Про інформаційну гігієну під час пандемії коронавірусу.

Відповідальність за поширення лежить на кожному і кожній з нас. Як за поширення вірусу, так і за поширення фейків.

Карина Людоговська
image
UNICEF
13 Квітень 2020

Може здатися, що в 2020 році важко знайти людей, які б скептично ставилися до правил особистої гігієни. І це дійсно так, адже в умовах спалаху пандемії всі ми ще частіше стали ретельно мити руки, слідкувати, що можемо принести до рота.

Тому тут, друже і подружко, йтиметься не про особисту, а про інформаційну гігієну. Недотримання її так само призводить до серйозних наслідків.

 

1. Корисно мати вимиті руки, а не промиті мізки.

Пам’ятай, що ми чутливі до інформаційних маніпуляцій. Саме це змушує нас боятися, панікувати чи стресувати. Не дозволяй вивести себе з рівноваги: спілкуйся з рідними на відсторонені теми, дозволяй собі чесно розпізнавати власні емоції.  А якщо потребуєш психологічної підтримки чи просто розмови рівний-рівному – напиши консультантам з Teenergizer.

 

2. Щодня на руках з’являється тисячі мікробів, а в Інтернеті тисячі повідомлень про коронавірус.

Не всі мікроби і віруси наносять шкоду нашому організму, проте є такі, через які життєдіяльність 184 країн світу набуває іншого темпу. Просто помивши руки, ми здатні уберегти себе і інших від частини мікробів. Те ж і з інформацією. Фільтруй. Інформація поширюється ще швидше за вірус, і вона також може нашкодити. Аби краще налаштувати свій внутрішній інформаційний фільтр, гайда на курс від VoxUkraine. Тим паче карантин – і не кажи, що у тебе немає часу. Лінк на курс.

image

 

3. Під час карантину не виходити з дому, але виходити із зони комфорту.

Справа в тому, що так вже ми влаштовані – нам здається правдою те, що давно нам знайоме і близьке. І по закону здорового глузду ми можемо навіть не замислитися, що живемо в інформаційній бульбашці. А ще глибше нас туди засаджують алгоритми соціальних мереж і медіа. Виходь із цієї зони тотального комфорту – читай ЗМІ з полярними точками зору, прогугли зайвий раз, додай у закладки різні медіа, які порівнюватимеш. Це дозволить ТОБІ контролювати інформацію, а не навпаки.

 

4. Сильний імунітет допоможе у боротьбі як з вірусом, так і з фейками.

Здорове харчування, спорт і сон – те, що зміцнює наш організм перед зустріччю із збудником. У інформаційному середовищі збудників не менше. Ти маєш знати їх, аби впоратися, зустрівшись  віч-на-віч. Активізуй свій потужний інформаційний імунітет, коли натрапиш на:

  • гучні та «сенсаційні» заголовки
  • сильно емоційно-забарвлені слова
  • стовідсоткову впевненість у твердженні
  • надміру особистих думок автора новини
  • «рерайт» або переказ історії без першоджерела

Саме ці індикатори мають пробудити в тобі внутрішнього антифейкера.  Вони мають сигналізувати тобі, що ця новина є сумнівною, а отже її не можна приймати.

 

Раптом всі аргументи вище тебе не переконали, то ось вишенька на торті свята інформаційної гігієни.

 

5. Вся справа у відповідальності.

Дійсно, всі можуть обманювати, дезінформувати чи просто помилятися. Але офіційні джерела, тому й надійні – бо вони несуть відповідальність за свої слова. За заявою стоїть державна структура, чи конкретний редактор, врешті – просто реальний автор статті вже несе за неї відповідальність. І якщо виявиться, що «все було не так» і «всі обманювали» тобі хоча б буде кого звинуватити. Це дуже чорна порада і крайній аргумент, але можливо хоч він переконає скептиків перейти на сторону медіаграмотності. Коли ти поширюєш сенсаційне відео з каналу під умовною назвою «Kristisha007», то у разі брехні ти гадки не матимеш, хто цей фантом і нестимеш відповідальність за поширення цього фейку саме ТИ.

Відповідальність за поширення лежить на кожному і кожній з нас. Як за поширення вірусу, так і за поширення фейків.

Поділіться своїм лайфхаком інформаційної гігієни, доповнимо цей список разом!

 

Авторка блогу: Карина Людоговська, соціологиня проєкту U-Report Ukraine, студентка КНУ імені Тараса Шевченка. Займається популяризацією молодіжної активності й участі в прийнятті рішень.