Щонайменше кожна сьома дитина або молода людина більшу частину минулого року провела в режимі самоізоляції, тож їхнє психічне здоров'я і благополуччя під загрозою

Наближається річниця з моменту початку пандемії, і ЮНІСЕФ закликає збільшити обсяг інвестицій у послуги охорони психічного здоров'я

05 Березень 2021
A team of psychologists and social workers are supporting vulnerable teenagers across eastern Ukraine as lockdown takes its toll on mental health, relationships and education.
UNICEF/UN0399562/Filippov

НЬЮ-ЙОРК, 4 березня 2021 року. — Сьогодні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) оприлюднив дані, відповідно до яких щонайменше кожна сьома дитина, або 332 мільйони дітей у всьому світі, жила в умовах обов'язкового чи рекомендованого загальнонаціонального режиму самоізоляції протягом мінімум дев'яти місяців із початку пандемії COVID-19. Це, безумовно, позначилося на психічному здоров'ї і благополуччі дітей і молоді.

З огляду на те що майже всі діти у світі минулий рік у тій чи іншій формі провели в режимі ізоляції, новий аналіз ЮНІСЕФ, базований на даних проєкту Оксфордського університету з відстеження заходів урядів у відповідь на поширення COVID-19 (COVID-19 Government Response Tracker), дає змогу виявити деякі з найбільш тривалих режимів ізоляції у світі.

За даними цього аналізу, 139 мільйонів дітей у всьому світі, в тому числі діти, які живуть у таких країнах, як Парагвай, Перу і Нігерія, мусили дотримуватися обов'язкових загальнонаціональних розпоряджень щодо режиму ізоляції протягом мінімум дев'яти місяців починаючи з 11 березня 2020 року, коли COVID-19 було визначено як пандемію. Це означало, що вони здебільшого повинні були залишатися вдома. Ще 193 мільйони дітей протягом такого ж періоду жили відповідно до рекомендованих загальнонаціональних режимів ізоляції.

«Беручи до уваги загальнонаціональні режими ізоляції й обмеження свободи пересування у зв'язку з пандемією, це був довгий рік для всіх нас, особливо для дітей, — заявила Виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Фор. — Коли день за днем ​​ви віддалені від своїх друзів і близьких і, можливо, перебуваєте вдома наодинці з тим, хто здійснює над вами насильство, наслідки можуть бути серйозними. Багато дітей відчувають самотність, тривогу, занепокоєння і страх за своє майбутнє. Ми повинні вийти з цієї пандемії, вдосконаливши підхід до охорони психічного здоров'я дітей і підлітків, і для цього потрібно приділити цій проблемі належну увагу».

Пандемія заходить уже на другий рік, тож стає відчутнішим її вплив на психічне здоров'я і психосоціальний добробут дітей і молодих людей. Нещодавнє опитування молоді в межах проєкту ЮНІСЕФ U-Report, проведене в Латинській Америці і країнах Карибського басейну серед більш ніж 8 000 респондентів, засвідчило, що понад чверть молодих людей відчувають тривогу, а 15% — стан депресії.

Ще до пандемії діти й молоді люди несли тягар ризиків для психічного здоров'я, при цьому половина всіх психічних розладів розвивалася у віці до 15 років, а в 75% випадках — до початку дорослого життя. Молоді люди становлять більшість серед 800 000 осіб, які щорічно помирають унаслідок самогубства, а членоушкодження займає третє місце серед основних причин смерті серед 15-19-річних, здебільшого серед дівчат-підлітків. За оцінками, в кожної четвертої дитини у світі один із батьків страждає на психічні розлади.

Через режим ізоляції багато дітей, які зазнають насильства, неналежного або жорстокого поводження вдома, опинилися наодинці з тими, хто здійснює над ними насильство, і без підтримки з боку вчителів, інших членів сім'ї та місцевих громад. Діти з уразливих груп населення — наприклад, ті, які живуть і працюють на вулиці, діти з обмеженими можливостями та діти, які живуть в умовах конфліктів, — ризикують залишитися без уваги до їхніх потреб в області охорони психічного здоров'я.

За даними ВООЗ, пандемія COVID-19 перервала або зовсім зупинила надання критично важливих послуг у сфері охорони психічного здоров'я в 93% країн світу, тоді як така потреба тільки зростає. Проведене в 194 містах Китаю дослідження показало, що 16% опитаних відчувають під час пандемії симптоми депресії різних ступенів — від помірного до тяжкого, а 28% зауважують у себе симптоми тривоги.

Відповіддю ЮНІСЕФ на це стала підтримка урядів і організацій-партнерів у пріоритезації та адаптації послуг для дітей. Приміром, у Казахстані Дитячий фонд ООН створив платформу для індивідуальних консультаційних онлайн-послуг для дітей. Поряд із цим було впроваджено дистанційне навчання у школах для фахівців у галузі психічного здоров'я. У Китаї ЮНІСЕФ і соціальна мережа Kuaishou запустили онлайн-гру, покликану допомогти знизити рівень тривожності серед дітей.

Згодом у цьому році ЮНІСЕФ присвятить свою головну дворічну доповідь «Стан дітей у світі» питанням психічного здоров'я дітей і підлітків, щоб підвищити обізнаність про цю глобальну проблему і знайти шляхи її розв’язання, а також спонукати уряди приділяти підвищену увагу цьому питанню.

«Якщо до пандемії COVID-19 ми повною мірою не усвідомлювали невідкладність цих заходів, то тепер, без сумніву, ми все розуміємо, — додала Генрієтта Фор. — Країни повинні інвестувати значні кошти у збільшення обсягу послуг у сфері охорони психічного здоров'я та надання підтримки для молоді та їхніх опікунів у місцевих громадах і школах. Нам також потрібні розширені програми для батьків, щоб діти із вразливих сімей могли отримати вдома підтримку та захист, яких вони потребують».

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Тел: +380675050056
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.