За ініціативи ЮНІСЕФ у Верховній раді нагадали про права дітей до Дня людей з інвалідністю

03 Грудень 2021
image
UNICEF

За ініціативи Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у Верховній Раді виступив Яніс МакДевід - мотиваційний спікер з Німеччини, амбасадор ЮНІСЕФ з питань інклюзії. Візит Яніса в Україну приурочений до Міжнародного дня людей з інвалідністю, щоб привернути увагу громадськості до теми інклюзії та деінституціалізації.

За даними Держстату 2019 року, в Україні 163 886 дітей з інвалідністю до 18 років. Діти з інвалідністю залишаються однією з найбільш маргіналізованих та ізольованих груп і щодня стикаються з численними перешкодами, пов’язаними з доступом до можливостей, зокрема, до освіти. 

Проблеми пов’язані зі стигматизацією та дискримінацією, відсутністю орієнтованих на дитину та індивідуальних методологій навчання, не гнучкими навчальними програмами, відсутністю допоміжних пристроїв, недоступними навчальними матеріалами, фізичною недоступністю шкіл тощо. Відсутність цих компонентів призводить до того, що сім’ї віддають перевагу спеціалізованим інтернатам і школам. Близько половини дітей в українських інтернатах мають інвалідність або затримку розвитку. 

Яніс МакДевід наголосив на важливості розвивати інклюзивне середовище: 

Чому ми частіше фокусуємось на тому, що розділяє нас, аніж на тому, що об’єднує? Я мрію про світ, у якому те, що відрізняє нас, не розділяє нас. У цьому світі відмінності більше не мають значення. Суспільство без бар’єрів - це суспільство, яке не має меж”.

  image
  UNICEF

  Разом із Янісом МакДевідом за трибуною у Парламенті виступила українська громадська активістка, що просуває права дітей з інвалідністю - Ліна Дешвар. 

  “Діти, які опинились у складних життєвих обставинах, або народились із порушеннями розвитку чи вже перебувають під інституційним доглядом, - не повинні бути статистикою. Не повинні бути невидимими дітьми в Україні. Кожна дитина - ДИТИНА. Тож, закликаю кожного - давайте працювати й діяти в інтересах дітей. Бо кожен має право на дитинство, а у дитинства немає інвалідності”, - наголосила Ліна. 

  Для довідки:

  Згідно з новим звітом ЮНІСЕФ, кількість дітей із інвалідністю у світі оцінюється майже в 240 мільйонів осіб. Діти з інвалідністю перебувають у несприятливому становищі порівняно з дітьми без інвалідності за більшістю показників дитячого добробуту.

  Порівняно з дітьми без інвалідності діти з інвалідністю:

  • мають на 24 відсотки менше шансів отримати необхідну для раннього розвитку стимуляцію та належний догляд;
  • на 42 відсотки нижча вірогідність того, що вони здобудуть базові навички читання та лічби;
  • мають на 25 відсотків вищу вірогідність затримки у збільшенні маси тіла та на 34 відсотки вищу вірогідність затримки в рості;
  • на 53 відсотки більш схильні мати симптоми гострої респіраторної інфекції;
  • на 49 відсотків вища вірогідність того, що вони ніколи не відвідуватимуть школу;
  • мають на 47 відсотків вищу вірогідність не закінчити початкову школу, на 33 відсотки вищу вірогідність не завершити здобуття базової середньої освіти і на 27 відсотків вищу вірогідність – повної середньої освіти;
  • на 51 відсоток частіше почуваються нещасними;
  • на 41 відсоток частіше почуваються дискримінованими;
  • на 32 відсотки частіше зазнають суворих тілесних покарань.

  Контакти для медіа

  Ніна Сорокопуд
  Керівниця відділу комунікацій
  ЮНІСЕФ в Україні
  Тел: +380503882951
  Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

  Про ЮНІСЕФ

  ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

  Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.