Родина для кожної дитини

Волинська ОДА та ЮНІСЕФ розбудовують кращу систему догляду за дітьми Волині

28 Квітень 2023
Мовенко Сергій Олександрович, Перший заступник голови Волинської ОДА та Мурат Шахін Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні
UNICEF
Мовенко Сергій Олександрович, Перший заступник голови Волинської ОДА та Мурат Шахін Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні

28 квітня, Луцьк, Україна — Сьогодні Волинська обласна державна адміністрація та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) підписали Декларацію про спільний розвиток, метою якого є формування системи кращого догляду для дітей, включаючи розвиток соціальних послуг, посилення сімейних форм виховання та зміцнення спроможності громад Волинської області у захисті прав дітей. 

«Ми вдячні Волинській обласній державній адміністрації та місцевим органам влади за їхню прихильність до розбудови системи кращого догляду для всіх дітей. ЮНІСЕФ та наші національні й міжнародні партнери готові ділитися своїми знаннями, навичками та інструментами для подальшого зміцнення потенціалу волинських фахівців з догляду за дітьми — наголосив Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мурат Шахін. — Ми дуже оптимістично налаштовані та віримо, що це партнерство принесе відчутні результати для дітей, їхніх опікунів, громад та фахівців. Ми також віримо, що Волинь стане прикладом для наслідування для інших областей України». 

Волинська область стане першим регіоном, де спільно з ЮНІСЕФ будуть впроваджуватися заходи, спрямовані на забезпечення сімейного догляду для всіх дітей, особливо для тих, хто був розлучений з родиною, внутрішньо переміщених, тих, хто повертається на своє звичне місце проживання та тих, хто втратив батьків.

«Я вірю, що підписана сьогодні Декларація про наміри між обласною адміністрацією та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні стане початком продуктивної та успішної співпраці. Завдяки цьому партнерству кожна громада отримає шанс визначити можливості для покращення добробуту своїх найменших мешканців. А досягнуті результати дозволять нашій області стати місцем, де кожна дитина отримує захист, а будь-яка родина має доступ до базових послуг з підтримки», — зазначив голова Волинської обласної державної адміністрації Юрій Погуляйко.

Ці заходи будуть спрямовані на посилення наявної системи захисту дітей та включатимуть навчання для соціальних працівників та спеціалістів на всіх рівнях; надання обладнання для закладів та співробітників обласних управлінь соціального захисту; створення міжгалузевих мультидисциплінарних команд; забезпечення роботи методологічного навчального центру із соціальної роботи на обласному рівні. До того ж соціальні працівники будуть направлені до громад для підтримки вразливих сімей з дітьми.

Крім того, будуть вжиті заходи для забезпечення альтернативного догляду: оцінка перебування дітей в інституційних закладах (дитячих будинках, центрах із психо-соціальної реабілітації) та визначення, хто з дітей може безпечно возз’єднатися з батьками, а хто може бути усиновлений всередині країни або влаштований в альтернативні сімейні форми виховання. По всій області проводитимуться заходи із визначення потенційних опікунів, які пройдуть підготовку з надання альтернативного сімейного догляду.  Діти, влаштовані в новостворені альтернативні сім'ї, перебуватимуть під наглядом, так само як і ті, що возз'єднаються зі своїми родинами після повернення з інтернатних закладів. Всім залученим дітям і сім'ям будуть надаватися послуги сімейної підтримки.

«У нас є спільне переконання, що кожна дитина має право зростати в безпечному та дбайливому сімейному середовищі, яке сприяє її фізичному, емоційному та соціальному добробуту. Підписання Декларації сьогодні є важливим кроком для забезпечення кращого догляду за кожною дитиною на Волині та за її межами», — підсумував Мурат Шахін.  

Image
UNICEF
Примітки для редакторів

Наявні системи соціального забезпечення та захисту не надають належної підтримки сім'ям і не розроблені належним чином для запобігання ризикам. Це зокрема пов'язано з відсутністю комплексних соціальних послуг на місцевому рівні та нестачею людських і фінансових ресурсів. Альтернативні системи сімейного виховання досі недостатньо розвинені, а національні механізми перенаправлення є обмеженими. Хоча було запроваджено послуги для вразливих дітей та їхніх сімей на рівні громади, через значні соціальні та фінансові виклики скористатися ними може лише невелика кількість дітей.

Ця ситуація загострилася із початком війни у 2022 році, оскільки родини перебувають під додатковим тиском через втрату фінансової стабільності, внутрішнє переміщення, обмеженні знання щодо того, як справлятися зі стресом у дітей тощо.

Уряд України беззаперечно підтримує перехід до повністю сімейної системи соціального захисту, яка б відповідала потребам українських дітей та забезпечувала можливість жити в безпечному та турботливому родинному середовищі для кожної дитини.

Щоб досягти такої мети, ЮНІСЕФ й надалі усіляко запобігатиме будь-якому новому розлученню сімей; розвиватиме альтернативні сімейні форми виховання та проводитиме трансформацію інституційного догляду у Волинській області, а згодом і в інших областях і громадах. 

ЮНІСЕФ

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.