Про інформаційну гігієну під час пандемії коронавірусу.
Відповідальність за поширення лежить на кожному і кожній з нас. Як за поширення вірусу, так і за поширення фейків.

Може здатися, що в 2020 році важко знайти людей, які б скептично ставилися до правил особистої гігієни. І це дійсно так, адже в умовах спалаху пандемії всі ми ще частіше стали ретельно мити руки, слідкувати, що можемо принести до рота.
Тому тут, друже і подружко, йтиметься не про особисту, а про інформаційну гігієну. Недотримання її так само призводить до серйозних наслідків.
1. Корисно мати вимиті руки, а не промиті мізки.
Пам’ятай, що ми чутливі до інформаційних маніпуляцій. Саме це змушує нас боятися, панікувати чи стресувати. Не дозволяй вивести себе з рівноваги: спілкуйся з рідними на відсторонені теми, дозволяй собі чесно розпізнавати власні емоції. А якщо потребуєш психологічної підтримки чи просто розмови рівний-рівному – напиши консультантам з Teenergizer.
2. Щодня на руках з’являється тисячі мікробів, а в Інтернеті тисячі повідомлень про коронавірус.
Не всі мікроби і віруси наносять шкоду нашому організму, проте є такі, через які життєдіяльність 184 країн світу набуває іншого темпу. Просто помивши руки, ми здатні уберегти себе і інших від частини мікробів. Те ж і з інформацією. Фільтруй. Інформація поширюється ще швидше за вірус, і вона також може нашкодити. Аби краще налаштувати свій внутрішній інформаційний фільтр, гайда на курс від VoxUkraine. Тим паче карантин – і не кажи, що у тебе немає часу. Лінк на курс.
3. Під час карантину не виходити з дому, але виходити із зони комфорту.
Справа в тому, що так вже ми влаштовані – нам здається правдою те, що давно нам знайоме і близьке. І по закону здорового глузду ми можемо навіть не замислитися, що живемо в інформаційній бульбашці. А ще глибше нас туди засаджують алгоритми соціальних мереж і медіа. Виходь із цієї зони тотального комфорту – читай ЗМІ з полярними точками зору, прогугли зайвий раз, додай у закладки різні медіа, які порівнюватимеш. Це дозволить ТОБІ контролювати інформацію, а не навпаки.
4. Сильний імунітет допоможе у боротьбі як з вірусом, так і з фейками.
Здорове харчування, спорт і сон – те, що зміцнює наш організм перед зустріччю із збудником. У інформаційному середовищі збудників не менше. Ти маєш знати їх, аби впоратися, зустрівшись віч-на-віч. Активізуй свій потужний інформаційний імунітет, коли натрапиш на:
- гучні та «сенсаційні» заголовки
- сильно емоційно-забарвлені слова
- стовідсоткову впевненість у твердженні
- надміру особистих думок автора новини
- «рерайт» або переказ історії без першоджерела
Саме ці індикатори мають пробудити в тобі внутрішнього антифейкера. Вони мають сигналізувати тобі, що ця новина є сумнівною, а отже її не можна приймати.
Раптом всі аргументи вище тебе не переконали, то ось вишенька на торті свята інформаційної гігієни.
5. Вся справа у відповідальності.
Дійсно, всі можуть обманювати, дезінформувати чи просто помилятися. Але офіційні джерела, тому й надійні – бо вони несуть відповідальність за свої слова. За заявою стоїть державна структура, чи конкретний редактор, врешті – просто реальний автор статті вже несе за неї відповідальність. І якщо виявиться, що «все було не так» і «всі обманювали» тобі хоча б буде кого звинуватити. Це дуже чорна порада і крайній аргумент, але можливо хоч він переконає скептиків перейти на сторону медіаграмотності. Коли ти поширюєш сенсаційне відео з каналу під умовною назвою «Kristisha007», то у разі брехні ти гадки не матимеш, хто цей фантом і нестимеш відповідальність за поширення цього фейку саме ТИ.
Відповідальність за поширення лежить на кожному і кожній з нас. Як за поширення вірусу, так і за поширення фейків.
Поділіться своїм лайфхаком інформаційної гігієни, доповнимо цей список разом!
Авторка блогу: Карина Людоговська, соціологиня проєкту U-Report Ukraine, студентка КНУ імені Тараса Шевченка. Займається популяризацією молодіжної активності й участі в прийнятті рішень.