеними, що особливо важливо в часи війни. «Разом із урядовими партнерами ми працюємо над створенням комплексу е-послуг щодо тих кроків, з якими люди, які прагнуть усиновити дитину, стикаються у цьому процесі. Уже розробили інструменти, аби записатися на консультацію з усиновлення та зареєструватися кандидатами в усиновлювачі можна було онлайн. Плануємо повністю цифровізувати цей процес, що дозволить зробити його максимально простим, зручним і швидким для майбутніх батьків», – сказав він.

Про те, що СОС Дитячі Містечка спільно з Міністерством соціальної політики, запускає новий напрямок для підтримки сімей, які всиновили дітей в 2022 році або планують це зробити в поточному році, повідомив національний директор Сергій Лукашов. В рамках програми надання багатоцільової грошової допомоги підтримку отримають 500 родин, які всиновили дітей починаючи з 01.01.2022 по 31.12.2022 року, крім випадків внутрішньосімейного усиновлення. "З початку повномасштабної війни ми спостерігаємо значний ріст бажаючих прийняти дітей в свої сім’ї. На нашу думку, в навіть такий складний час, право дитини жити в повноцінній родині має бути реалізовано", - наголосив пан Сергій. 

Контакти для медіа

Ольга Пришко
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: opryshko@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.