Газовий пальник у квартирі. Як не нашкодити?
Поради про те, як безпечно використовувати пальник та попередити витік газу

Тепер газові пальники, з якими донедавна мали справу переважно лише туристи і на відкритому повітрі, ми несемо у свої домівки й навіть не підозрюємо, що вони можуть вибухнути або отруїти нас газом.
У Державній службі з надзвичайних ситуацій радять купувати лише сертифіковані газові пальники в ліцензованих точках продажу та неухильно дотримуватися інструкції виробника, а також перевірити його на цілісність та справність перед використанням.
🔥 Як перевірити цілісність балончика?
Необхідно нанести мильний розчин на підозрілу ділянку чи місця з’єднань і уважно за ними поспостерігати. Якщо ви помітили появу бульбашок, використовувати такий пальник не можна. Це несе загрозу для вашого життя.
Якщо ви впевнилися в цілісності балончика й готові його використовувати, то неухильно дотримуйтеся правил, наведених нижче.
🔥 Де ставити пальник?
Ставте пальник в безпечне місце подалі від легкозаймистих предметів і обов’язково провітрюйте приміщення.
Не ставте пальник на плиту. За інформацією ДСНС, уже зафіксовані випадки, коли туристичні пальники вибухали, бо стояли на поверхні електричної плити. Адже коли світло з’являється, плита може увімкнутися і нагріти газовий балон.
Якщо ж все-таки ставите пальник під час користування на електричну плиту, перевірте, чи вона вимкнена. Приберіть пальник із плити, як тільки закінчили ним користуватись.
🔥 Як використовувати пальник?
Використовуйте пальник тільки для підігріву води або порції їжі в невеликому посуді. Оптимальний розмір посуду для пальника — на одну порцію.
Не використовуйте пальник для тривалого приготування їжі. Тривале горіння може призвести до перегріву та вибуху балона. Великий посуд нагрівається та поширює тепло на балон, через що той може вибухнути.
Не залишайте газовий пальник без нагляду навіть на декілька хвилин. Полумʼя може згаснути внаслідок протягу або витоку рідини на конфорку.
Подбайте про наявність вогнегасника. Про те, яким він має бути — читайте тут.
🔥 Де і як зберігати пальник?
Від'єднуйте балончик від пальника після приготування та зберігайте його в темному місці за кімнатної температури якнайдалі від прямих сонячних променів і високих температур.
Не зберігайте балон на холодному балконі, бо від різкого перепаду температур він може вибухнути.
🔥 Як зрозуміти, що з газовим пальником щось не так?
- Ви спостерігаєте періодичні неконтрольовані спалахи полумʼя. Це може відбуватися через несправність балончика або самого пальника та може призвести до вибуху.
- Полумʼя мимовільно згасає.
- Під час використання газового пальника ви чуєте шипіння та відчуваєте запах газу.
- Балон не надійно кріпиться до пальника чи навіть відʼєднується самостійно.
- Балон нагрівається під час використання.
❗ Якщо помітили хоч одну з цих ознак, негайно припиніть користування пальником.