ЮНІСЕФ: «COVID-19 – найбільша глобальна криза для дітей за нашу 75-річну діяльність»

У свою 75-ту річницю ЮНІСЕФ попереджає, що COVID-19 призводить до зниження практично всіх показників прогресу дітей – зокрема, за межею бідності опинилися приголомшливі 100 мільйонів дітей.

11 Грудень 2021
image
UNICEF

Пандемія COVID-19 вплинула на дітей у безпрецедентних масштабах, спричинивши найгіршу кризу для дітей, яку бачив ЮНІСЕФ за свою 75-річну діяльність. Про це йдеться у доповіді Дитячого фонду ООН.

У доповіді «Запобігання втраченому десятиліттю: термінові дії, спрямовані на скасування руйнівного впливу COVID-19 на дітей та молодих людей» висвітлюються різні шляхи, якими COVID-19 кидає виклик десятиліттям прогресу у роботі з такими складними питаннями становища дітей, як бідність, здоров’я, доступ до освіти, харчування, захист дітей та психічне благополуччя. У доповіді наголошується, що майже за два роки з початку пандемії поширений вплив COVID-19 продовжує поглиблюватися, підвищуючи рівень бідності, закріплюючи нерівність і загрожуючи правам дітей на небачених раніше рівнях.

 «Протягом усієї нашої історії ЮНІСЕФ допомагав формувати здоровіше та безпечніше середовище для дітей у всьому світі та досягав чудових результатів для мільйонів дітей, – зазначила Виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Фор, – Ці здобутки зараз під загрозою. Пандемія COVID-19 стала найбільшою загрозою прогресу дітей за нашу 75-річну історію. У той час як кількість дітей, які голодують, не навчаються, зазнають насильства, живуть у бідності чи вимушені вступати у ранній шлюб, зростає, кількість дітей, які мають доступ до медичної допомоги, вакцин, достатньої кількості їжі та основних послуг, зменшується. У рік, коли ми маємо рухатися вперед, ми змушені повертатися назад».

У доповіді зазначається, що приголомшлива кількість дітей, а саме додаткові 100 мільйонів, зараз живуть у багатовимірній бідності через пандемію. Це на 10% більше порівняно з 2019 роком. За приблизними підрахунками, з середини березня 2020 року щосекунди 1,8 дитини переходить за межу бідності. Крім того, у доповіді попереджається про довгий шлях до відновлення втрачених позицій – навіть у найкращому випадку для відновлення та повернення до рівня дитячої бідності, який спостерігався перед пандемією COVID-19, знадобиться 7-8 років.

Посилаючись на додаткові свідчення регресивних тенденцій, у доповіді йдеться, що зараз у бідних сім’ях проживає приблизно на 60 мільйонів більше дітей, ніж до пандемії. Крім того, у 2020 році понад 23 мільйона дітей втратили доступ до необхідних вакцин – це майже на 4 мільйони більше, ніж у 2019 році, і це найбільша кількість за останні 11 років.

>Звіт "Бідність та нерівні можливості дітей в Україні"

Ще до пандемії близько 1 мільярда дітей у всьому світі зазнавали принаймні однієї серйозної депривації: зокрема, не мали доступу до освіти, охорони здоров’я, житла, харчування або санітарії та води. Зараз цей показник зростає, оскільки нерівне економічне відновлення сприяє загостренню розривів між багатими та бідними дітьми, причому постраждали найбільш маргіналізовані та вразливі діти. У доповіді зазначається:

  • У піковий період пандемії понад 1,5 мільярда учнів не відвідували школи через загальнонаціональні карантинні заходи. У перший рік кризи у всьому світі майже у 80% шкіл очне навчання не проводилося.
  • Рівень поширення розладів психічного здоров'я вражає: їх мають понад 13% підлітків у віці 10‑19 років у всьому світі. До жовтня 2020 року пандемія порушила або припинила надання медичних послуг критично важливого рівня у 93% країн у всьому світі.
  • До кінця десятиліття в результаті пандемії COVID-19 можливі до 10 мільйонів додаткових дитячих шлюбів.
  • Кількість дітей, залучених до дитячої праці, зросла до 160 мільйонів у всьому світі –  це збільшення на 8,4 мільйона дітей за останні чотири роки. До кінця 2022 року ще 9 мільйонів дітей піддаються ризику бути залученими до дитячої праці в результаті зростання рівня бідності, викликаного пандемією.
  • На піку пандемії в 104 країнах, де служби запобігання насильству та реагування на насильство були серйозно порушені, жили 1,8 мільярда дітей.
  • 50 мільйонів дітей страждають від виснаження, що є найбільш небезпечною для життя формою недоїдання, і цей показник може збільшитися на 9 мільйонів до 2022 року через вплив пандемії на харчування дітей, служби харчування та практики годування дітей.

Окрім пандемії, у доповіді підкреслюються також інші фактори, які становлять надзвичайну загрозу правам дітей. У всьому світі 426 мільйонів дітей (майже кожна п’ята дитина) живуть у зонах конфліктів, які стають все більш інтенсивними і завдають більшої шкоди цивільному населенню, непропорційно вражаючи дітей. Жінки та дівчата піддаються найвищому ризику сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. 80% усіх гуманітарних потреб обумовлені конфліктом. Аналогічно, приблизно 1 мільярд дітей (це майже половина дітей у світі) живуть у країнах, які піддаються «надзвичайно високому ризику» через вплив зміни клімату.

Для реагування на кризу, відновлення та переосмислення майбутнього для кожної дитини ЮНІСЕФ продовжує закликати до таких дій:

  • Інвестувати в соціальний захист, людський капітал та витрати на інклюзивне та стійке відновлення;
  • Сприяти припиненню пандемії та зупинці тривожного зниження рівня здоров’я та харчування дітей, у тому числі шляхом використання життєво важливої ​​ролі ЮНІСЕФ у розповсюдженні вакцини проти COVID-19;
  • Підтримати відновлення шляхом забезпечення якісної освіти, захисту та належного психічного здоров’я для кожної дитини;
  • Розвивати стійкість для кращого протистояння кризам, реагування на них та захисту дітей від криз, включаючи нові підходи до припинення голоду, захисту дітей від зміни клімату та переосмислення витрат на подолання катастроф.

«В епоху глобальної пандемії, загострення конфліктів та погіршення кліматичних змін дитиноцентричний підхід стає важливим як ніколи, – підкреслила Г.Фор, – Зараз ми на роздоріжжі. Коли ми працюємо з урядами, донорами та іншими організаціями, щоб почати визначати наш колективний шлях на наступні 75 років, саме діти мають бути першими, про кого ми думаємо при плануванні інвестицій, та останніми, про кого ми думаємо при скороченні видатків. Потенціал нашого майбутнього закладений в пріоритетах, які ми ставимо в нашому сьогоденні».

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.