Обережно, шахрайські збори персональних даних від імені ЮНІСЕФ!
Натисніть, щоб закрити банер екстреного сповіщення.

Зараз у світі переміщено майже 37 мільйонів дітей – більше, ніж коли-небудь

Напередодні Всесвітнього дня біженців ЮНІСЕФ закликає уряди посилити захист та доступ до послуг для дітей-біженців, дітей-мігрантів та дітей, які стали переміщеними особами

17 Червень 2022
A young girl stands in line and looks at the camera.
UNICEF/UN0583326

НЬЮ-ЙОРК, 17 червня 2022 року. За оцінками ЮНІСЕФ, через конфлікти, насильство та інші кризи наприкінці 2021 року рекордні 36,5 мільйонів дітей вимушено покинули свої домівки – найвищий показник із часів Другої світової війни. У це число входить 13,7 мільйонів дітей-біженців і шукачів притулку† та майже 22,8 мільйона дітей, які стали внутрішньо переміщеними особами через конфлікти та насильство.

Наведені дані не включають дітей, які були переміщені внаслідок кліматичних та екологічних потрясінь чи катастроф, а також дітей, які були повторно переміщені у 2022 році, зокрема внаслідок війни в Україні.

Рекордна кількість переміщених дітей є прямим наслідком каскадних криз, зокрема гострих і тривалих конфліктів, як в Афганістані, нестабільності у таких країнах як Демократична Республіка Конго чи Ємен та пов’язаних із ними потрясіннями, посиленими наслідками кліматичних змін. Так само як і нестабільність,  переміщення дітей швидко набуває поширення. Минулого року у світі кількість дітей, які стали переміщеними особами, зросла на 2,2 мільйона.

«Ми не можемо нехтувати фактами: кількість дітей, переміщених внаслідок конфліктів та криз, стрімко збільшується, тож наш обов’язок їм допомогти зростає також, – заявила виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. – Я сподіваюся, що ці тривожні дані змусять уряди насамперед запобігати переміщенню дітей, а коли вони все-таки стали переміщеними особами, забезпечити їм доступ до освіти, захист та інші критичні послуги, які покращують їхній добробут та сприяють розвитку як зараз, так і в майбутньому».

Кризи, як, наприклад, війна в Україні, яка, починаючи з лютого, змусила понад 2 мільйони дітей покинути країну й зробила 3 мільйони дітей внутрішньо переміщеними особами, стають верхівкою цього рекордного показника. Окрім цього, діти та сім’ї змушені покидати свої домівки через екстремальні погодні явища, такі як посуха на Африканському Розі та Сахелі, а також сильні повені в Бангладеш, Індії та Південній Африці. У 2021 році зареєстровано 7,3 мільйона нових випадків переміщення дітей через стихійні лиха.

За останнє десятиліття кількість біженців у світі зросла більш ніж удвічі, причому діти становлять майже половину від їх загальної кількості. Понад третина переміщених дітей живе в Африці на південь від Сахари (3,9 мільйона або 36 відсотків), чверть – у Європі та Центральній Азії (2,6 мільйона або 25 відсотків) та 13 відсотків (1,4 мільйона) - на Близькому Сході та у Північній Африці.

У той час як кількість переміщених дітей та дітей-біженців сягає рекордно високого рівня, доступ до основних видів підтримки та послуг, таких як охорона здоров’я, освіта та захист, скорочується. Тільки половина всіх дітей-біженців відвідують початкову школу, а менш як чверть підлітків-біженців навчаються у середній школі.

Діти, які були змушені тікати зі свого дому – біженці, прохачі притулку чи внутрішньо переміщені особи, можуть зіткнутися із серйозними ризиками щодо свого добробуту та безпеки. Особливо це стосується сотень тисяч дітей без супроводу або розлучених із батьками, які зазнають підвищеного ризику торгівлі людьми, експлуатації, насильства та жорстокого поводження. Близько 28 відсотків жертв торгівлі людьми у світі – це діти.

ЮНІСЕФ закликає держави-члени дотримуватися своїх зобов’язань щодо прав усіх дітей, які опинилися на чужині, зокрема прийнятих у рамках Глобального договору про біженців (ГДБ) та Глобального договору про міграцію (ГДМ), та вкладати додаткові кошти у дані та дослідження, що відображають справжній масштаб проблем, із якими стикаються діти у статусі біженців, мігрантів та переміщених осіб.

ЮНІСЕФ закликає уряди вжити шість дій для досягнення рівних прав та можливостей для всіх дітей-біженців, мігрантів та переміщених осіб:

  1. Надати рівну підтримку всім дітям, звідки б вони не походили;
  2. Визнати дітей-біженців, мігрантів та переміщених осіб насамперед дітьми – з правами на захист, розвиток та участь;
  3. Розширити колективні дії для забезпечення ефективного доступу до основних послуг, зокрема охорони здоров’я та освіти, для всіх дітей та сімей, які вимушено покинули свої домівки, незалежно від статусу;
  4. Захищати дітей-біженців, мігрантів та переміщених осіб від дискримінації та ксенофобії;
  5. Покласти край згубним практикам прикордонного контролю та затриманню дітей при імміграції;
  6. Розширити можливості молоді з-поміж біженців, мігрантів та переміщених осіб, щоб вони могли розкрити свої таланти та повною мірою реалізувати свій потенціал.

#####

Примітки для редакторів:

† Це число включає біженців, які перебувають під мандатом УВКБ ООН та БАПОР, відповідно, а також дітей венесуельського походження, переміщених за кордон, про які УВКБ ООН повідомляє окремо.

ЮНІСЕФ очолює секретаріат Міжнародного альянсу даних про переміщених дітей (IDAC), який консолідує глобальні зусилля щодо підвищення доступності та якості даних для покращення становища переміщених дітей. Дізнайтесь більше за посиланням.

Мультимедійні матеріали доступні за посиланням.

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Додаткові матеріали

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.