Вода під прицілом: новий звіт ЮНІСЕФ підкреслює масштаби загрози життю дітей через напади на об’єкти водної інфраструктури у країнах із збройним конфліктом

25 Травень 2021
image
UNICEF

Напади на критично важливу водну інфраструктуру та працівників сфери водопостачання по всьому світу продовжують загрожувати життю мільйонів дітей. Про це сьогодні заявив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у своєму звіті «Вода під прицілом, випуск 3: Атаки на водну інфраструктуру в зонах збройних конфліктів та їхній вплив на дітей». Сьогодні майже 48 мільйонів людей включно із дітьми потребують доступу до чистої води та належних санітарних умов у 9* країнах Близького та Середнього Сходу, Африки, Азії та Європи, згаданих у звіті ЮНІСЕФ.

Захист водної інфраструктури є критично важливим для життя мільйонів дітей. У звіті ЮНІСЕФ зазначено, що у країнах, зачеплених збройними конфліктами, у дітей до 15 років майже втричі вищий ризик померти від захворювань, пов’язаних із недостатньою якістю води та поганими санітарними умовами, аніж від насильства. Для дітей віком до 5 років цей ризик вищий у 20 разів. 

«Доступ до води є критично важливим для виживання людей і ніколи не повинен використовуватися у військовій тактиці, — зазначив директор відділу надзвичайних програм ЮНІСЕФ Мануель Фонтен. — Атака на водну інфраструктуру є атакою на дітей. Коли надходження води зупиняється, такі хвороби, як холера та діарея, можуть поширюватися надзвичайно швидко, часто зі смертельними наслідками: лікарні не можуть працювати, як раніше, зростає кількість людей, які недоїдають. Діти та родини часто змушені шукати воду деінде, а це може ставити їхні життя під загрозу, особливо якщо це дівчата».

Звіт досліджує вплив на дітей та їхні сім’ї ситуацій, коли об’єкти водної системи були пошкоджені чи повністю зруйновані внаслідок нападу або коли доступ до них так чи інакше обмежений у країнах, зачеплених збройними конфліктами.

Так, згідно з даними ЮНІСЕФ, на сході України з початку цього року відбулося вже чотири напади на водну інфраструктуру. Загалом починаючи з 2017 року сталося 380 подібних атак.

На початку травня цього року від обстрілів постраждали критично важливі об’єкти водопостачання. Це сталося лише за тиждень після схвалення резолюції Ради Безпеки ООН 2573 (2021), яка засуджує напади на життєво важливу цивільну інфраструктуру, визначивши їх як порушення міжнародного гуманітарного права.

Увечері 5 травня чотири снаряди влучили по території та будівлі насосної станції, де також зберігається очищена вода, біля лінії розмежування поряд із Донецьком. Це спричинило зупинку водопостачання. Ще два серйозних інциденти трапилися на насосній станції поблизу Шум, яка постачає воду близько 3,1 мільйона мешканців, що  проживають по обидві сторони від лінії зіткнення. 

На шостому році конфлікту Ємен зазнав 122 авіаудари по водній інфраструктурі у період з березня 2015-го по лютий 2021 року. Близько 15,4 мільйона осіб терміново потребують безпечної води і засобів санітарії, оскільки тисячі дітей щотижня продовжують страждати від епідемії холери.

Починаючи з 2019 року держава Палестина зазнала 95 нападів на 142 об’єкти водної та санітарної інфраструктур. 

Більш ніж 1,6 мільйона осіб живуть без доступу до  основних послуг.

Десятиліття конфлікту в Іраку призвели до серйозних збитків у сфері водної інфраструктури, залишивши 1,85 мільйона людей відрізаними від регулярного доступу

до чистої питної води та безпечної санітарії.


У Сирії близько 12,2 мільйона осіб потребують доступу до води та санітарії через значні пошкодження інфраструктури за останніх десять років тривання збройних дій.

Щоб захистити дітей у зонах конфлікту та гарантувати їм доступ до безпечної чистої води, ЮНІСЕФ закликає:

  • всі сторони конфлікту виконати свої зобов’язання щодо захисту дітей у зонах конфлікту, включно із захистом водної інфраструктури, та негайно припинити напади на неї та працівників сфери водопостачання;
  • країни, зокрема членів Ради Безпеки, — вжити жорсткіших заходів для притягнення до відповідальності винних у цих нападах;
  • донорів — інвестувати в доступ до чистої питної води та забезпечення належних санітарних умов у зонах конфліктів, адже це найбільш дієвий захист проти поширення інфекційних хвороб;
  • громадськість — приєднатися до заклику ЮНІСЕФ припинити напади на дітей у зонах конфлікту та захистити водну інфраструктуру і працівників сфери водопостачання.

ЮНІСЕФ активно працює у країнах, що постраждали від конфліктів, щоб захистити дітей та надати людям доступ до чистої питної води та належних санітарних умов. Для цього ЮНІСЕФ займається поліпшенням та ремонтом водних систем, транспортуванням води, облаштуванням туалетів та сприяє поінформованості щодо гігієнічних практик. В 2020 році ЮНІСЕФ очолив боротьбу за кращий доступ до безпечної води в 120 країнах світу. Завдяки цьому 39 мільйонів людей отримали доступ до чистої питної води та майже 7 мільйонів людей — до належних санітарних умов.

#####

Примітка для редакторів:

* Центральноафриканська Республіка, Ірак, Лівія, Палестина, Пакистан, Судан, Сирія, Україна та Ємен.

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.