Рекомендації щодо відновлення роботи закладів дошкільної освіти після COVID-19

Керівні принципи та заходи щодо безпечного відновлення роботи і функціонування закладів дошкільної освіти, а також розвитку дітей та підтримки працівників ЗДО

ЮНІСЕФ
image
UNICEF
25 Червень 2020

Відповідальним особам, які розробляють і реалізують плани з відновлення роботи закладів дошкільної освіти, можуть допомогти наведені нижче загальні керівні принципи, розроблені ЮНІСЕФ у Європі у співпраці з урядами країн. У них враховано необхідність знайти правильний баланс між дієвою підтримкою навчання й доброго самопочуття дітей, з одного боку, і дотриманням заходів з охорони здоров'я, гігієни та забезпеченням безпеки дітей, працівників і суспільства загалом, з іншого боку. 

Повний документ із рекомендаціями містить також перелік практичних заходів щодо відновлення роботи ЗДО, дотримання безпечних умов роботи та підтримки працівників, охорони здоров’я та забезпечення навчання й розвитку дітей, комунікації з батьками. Ви можете завантажити повну версію документу за цим посиланням.

1. Приділіть час плануванню й підготовці до відновлення роботи ЗДО.

Не намагайтеся пришвидшити відкриття ЗДО, поки не маєте належного плану щодо різних аспектів їх роботи, зокрема стосовно організації навчального процесу, робочих змін, санітарно- гігієнічних правил тощо. Найдієвішим буде всеосяжний підхід, який передбачатиме підтримку й комунікацію з батьками та опікунами, вихователями, адміністрацією закладу, громадою та органами місцевої влади. Серед головного, що потрібно продумати, – проведення навчання для педагогічних працівників до початку роботи закладу, щоби вони розуміли, що від них очікується і як працювати за адаптованою програмою, а також чітка комунікація з батьками. 

2. Намагаючись захистити дітей, не лякайте їх.

Безпека дітей – це основа, але заклади дошкільної освіти не повинні ставати через це схожими на лікарні. Останні місяці були для дітей тривожними: змінився звичний їм розпорядок, надходила бентежлива інформація тощо. Тож більше, ніж будь-коли, вони потребуватимуть безпечного, приємного та стимулюючого середовища. Тому відновлення роботи ЗДО має означати для дітей повернення до більш звичного розпорядку та стану справ із одночасним дотриманням розумних заходів безпеки в приміщеннях, де діти грають і навчаються. 

3. Переконайтеся, що ЗДО здатні застосовувати дружні до дітей практики, що сприятимуть їхньому розвитку.

Дотримання безпечної відстані між дітьми не повинно перешкоджати соціальній взаємодії, практичному навчанню та іграм, які сприяють їхньому всебічному розвитку. Наш світ багато в чому змінився, проте діти залишилися дітьми. Сформуйте чіткий план, який забезпечить проведення змістовних, орієнтованих на дітей ігор і занять в умовах фізичного дистанціювання. Для цього доведеться адаптувати навчальну програму й педагогічну практику, що ґрунтуються на принципах розвитку дитини. 

4. Навчіть дітей дотримуватися необхідних правил гігієни, зокрема мити руки, затулятися, коли вони кашляють або чхають, не торкатися обличчя (ці навички знадобляться їм і в дорослому віці). Введіть у програму інформацію про вірус, що відповідатиме віку дітей, і допомагайте їм формувати корисні звички з дотримання правил гігієни – покажіть, як правильно мити руки, і відводьте певний час протягом дня, щоби діти могли відпрацювати це вміння. 

5. Не втрачайте слушних нагод, щоби пояснити дітям, чому в садочку вживають тих чи інших заходів, і як вони допомагають зберегти їхнє здоров'я, а також здоров'я їхніх друзів, вихователів, батьків і людей у громаді. Пояснюйте, навіщо прибрали певні іграшки, для чого часто відчиняють вікна, у які ігри їм безпечно грати надворі й чому. Знайдіть способи допомогти дітям відчути певний контроль над своїм середовищем. 

6. Співпрацюйте із сім'ями, щоби зробити комфортним перехід дітей від домашньої ізоляції до відвідування ЗДО, і підтримуйте з ними відкриту комунікацію.

Навіть якщо працівники закладів намагалися підтримувати зв'язок із батьками дітей, комунікацію було порушено. До того ж, батьки хвилюватимуться за власну безпеку та безпеку своїх дітей. Комунікуйте з членами родин і батьками дітей чітко, відкрито й оптимістично, щоби не сіяти паніку та страх. Зробіть так, щоби враження дітей, коли їх приводять у садочок і забирають додому, були позитивними, і запропонуйте підтримку, яка їм може бути потрібна вдома. Наприклад, поінформуйте членів сім'ї про захисні заходи та залучіть їх до застосування цих заходів. 

7. Приділіть першочергову увагу навчанню та підтримці педагогічних та інших працівників ЗДО.

Щоби повернутися у свої групи, працівникам і вихователям знадобиться спеціальне навчання та практична підтримка. Також їм доведеться шукати баланс між дотриманням прийнятих санітарно-гігієнічних норм і застосуванням педагогічних практик, що сприятимуть розвитку дітей. Обміркуйте можливість надати практичну допомогу, щоб адаптувати програмні заняття та заходи, передбачити регулярне спілкування вихователів між собою, щоби вони мали змогу ділитися досвідом і засвоювати його. Також передбачте варіанти залучення за потреби додаткових працівників, щоби розвантажити вихователів. 

8. Застосуйте узгоджений та інтегрований підхід, який задовольнятиме всі потреби дітей, коли вони повернуться до ЗДО.

Пандемія COVID-19 має на дітей різносторонній вплив. Коли діти повернуться до дитячих садків, можуть постати проблеми, пов'язані із наданням дітям психосоціальної підтримки, їх безпекою та здоров'ям, а також інші питання, що можуть виникнути внаслідок ізоляції дітей під час епідемії. Переконайтеся, що плани з відновлення роботи закладів дошкільної освіти передбачають додаткові заходи підтримки та направлення дітей до відповідних фахівців за потреби. Не забудьте врахувати специфічні потреби вразливих дітей і сімей, зокрема дітей з інвалідністю. 

 

Ці рекомендації базуються на попередніх настановах, але стосуються саме закладів дошкільної освіти, адже вони відрізняються своїм педагогічним підходом і призначені спеціально для дітей дошкільного віку, поєднуючи дбайливий догляд і навчання.

Ви можете завантажити повну версію документу з рекомендаціями за цим посиланням.