ЮНІСЕФ разом з МОН працюють над посиленням безпеки шкіл на сході України

20 Листопад 2020
image
UNICEF

Рік тому, 20 листопада 2019 року, Україна приєдналася до Декларації про безпеку шкіл і стала сотою країною, яка підтримала положення цього документа. З метою реалізації положень Декларації Міністерство освіти і науки України підготувало проєкт Плану заходів з її реалізації і працює над впровадженням підходів до імплементації документа.

«Для Міністерства освіти і науки України дуже важливо імплементувати всі принципи та рекомендації Декларації про безпеку шкіл. Разом із партнерами ми працюємо над тим, щоб розробити конкретні механізми моніторингу, системи раннього попередження нападів на заклади освіти і підготовки протоколів безпеки для шкіл. Ми вдячні Представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, а також Save the Children and Education Cluster за вагому підтримку Міністерства в цьому напрямі», – зазначив  т.в.о. Міністра освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Загалом Декларація містить зобов’язання попереджувати напади на заклади освіти та їх використання у військових цілях у період збройного конфлікту. Документ також передбачає збереження безпеки в закладах освіти, захист права на освіту та моніторинг порушень прав дітей в умовах збройного конфлікту. Важливим аспектом приєднання до Декларації є відновлення освітньої інфраструктури, забезпечення психологічної роботи з учнями, батьками, вчителями, а також сприяння проведенню навчання з безпеки та охорони здоров'я. 

«Життя в умовах конфлікту має руйнівний вплив на психологічне та соціальне благополуччя цілого покоління дітей, які зростають на сході України. Майже 400 тисяч учнів ходять до шкіл, розташованих поблизу лінії розмежування, де обстріли та надзвичайне забруднення мінами загрожують їхньому життю та добробуту. Сьогодні, у річницю підписання Декларації, ми відмічаємо деякі позитивні зрушення, а також сподіваємося, що розпочаті кроки на шляху до розбудови безпечного середовища навколо закладів освіти під час конфлікту будуть втілені у дієві заходи. У рамках цивільного захисту та допомоги Європейського Союзу, ЮНІСЕФ готовий підтримати уряд України. Адже кожна дитина має право навчатися у безпеці», –  наголосила голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Лотта Сильвандер.

До розроблення та імплементації Плану заходів з реалізації Декларації про безпеку шкіл, крім МОН, долучені співробітники Міністерства оборони, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції, Служби безпеки України та інших державних органів та військово-цивільних адміністрацій на сході України. 

Після затвердження Плану заходів МОН спільно з партнерами працюватиме над:

  • розробленням механізмів моніторингу та звітування про атаки на заклади освіти;  
  • оцінкою ризиків із визначенням закладів освіти, які мають більший ризик потрапити під атаку або бути використаними у військових цілях;
  • забезпеченням системи раннього попередження нападів на заклади освіти та підготовки протоколів безпеки для дітей і вчителів;
  • інтеграцією підходів, чутливих до конфлікту, в освітні політики, навчальні програми та посібники.

Із вказівками щодо захисту шкіл та університетів від використання у військових цілях  під  час збройних  конфліктів можна ознайомитися за посиланням. 

 

Довідково.

Декларація про безпеку шкіл була оприлюднена на міжнародній конференції в Осло, яку організував норвезький уряд у травні 2015 року. На сьогодні Декларацію ратифікувало 106 держав. Країни-підписанти Декларації – це держави, на території яких або відсутні військові конфлікти, або має місце збройна агресія. Приєднання України до Декларації 20 листопада символічно співпало з річницею ухвалення Конвенції ООН про права дитини.  

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівник відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Тел: +380503129679
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.