Агенції ООН застерігають: COVID-19 може відкинути світ на декілька десятиліть назад у питанні подолання дитячої смертності, якій можна було запобігти

08 Вересень 2020
image
UNICEF/Cesar Poveda

Хоча в 2019 році кількість смертей дітей віком до 5 років становила 5,2 мільйона (це найнижчий показник за весь час спостережень), перебої з наданням послуг у сфері материнського та дитячого здоров’я через пандемію COVID-19 створюють ризик додаткових мільйонів смертей

Нью-Йорк/Женева, 9 вересня 2020 року: У 2019 році кількість смертей дітей віком до 5 років у світі зменшилася до найнижчого рівня за весь час спостережень – до 5,2 мільйона. У 1990 році було зафіксовано 12,5 мільйона таких смертей. Про це свідчить остання оцінка рівня дитячої смертності, оприлюднена Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Відділом народонаселення Департаменту економічних та соціальних питань ООН та Групою Світового банку.

Водночас, відповідно до досліджень ВООЗ та ЮНІСЕФ, після цього через пандемію COVID-19 мали місце серйозні перебої з наданням медичних послуг. Це може перекреслити прогрес, якого було досягнуто за останні десятиліття такою важкою працею.

«Світове співтовариство зробило занадто багато зусиль для подолання дитячої смертності з причин, яким можна було запобігти, щоб дозволити пандемії COVID-19 зупинити нас на нашому шляху, – підкреслила Генрієтта Фор, Виконавча директорка ЮНІСЕФ, – Коли діти не мають доступу до медичних послуг через перевантаженість системи охорони здоров’я, коли жінки бояться народжувати в медичних установах через ризики інфікування, це також може рахуватися як жертви COVID-19. Якщо невідкладно не виділити кошти для перезапуску призупинених медичних систем та послуг, мільйони дітей віком до 5 років, особливо новонароджені, можуть померти».

За останні 30 років такі медичні послуги, як запобігання й лікування різних причин дитячої смертності, у тому числі пневмонії, діареї та малярії, передчасних пологів, низької ваги дитини при народженні, ускладнень під час пологів, раннього неонатального сепсису, а також вакцинація зіграли велику роль у збереженні мільйонів життів.

Нині країни у всьому світі переживають перебої з наданням послуг у сфері материнського та дитячого здоров’я, таких як медичні огляди, вакцинація, ведення вагітності та післяпологове спостереження, викликані обмеженістю ресурсів, а також поширені перестороги при користуванні медичними послугами через страх інфікуватися COVID-19.

У дослідженні, проведеному ЮНІСЕФ влітку цього року в 77 країнах світу, визначено, що майже 68 відсотків країн повідомляють принаймні про часткові перебої з медичними оглядами дітей та вакцинацією. Окрім цього, 63 відсотки країн говорять про перебої з проведенням допологових оглядів, а 59 відсотків – із здійсненням післяпологового спостереження.

В опублікованому нещодавно дослідженні ВООЗ, що охоплює дані зі 105 країн, встановлено, що 52 відсотки країн повідомляють про перебої з наданням медичних послуг хворим дітям, а 51 відсоток – з послугами для розв’язання проблеми недоїдання.

Такі медичні послуги та системи є критично важливими для подолання смертності новонароджених і дітей з причин, яким можна запобігти. Наприклад, за даними ВООЗ, жінки, які отримують допомогу професійних акушерок, що пройшли підготовку за міжнародними стандартами, мають на 16 відсотків менше шансів втратити дитину та на 24 відсотки менше ризику передчасних пологів.

«Той факт, що сьогодні більше дітей доживає до свого першого дня народження, ніж будь-коли за всю історію, є справжнім прикладом того, чого можна досягти, коли світ робить охорону здоров’я та благополуччя своїм основним пріоритетом, – зазначив д-р Тедрос Аданом Гебреісус, Генеральний директор ВООЗ, – Зараз ми не повинні дозволити пандемії COVID-19 знівелювати значний прогрес для наших дітей та майбутніх поколінь. Навпаки, час використовувати те, що, за підтвердженими даними, дозволяє рятувати життя, і продовжувати інвестувати в більш сильні, стійкі системи охорони здоров’я».

На основі відповідей країн, які брали участь в дослідженнях ЮНІСЕФ та ВООЗ, найбільш часто згадуються такі фактори, що призводять до перебоїв у роботі служб охорони здоров’я: небажання батьків приводити дітей до медичних установ через страх інфікування, транспортні обмеження, призупинення або закриття служб та установ,  зниження доступності медичних працівників через підвищення навантаження на них або страх інфікуватися в зв’язку з дефіцитом засобів індивідуального захисту, таких як маски та рукавички, а також загальний брак коштів. Серед найбільш уражених країн – Афганістан, Болівія, Ємен, Камерун, Лівія, Мадагаскар, Пакистан, Судан та Центральноафриканська Республіка.

Сім з цих дев’яти країн у 2019 році мали високий рівень дитячої смертності – понад 50 смертей дітей віком до 5 років на 1 000 народжених живими. В Афганістані, де кожна сімнадцята дитина не доживає до 5 років, Міністерство охорони здоров’я повідомляє про суттєве скорочення кількості візитів до медичних установ. Через страх інфікування COVID-19 сім’ї не звертаються за послугами ведення вагітності та післяпологового спостереження, що збільшує ризики для вагітних жінок і новонароджених.

Навіть перед пандемією COVID-19 новонароджені мали найвищі ризики померти. У 2019 році новонароджені помирали кожні 13 секунд. Більше того, 47 відсотків усіх смертей віком до 5 років ставалося саме в неонатальний період (в 1990 році – 40 відсотків). Через серйозні перебої з роботою основних медичних служб перед новонародженими постають набагато вищі ризики смерті. Наприклад, в Камеруні, де в 2019 році помирав один з 38 новонароджених, призупинено надання 75 відсотків основних медичних послуг для новонароджених, медичних оглядів вагітних, акушерської допомоги та післяпологового спостереження (за оцінками, що наводяться в дослідженні ЮНІСЕФ).

Відповідно до первинного статистичного моделювання, проведеного Університетом Джона Гопкінса в травні, через перебої з наданням медичних послуг, викликані COVID-19, у світі може помирати майже на 6 тисяч дітей на день більше.

У цих доповідях та дослідженнях підкреслюється необхідність вжиття негайних заходів для відновлення та поліпшення акушерської допомоги, послуг з ведення вагітності та післяпологового спостереження для матерів і дітей, у тому числі підготовки кваліфікованих медичних працівників, які будуть супроводжувати пологи. Дуже важливою є також робота з батьками для подолання їхніх страхів і підвищення довіри до системи охорони здоров’я.

«Пандемія COVID-19 створила серйозні загрози для глобального прогресу у запобіганні дитячій смертності, – зазначив Мухаммед Алі Пате, директор Департаменту глобальної практики Світового банку з питань охорони здоров'я, харчування та народонаселення, – Необхідно захистити служби, що рятують життя, які були ключовими для зменшення дитячої смертності. Ми будемо продовжувати співпрацювати з урядами та партнерами над зміцненням систем охорони здоров’я, щоб матері та діти отримували необхідні послуги».

«Нова доповідь свідчить про постійний прогрес у світі у зменшенні дитячої смертності, – наголосив Джон Вілмот, директор Відділу народонаселення Департаменту економічних та соціальних питань ООН, – Хоча в доповіді висвітлюється негативний вплив пандемії COVID-19 на послуги, які є критично важливими для здоров’я дітей, у ній також звертається увага на необхідність усунення величезної нерівності у можливостях дітей вижити та мати хороше здоров’я».

######

Завантажити фото, матеріали для оформлення сюжетів, повний текст доповіді з оцінкою рівня дитячої смертності та масиви даних можна тут. Дослідження ЮНІСЕФ про перебої в роботі служб охорони здоров’я через COVID-19 доступне за посиланням.

Головна сторінка доповіді: https://data.unicef.org/resources/levels-and-trends-in-child-mortality/

Набори даних: https://data.unicef.org/resources/dataset/child-mortality/

Аналітичні матеріали: https://data.unicef.org/topic/child-survival/under-five-mortality/

Про Міжвідомчу групу ООН з оцінки рівня дитячої смертності (UN IGME)
Міжвідомча група ООН з оцінки рівня дитячої смертності (UN IGME) була створена в 2004 році для обміну даними про дитячу смертність, вдосконалення методів оцінки рівня дитячої смертності, звітування про прогрес у досягненні цілей виживання дітей та розширення спроможності країн проводити своєчасні та методологічно правильні оцінки рівня дитячої смертності. UN IGME очолюється ЮНІСЕФ, до її складу входять Всесвітня організація охорони здоров'я, Світовий банк та Відділ народонаселення Департаменту економічних та соціальних питань ООН. Додаткову інформацію можна отримати на веб-сайті: http://www.childmortality.org/

Контакти для медіа

Сабріна Сідху
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ у Нью-Йорку
Тел: +1 917 4761537
Електронна пошта: ssidhu@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Стежте за діяльністю ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook