Спалах поліомієліту в Україні оголошено успішно завершеним в умовах війни

21 Вересень 2023
Хлопчик отримує краплі вакцини від поліомієліту
UNICEF

Безпрецедентна співпраця між Міністерством охорони здоров’я України, Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Ротарі Інтернешнл та Центром з контролю та профілактики захворювань США (СDC) призвела до успішного стримування спалаху поліомієліту в Україні, незважаючи на війну, що триває.

Європейське регіональне Бюро ВООЗ оголосило спалах поліомієліту в Україні, виявлений у жовтні 2021 р., офіційно завершеним. Комплексний підхід до реагування на спалах, ініційований МОЗ України в грудні 2021 року, успішно зупинив передачу вірусу та запобіг його поширенню в інші країни.

У грудні 2021 року МОЗ затвердило план заходів щодо прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, які не були вакциновані під час планової імунізації. «Міністерство охорони здоров’я України оголосило завезений вірус поліомієліту місцевою надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я та швидко діяло з моменту його виявлення в тісній координації зі світовою спільнотою охорони здоров’я», – сказав д-р Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Завершення спалаху ґрунтується на рекомендаціях після оцінки реагування на спалах поліомієліту (OBRA), яка була проведена партнерами Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI), включаючи ВООЗ та ЮНІСЕФ, у травні цього року, а також даних, наданих Україною щодо поточного епіднагляду, імунізації та комунікації, а також комплексного огляду ефективності епіднагляду за вірусом поліомієліту та вакцинації в країнах, які приймають більшість українських біженців.

«Зупинення розповсюдження поліовірусу в умовах війни, що триває, є надзвичайним досягненням, що ілюструє відданість української влади справі добробуту населення, — сказав д-р Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ в Україні. — ВООЗ, ЮНІСЕФ та інші партнери GPEI підтримували органи охорони здоров’я України, медичних працівників, персонал лабораторії та громади з першого дня, щоб запобігти поширенню цього вірусу. Чудова співпраця та наполегливість місцевих та міжнародних команд у складних обставинах допомогли врятувати життя українських дітей та захистити своє майбутнє від цієї хвороби, що паралізує».

Виявлення поліовірусу в Україні в жовтні 2021 року призвело до створення робочої групи з реагування та технічної підтримки Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) та спеціалістів ВООЗ, а також негайного епідеміологічного розслідування, що включало відстеження контактів і відбір проб навколишнього середовища в місцях, де вірус було виявлено.

«Від початку спалаху поліомієліту в Україні в 2021 році ЮНІСЕФ доставляє вакцини проти поліомієліту для дітей та проводить інформаційні кампанії про необхідність вакцинування, — каже заступниця голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні Віра Мендонса. – Тільки у 2023 році ЮНІСЕФ доставив 890 000 доз двовалентної оральної вакцини та інактивованої вакцини проти поліомієліту в межах Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту. Ми надзвичайно раді бачити, що ця загальнонаціональна кампанія з надолужувальної вакцинації, в якій ЮНІСЕФ об’єднав зусилля з партнерами, принесла такі прекрасні результати. Це значне досягнення, особливо зважаючи на війну, що триває, і велику кількість внутрішньо переміщених людей, що спільно нам вдалося пом’якшити наслідки цього небезпечного захворювання».

Реагування на спалах супроводжувалось численними складностями після посилення бойвих дій в лютому 2022 року. Війна, що триває, знизила темпи та масштаб потужної надолужувальної кампанії з вакцинації, спричинила масове переміщення населення та призвела до руйнування інфраструктури охорони здоров’я та порушення логістичних маршрутів постачання медичної продукції. Попри складності, партнери GPEI продовжували надавати технічну та іншу підтримку, щоб покращити роботу служби планової імунізації, епіднагляд за захворюваннями, зв’язок та транспортування зразків до референс-лабораторій за кордоном.

“Успіх у припиненні спалаху поліомієліту в умовах війни, що триває, заслуговує визнання та схвалення, і ми вітаємо українську спільноту системи охорони здоров’я. Центр з контролю та профілактики захворювань разом з іншими партнерами продовжує підтримувати країни зі спалахами поліомієліту, поки ми не досягнемо глобальної ліквідації поліомієліту”, - зазначив Езра Барзілай, директор Центру контролю та профілактики захворювань (CDC) в Україні.

Завершення спалаху узгоджено з рекомендаціями після комплексної оцінки спалаху, проведеної партнерами Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) та Європейською регіональною комісією із сертифікації ліквідації поліомієліту.

«Наразі спалах ліквідовано, але наша робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням, яким можна запобігти за допомогою вакцин, в Україні продовжується. Поки поліомієліт залишається загрозою в усьому світі, Україна залишатиметься вразливою, тому Міністерство охорони здоров'я продовжує посилення епіднагляду за хворобами, які можна попередити за допомогою вакцин, та працює над розширенням охоплення плановою імунізацією по всій країні, щоб захистити кожну дитину», – підсумував міністр Ляшко.

 

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.