ЮНІСЕФ і МОП: Працівники з сім'ями потребують більшої підтримки через поширення COVID-19

Рекомендації для бізнесу, які допоможуть роботодавцям посилити підтримку сімей під час пандемії

06 Квітень 2020
image
UNICEF

Завантажити першу версію довідки ЮНІСЕФ, МОП та ООН Жінки про політику, дружню до сім’ї, та створення інших належних умов на робочому місці в контексті COVID-19 можна тут.

НЬЮ-ЙОРК, 30 березня 2020 року. Оскільки пандемія COVID-19 продовжує поширюватися у геометричній прогресії, важливо підтримати працівників із сімейними обов’язками для мінімізації негативних наслідків для дітей. Про це заявили сьогодні  ЮНІСЕФ та МОП. Втрата роботи, закриття шкіл та неможливість залишити дитину під  наглядом означає, що сім'ї, особливо з низьким рівнем доходу, потребують додаткової підтримки.

«Сім'ї ще довгі роки відчуватимуть негативні наслідки пандемії, такі як втрата робочих місць, тривалий стрес та погіршення психічного здоров’я, – наголосила керівниця програм раннього розвитку дітей ЮНІСЕФ докторка Піа Ребелло Брітто. – Відсутність адекватної системи соціального захисту посилює небезпечні наслідки для найбільш вразливих дітей під час кризи».

У попередніх рекомендаціях, опублікованих сьогодні, ЮНІСЕФ закликає роботодавців враховувати вплив своїх бізнес-рішень на родини працівників та забезпечувати соціальний захист там, де це можливо.

ЮНІСЕФ та МОП також закликають уряди посилити заходи соціального захисту (особливо для вразливих сімей): у першу чергу, сприяти тому, аби роботодавці продовжували забезпечувати своїм працівникам зайнятість та можливість отримати доходи, а також гарантувати фінансову підтримку від держави тим, хто втратить роботу.

«Соціальний діалог (консультації та співпраця між органами влади, працівниками та роботодавцями та їхніми представниками) є вкрай важливим. Якщо заходи реагування мають бути ефективними та стійкими, вони мають бути засновані на довірі та великому досвіді», –підкреслила Мануела Томей, директорка Департаменту умов праці та рівності МОП.

Політики та практики, дружні до сім'ї, у тому числі забезпечення зайнятості та гарантованого доходу, оплачувана відпустка для догляду за членами сім’ї, гнучкі умови роботи, доступ до якісного та невідкладного догляду за дитиною, мають надзвичайно важливе значення. Вони дозволяють працівникам захищати себе, піклуватися про себе та своїх дітей, що підвищує їхню продуктивність та відчуття безпеки.

Попередні рекомендації для роботодавців щодо пом’якшення негативних наслідків, пов'язаних із COVID-19, включають такі поради:

 • Здійснюйте моніторинг та дотримуйтесь рекомендацій місцевих та національних органів влади та доводьте важливу ​​інформацію до відома ваших працівників.
 • Проведіть аналіз поточних політик на робочому місці на предмет достатньої підтримки працівників та їхніх сімей.
 • Застосовуйте належні методи при впровадженні існуючої чи нової політики на робочому місці на основі соціального діалогу, національного трудового законодавства та міжнародних трудових норм. Переконайтесь, що працівники не зазнають дискримінації за жодною ознакою та мають право на заходи підтримки на робочому місці, а також що усі працівники знають про них, розуміють їх та почувають себе комфортно, користуючись ними.
 • Захищайте робочі місця від дискримінації та соціальної стигми, сприяйте навчанню працівників та створіть умови для конфіденційного та безпечного механізму повідомлення про порушення прав і дискримінацію.
 • Домовляйтеся з урахуванням інтересів сім'ї: надайте працівникам більше свободи щодо того, коли і де вони можуть виконувати свої робочі обов'язки. Якщо гнучкі умови роботи неможливі, розгляньте альтернативну підтримку працюючих батьків, таку як допомога для догляду за дитиною.
 • Підтримуйте працюючих батьків усіма можливими способами догляду за дитиною, які є безпечними та доречними в контексті COVID-19.
 • Запобігайте ризикам на робочому місці шляхом посилення заходів з охорони праці.
 • Забезпечте  інструктаж та навчання з питань охорони праці та заходів з підтримки гігієни.
 • Заохочуйте працівників звертатися за належною медичною допомогою у випадках лихоманки, кашлю та утрудненого дихання.
 • Підтримуйте співробітників у подоланні стресу, пов’язаного зі спалахом COVID-19.
 • Підтримуйте державні заходи соціального захисту відповідно до Конвенції МОП № 102 про мінімальні норми соціального забезпечення (Мінімальні стандарти) та Рекомендації № 202 щодо національних мінімальних рівнів соціального захисту. Підтримка з боку компаній може включати, наприклад, виплати працівникам для сприяння доступу до охорони здоров’я, страхування на випадок безробіття та втрати працездатності. Ці заходи мають поширюватися і на працівників неформального сектору економіки.

###

Примітки до редакторів:

Для отримання більш докладної інформації про COVID-19 та поради щодо того, як захистити дітей та сім’ї, відвідайте https://www.unicef.org/ukraine/covid19

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Приєднуйтесь до ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook