ЮНІСЕФ представив перші результати звіту з альтернативного догляду за дітьми в Україні

08 Липень 2020
image
UNICEF

ЮНІСЕФ презентував результати оцінки альтернативного догляду за дітьми в Україні. Послухати про знахідки звіту ще до його офіційної публікації покликали головних стейкхолдерів у сфері захисту прав дитини. Учасники могли надати свої пропозиції щодо тем, які потребують  додаткового висвітлення чи пояснення у публічному звіті. До онлайн події долучились представники Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї та Уповноваженого з прав людини, представники регіонів, які брали участь у дослідженні, та недержавні організації. 

Оцінку на замовлення ЮНІСЕФ проводила Міжнародна Соціальна Служба (ISS), організація, що спеціалізується на альтернативному догляді за дітьми. Дослідження охоплювало національний та регіональний рівні, включаючи місто Київ та Київську область, Львівську область, Донецьку область, Черкаську область, місто Одеса та Одеську область.

Звіт містить аналіз існуючої системи альтернативних форм догляду за дитиною та рекомендації для національного та місцевого рівнів  щодо їх розвитку.  Зокрема, експертами рекомендовано:

  • Розширити доступ до якісного альтернативного догляду.
  • Інвестувати у національні та місцеві кампанії із залучення опікунів.
  • Провести оцінку ситуації кожної дитини в системі альтернативного догляду та визначити, яких дітей можна безпечно повернути в біологічні родини. Після цього розпочати кампанію возз’єднання сімей.
  • Розробити стандарти та норми, що регулюють ліцензування та інспекцію всіх послуг, що надаються дітям та їх сім'ям.
  • Розробити обов’язкову процедуру підтримки молодих людей, які вибувають з системи догляду.
  • Посилити співпрацю між організаціями громадянського суспільства та урядовими відомствами тощо.

Цей звіт є своєрідним компасом для уряду, який має бути використано при формуванні державної політики у сфері захисту прав дитини. Він показує, на якому етапі знаходиться реформа деінституціалізації і куди потрібно рухатись далі, аби діти не потрапляли в інтернатну систему і виховувались у сім’ях. Серед ключових викликів, які стоять перед місцевою владою і перед урядом, - налагодження системи перенаправлення і міжсекторальної взаємодії в інтересах дитини, гармонізація законодавства, а також перерозподіл коштів для забезпечення доступу вразливих сімей до соціальних послуг.

Презентація звіту викликала жваву дискусію серед учасників. Зокрема, учасники говорили про брак фахівців, які могли б вчасно виявляти та надавати послуги вразливим сім’ям; труднощі із пошуком патронатних сімей; недостатню координацію зусиль на місцевому та обласному рівнях, а також між різними структурами у самій громаді. Відповіді на ці питання також будуть відображені у звіті.

Найближчим часом повний звіт з’явиться на офіційних ресурсах ЮНІСЕФ.

 

Media contacts

Ніна Сорокопуд
Керівник відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Тел: +380503129679
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Підтримуйте ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook