Як уберегти свою дитину від невиліковного паралічу
Що потрібно знати батькам про захист від поліомієліту?
За період із осені 2021 року в Україні підтверджено два випадки паралічу, спричиненого поліомієлітом. Це означає, що поліо повернувся в Україну. Кожна невакцинована або не повністю вакцинована дитина зараз у небезпеці. Ліків від цієї хвороби не існує, єдиний захист — щеплення.

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання, яке може спричинити невиліковний параліч у дітей та навіть призвести до їхньої смерті. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, є діти, які помирають через те, що параліч уразив саме дихальні м’язи.
Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Поліовірус поширюється непомітно і швидко, бо у більшості інфікованих відсутні будь-які симптоми.
Єдиним і безальтернативним захистом від хвороби є щеплення.

«У найгіршому випадку поліомієліт викликає параліч дихальних м’язів, через який діти можуть померти за декілька годин. У групі ризику — діти до шести років. Для того щоб уникнути інфікування, вони повинні бути вакцинованими згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Навіть якщо графік порушено, бо батьки не встигли вакцинувати дитину з будь-якої причини, його можна наздогнати, зробивши щеплення з мінімальним інтервалом між дозами.

Спочатку дитина має отримати дві дози інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ). Її роблять у два та чотири місяці. Наступні чотири щеплення оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) дитині роблять у шість місяців, 18 місяців, у шість та 14 років.

Інактивоване поліомієлітне щеплення роблять для того, щоб у дитини сформувався індивідуальний імунітет, тобто щоб вона сама була захищена. Оральна поліомієлітна вакцина потрібна для захисту від хвороби і зупинення поширення інфекції», — коментує Олена Галюрова, сімейна лікарка 6-ої дитячої поліклініки у місті Одесі.


Вакцини, які використовують державні і приватні клініки, зареєстровані та дозволені для застосування в Україні. Вони входять до переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, а отримати їх можна безоплатно у сімейного лікаря або педіатра, якщо він/вона працює у закладі, який має договір із Національною службою охорони здоров'я України.

«Це наше друге щеплення. Нам шість місяців. Чому вирішили щеплюватися? Краще перестрахуватися, ніж потім думати, що робити. Першу вакцину перенесли добре, зараз прийшли на другу», — говорить один із відвідувачів Одеської дитячої поліклініки №6.

Лікар Владислав Киричук запевняє: «Вродженого імунітету від поліомієліту не існує. У будь-якому разі потрібно щеплювати дітей». Лікар нагадує, що навіть із нежитем, сухим кашлем, після ГРВІ можна робити ІПВ або ОПВ, якщо дитині за графіком пора щеплюватися.

В Україні критично низький рівень охоплення вакцинацією: лише 80%* дітей віком до одного року отримали три дози вакцини від поліомієліту. За такого рівня кожна невакцинована або не повністю вакцинована дитина зараз у небезпеці. Для досягнення колективного імунітету та безпеки малюків щепленими мають бути щонайменше 95% дітей.

Одна з мам, яка привела дитину на планове щеплення, поділилася, що тепер почувається значно спокійніше, адже її хлопчик ще маленький і багато з ким контактує.
В Україні триває національна кампанія зі щеплення від поліомієліту дітей до шести років, які пропустили чи не були вакциновані відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень.
Якщо у вашої дитини пропущене щеплення інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ), будь ласка, негайно зверніться до педіатра чи сімейного лікаря! Невакцинованим дітям загрожує невиліковний параліч.
Перевірити графік планових щеплень можна за посиланням.
Фотографії: Одеський ЦГЗ, Іван Страхов
*Дані МОЗ України станом на 01.01.2022.