Реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з конфліктом на сході України

ЮНІСЕФ підтримує дітей і сім’їна сході України: забезпечує надання медичної допомоги, харчування, профілактику ВІЛ-інфекції, доступ до освіти, чистої питної води, санітарії та захист їхніх прав.

Sasha Sechevoi, 12, walks to school in the town of Avdiivka, Donetsk Oblast, Ukraine, Monday 27 November 2017.
UNICEF/UN0150885/Gilbertson VII Photo

Виклик

Конфлікт на сході України України триває вже більше п’яти років, і гуманітарної допомоги потребують 3,4 мільйона осіб, 60 відсотків з них – жінки та діти.  Близько 1,6 мільйона осіб були вимушені залишити свої домівки, десятки тисяч цивільних осіб були вбиті або поранені.

Ситуація є особливо важкою для дівчат та хлопців які проживають поряд із лінією розмежування – лінії, що розділяє підконтрольні та непідконтрольні Уряду території.

«До того, як його поранили, Саша був звичайною дитиною. Нині він здається дорослим. Він може за звуками розрізнити, з якою зброї стріляють».

 

Бабуся 12-річного Саші

Діти безпосередньо страждають від наслідків конфлікту, зокрема, від неможливості навчатися протягом тривалого часу та від травм.

Діти, що проживають у цих районах, живуть у стані постійної загрози обстрілів, мін та боєприпасів, що не розірвалися. Окрім того, небезпеку створює й руйнування життєво-важливої цивільної інфраструктури внаслідок бойових дій – медичних установ, навчальних закладів та системи водопостачання. Мільйони людей залежать від інфраструктури водопостачання, яка знаходиться на лінії вогню. 

Aleksey, 14, lost two fingers and a thumb when a discarded shell exploded in his hand.
UNICEF/UN0150855/Gilbertson VII Photo
14-річний Олексій втратив три пальці, коли в його руці вибухнув нерозірваний боєприпас.

Зруйнована система освіти, яка є такою важливою для створення у дитини відчуття «нормального життя»: як мінімум кожна п’ята школа на сході України була пошкоджена або знищена.

Вчителі та психологи повідомляють про ознаки важкого психосоціального стресу у дітей, включаючи нічні кошмари, соціальну самоізоляцію та панічні атаки, викликані гучними звуками.

За підрахунками, більше ніж кожна четверта дитина в Донецькій та Луганській областях потребує психосоціальної підтримки. Однак мало хто отримує таку підтримку, оскільки наявні служби перевантажені та не отримують достатнього фінансування.

Надзвичайно боляче згадувати, як ми ледь не померли двічі. Нам важко говорити про те, як нам довелося залишити все, що ми мали – дім, роботу та друзів – щоб ми могли залишитися в живих.

12-річна Аміна із села Миколаївка Донецької області, що нині проживає в Києві.

Охоплення імунізацією є критично низьким через комплекс причин, у тому числі через конфлікт, нестачу вакцин і масові відмови батьків від вакцинації дітей. У 2015 році в країні були зафіксовані спалахи захворюваності на поліомієліт. Згідно з даними Регіонального комітету з сертифікації викорінення поліомієліту, зберігається високий ризик розповсюдження цього захворювання. З початку 2017 року, в Україні було зафіксовано більше 100 тисяч випадків захворювання на кір.

Рішення

Діти на сході України потребують тривалого миру.

Поки бойові дії тривають, ми надаємо підтримку дітям та їхнім сім’ям, які постраждали від конфлікту. ЮНІСЕФ в Україні має центральний офіс у Києві та 4 офіси на сході, і надає допомогу з обох сторін лінії розмежування. У своїй роботі ми:

  • проводимо життєво-важливе навчання з питань мінної небезпеки для сотень тисяч дітей та педагогів;
  • підтримуємо відбудову шкіл, пошкоджених під час бойових дій;
  • забезпечуємо доступ до питної води для понад 2,3 мільйона осіб.
Two sisters play in the snow outside their home in eastern Ukraine. Even this is dangerous with shelling a constant threat.
UNICEF/UN0150896/Gilbertson VII Photo
Дві сестри грають на снігу біля свого будинку на сході України, хоча навіть це небезпечно через постійну загрозу обстрілів.

Ми також надаємо психосоціальну підтримку понад 200 тисячам хлопчиків і дівчаток через центри соціальних служб, мобільні бригади, педагогів і шкільних психологів. Однак потреби дітей у більш довгостроковій допомозі суттєво перевищують наявні ресурси.

Ми підтримуємо імунізацію: допомагаємо реформувати державну систему закупівлі вакцин і постачаємо вакцини, необхідні для безперервної імунізації, і підтримуємо Уряд у подоланні спалаху кору

ЮНІСЕФ неодноразово закликав усі сторони виконувати домовленості про припинення вогню, які вони взяли на себе в Мінську в серпні 2015 року, та дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права, у тому числі вимоги про надання необмеженого доступу до зони конфлікту для гуманітарних організацій.

ЮНІСЕФ закликає зібрати понад 30 мільйонів доларів, необхідних для підтримки системи охорони здоров’я і харчування, освіти, надання безпечної питної води, забезпечення гігієни і санітарії та захисту прав дітей і сімей, уражених конфліктом.

Ресурси

Ці ресурси щодо конфлікту в Україні являють собою лише невеликий вибір матеріалів, підготовлених ЮНІСЕФ та його партнерами в регіоні. Список регулярно оновлюється, щоб включати останню інформацію.