Реформа деінституціалізації має продовжуватись, - ЮНІСЕФ.

Перше цьогорічне засідання Міжвідомчої комісії з питань охорони дитинства присвятили розгляду гостро актуального питання продовження реформи деінституціалізації (ДІ).

12 Лютий 2021
Наіра Аветісян
UNICEF

Перше цьогорічне засідання Міжвідомчої комісії з питань охорони дитинства присвятили розгляду гостро актуального питання продовження реформи деінституціалізації (ДІ). На засіданні були три Міністри, відповідальні за проведення реформи системи інституційного догляду – Міністр соціальної політики, Міністр охорони здоров’я, Міністр освіти і науки. Також до обговорення долучились Представник Уповноваженого з прав людини ВРУ, Уповноважений Президента з прав дитини, народні депутати України, представники експертного  міжнародного та громадського середовища.

Член Комісії від ЮНІСЕФ Наіра Аветісян висловила стурбованість поточним ходом реформи ДІ, а особливо тими проектами змін до Національної Стратегії Реформи, які наразі знаходяться на громадському обговоренні.  Нагадаємо, що запропоновані зміни відтермінують реформу до 2030 року, відкладають трансформацію будинків дитини до 2026 року та фактично виключають з реформи спеціальні та спеціалізовані заклади освіти.

В Україні найвище число дітей в системі інституційного догляду у порівнянні з країнами ЄС. Нинішня реформа - це вже третя спроба в країні зупинити інституціалізацію дітей та забезпечити право кожної дитини жити в родині, або у виключних випадках, в умовах, наближених до сімейних.  Резолюція комітету ООН з прав дитини (від листопада 2019 р.) пріоритезує ДІ та рекомендує всім країнам посилити зусилля із захисту прав дітей, виключаючи їх ізоляцію та дискримінацію, та посилити превенцію.

Право дітей на освіту та захист потребує подальшого розвитку різноманітних послуг та в першу чергу соціальних послуг, спрямованих на підтримку сім’ї, а там де не можливо збереження проживання дитини з біологічними батьками – розвиток альтернативних сімейних форм догляду та виховання.  

Спеціальні освітні потреби дитини не мають бути причиною для дискримінації, ізоляції дитини від суспільства та біологічної родини, а має стати поштовхом до  формування дитино-центрованого середовища, насиченого повним спектром послуг для такої дитини та її родини: медичних, соціальних та освітніх. Безумовною є необхідність розвитку якісної інклюзивної та спеціальної освіти для таких дітей, проте без сепарації дитини від її родини.

Наостанок, представниця ЮНІСЕФ зазначила, що Україна має міжнародні зобов’язання стосовно захисту прав дітей, включаючи права дітей з інвалідністю. В цьому році, під час звітування України перед Комітетом ООН з прав дитини, питання ДІ буде розглянуто як одне з ключових питань з прав дітей в Україні.

Контакти для медіа

Ольга Пришко
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Тел: +38 095 934 62 41
Електронна пошта: opryshko@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.