20 мільйонів дітей у світі у 2018 році не отримали життєво-важливих щеплень від кору, дифтерії та правця

Нові підрахунки показують загрозливу тенденцію - відсутність зростання показників охоплення вакцинацією у світі. Причини цього – конфлікти, нерівність та безпідставна самовпевненість батьків

15 July 2019
Henrietta H. Fore
UNICEF/UN0323723/Nesbitt

Нью-Йорк/Женева, 15 липня 2019 року: 20 мільйонів дітей  у світі  -  кожна десята дитина - у 2018 році не отримали життєво-важливих щеплень від кору, дифтерії та правця. Про це говорять останні дані ВООЗ та ЮНІСЕФ.

Починаючи з 2010 року охоплення вакцинацією (трьома дозами щеплень від дифтерії, правця і кашлюку (АКДП) та однією дозою щеплення від кору) зупинилося на рівні 86%. Хоча це доволі високий показник, цього недостатньо для запобігання спалахам. Для того, щоб захистити людей від захворювань, яким можна запобігти за допомогою імунізації, необхідно досягти 95%-го показника охоплення щепленнями на глобальному рівні, на рівні країн і громад.

«Вакцини – один з найважливіших засобів запобігти спалахам та зберегти світ здорови, – зазначив д-р Тедрос Адханом Гебреєсус, Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я. – Хоча нині більшість дітей у світі вакциновані, залишається ще дуже багато тих, хто не отримав щеплення. Найчастіше щеплення не мають діти з груп підвищеного ризику – з найбідніших, найбільш маргіналізованих категорій населення, хто постраждав від конфлікту чи змушений був залишити свій дім».

Більшість дітей, які не отримали щеплення, живуть у країнах з найнижчим рівнем доходу, у нестабільних країнах та країнах, уражених конфліктами. Майже половина таких дітей проживають в 16 країнах: Афганістані, Гаїті, Демократичній Республіці Конго (ДРК), Ефіопії, Ємені, Іраку, Малі, Нігері, Нігерії, Пакистані, Південному Судані, Сирії, Сомалі, Судані, Центральноафриканській Республіці та Чаді.

Якщо ці діти захворіють, саме вони мають найвищі ризики постраждати від найбільш серйозних ускладнень для здоров’я, і саме їм буде найважче отримати доступ до лікування та догляду, які можуть врятувати їхні життя.

Спалахи кору сигналізують про укорінені прогалини в охопленні вакцинацією. Часто ці прогалини тривали протягом багатьох років.

Зберігаються різкі відмінності у доступі до вакцин між країнами з різним рівнем доходу. Це призвело до руйнівних спалахів кору в багатьох частинах світу, у тому числі в країнах з високими загальними показниками вакцинації.

У 2018 році в світі було зареєстровано майже 350 тисяч випадків кору. Це більше ніж удвічі перевищує цей показник у 2017 році.

«Кір у режимі реального часу показує напрямки, де ми маємо працювати більше, щоб подолати захворювання, яким можна запобігти, – підкреслила Генрієтта Фор, Виконавча директорка ЮНІСЕФ. – Кір є дуже заразним захворюванням. Тому його спалахи вказають на громади, діти в яких не отримали життєво-важливих щеплень через проблеми із доступом, брак коштів, а інколи недбалість. Ми маємо вжити всіх можливих заходів, щоб охопити кожну дитину».

Десять країн з найбільшою поширеністю захворювання на кір (2018)

Рівень охоплення першою дозою щеплення від кору (2010), %

Рівень охоплення першою дозою щеплення від кору (2018), %

1. Україна

56

91

2. Демократична Республіка Конго

74

80

3. Мадагаскар

66

62

4. Ліберія

65

91

5. Сомалі

46

46

6. Сербія

95

92

7. Грузія

94

98

8. Албанія

99

96

9. Ємен

68

64

10. Румунія

95

90

Україна – на першому місці в списку країн з найбільшою поширеністю  випадків захворювання на кір у 2018 році. Хоча країні зараз вдалося досягти понад 90%-го рівня охоплення малюків вакцинацією від кору, впродовж багатьох років рівень імунізації був дуже низьким. Відтак, велика кількість дітей старшого віку та дорослих ризикують захворіти.

У деяких інших країнах з високим рівнем захворюваності та високим охопленням вакцинацією є значні групи людей, які пропустили вакцину проти кору в минулому. Це показує, як низький рівень охоплення вакцинацію у попередні періоди або наявність спільнот осіб, які не мають щеплення, можуть викликати смертельні спалахи.

Вперше було зібрано дані про рівень охоплення вакцинацією від вірусу папіломи людини (ВПЛ)

Вперше було також зібрано дані про рівень охоплення вакциною проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), яка захищає дівчат від розвитку раку шийки матки у дорослому віці. 90 країн, в яких проживає третина всіх дівчат світу, включили вакцину проти ВПЛ у свої національні календарі щеплень починаючи з 2018 року. Проте лише 13 з них є країнами з низьким рівнем доходу. Відтак, у тих країнах, де дівчата мають найвищий ризик постраждати від жахливих наслідків раку шийки матки, доступ до вакцин також є найгіршим.

Спільно з такими партнерами, як Глобальний альянс з вакцин та імунізації (Gavi), ВООЗ та ЮНІСЕФ підтримують країни у зміцненні національних систем імунізації та реагування на спалахи, у тому числі підримкою охоплення всіх дітей  плановою імунізацією, проведенням спеціальних кампаній з вакцинації, навчанням і наданням ресурсів і навичок медичним працівникам як важливому компоненту якісної первинної медичної допомоги.

Про дані

Починаючи з 2000 року, ВООЗ і ЮНІСЕФ спільно проводять щорічну оцінку охоплення вакцинацією дітей у кожній з 194 держав-членів ВООЗ на національному рівні. У 2018 році на додаток до оцінки рівня охоплення дітей імунізацією у поточному році, ВООЗ і ЮНІСЕФ оновили всі дані про рівень імунізації за минулі роки за допомогою останньої доступної інформації. Так, у 2018 році було оновлено дані за всі 39 років оцінки рівня охоплення вакцинацією (1980-2018). Для визначення частки вакцинованих дітей використано показник охоплення трьома дозами АКДП серед дітей віком до 1 року.

Для отримання докладнішої інформації звертайтеся до:

Сабріни Сідху (Sabrina Sidhu), ЮНІСЕФ у Нью-Йорку, +1 917 4761537, ssidhu@unicef.org   

Крістіана Ліндмаєра (Christian Lindmeier), ВООЗ у Женеві, +41 79 500 65 52, lindmeierch@who.int

 

Media Contacts

Nina Sorokopud

Chief of Communication

UNICEF in Ukraine

Tel: +380503882951

Multimedia content

Henrietta H. Fore

Фото та матеріали для ЗМІ 

a child vaccinated

Більше інформації тут

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ працює у найважчих регіонах для охоплення найбільш вразливих дітей. Ми працюємо у 190 країнах і територіях для кожної дитини, щоб забезпечити кращий світ для всіх. Більше інформації про ЮНІСЕФ та нашу роботу з дітьми: www.unicef.org. Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook.

Про ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров’я забезпечує глобальне лідерство у сфері охорони здоров’я в системі ООН. Заснована в 1948 році, ВООЗ співпрацює з 194 державами-членами у шести регіонах і має понад 150 представництв. ВООЗ працює для укріплення здоров’я, збереження світу і надання допомоги вразливим групам населення. Наша мета на 2019-2023 роки – забезпечити, щоб один мільярд людей мали загальне медичне страхування, захистити ще один мільярд людей від надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я, а також забезпечити ще одному мільярду людей краще здоров’я і добробут. Дізнайтеся про нас більше на нашому веб-сайті: www.who.int. Слідкуйте за діяльністю ВООЗ у FacebookTwitterYouTubeInstagram.