ЮНІСЕФ: посилення обстрілів під час пандемії СOVID-19 ставить під загрозу життя дітей на сході України

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) закликає всі сторони приєднатися до глобального припинення вогню й покласти край бойовим діям, що тривають більше шести років.

22 Травень 2020
image
UNICEF

ЖЕНЕВА/КИЇВ, 22 травня 2020 року. У час, коли діти та сім’ї на сході України обмежені у пересуванні через поширення COVID-19, посилення обстрілів призвело до численних дитячих жертв та пошкодження шкіл на початку травня. Життя близько 430 000  дітей у зоні конфлікту, який триває вже понад шість років, стало ще нестерпнішим, заявив сьогодні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Шестеро дітей були травмовані вдома внаслідок обстрілів, під які потрапили їхні селища у перший тиждень травня. В одному випадку важкі поранення отримали три маленькі дівчинки: дві сестрички віком 7 та 10 років та їхня 7-річна подруга.

«Я повернувся додому і побачив своїх двох маленьких дочок та їхню подругу, залитих кров’ю, у ванній кімнаті, — розповів батько сестер Олександр гуманітарним працівникам на місці події. — Вони так злякалися, що просто зайшли до ванної кімнати та чекали, поки їх хтось знайде».

Загалом з початку 2020 року жертвами обстрілів стали десятеро дітей. Лише за перший тиждень травня зафіксовано шість випадків. Це вдвічі більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Також з початку цього року було зафіксовано дев'ять атак на школи, причому п'ять із них — лише в квітні. Під час одного з інцидентів 17-річна дівчина, яка перебувала на подвір’ї своєї школи, отримала поранення осколками. І це попри те, що в листопаді 2019 року Україна стала 100-ю країною — підписантом Декларації про безпеку шкіл, узявши на себе зобов’язання захищати права дітей на освіту під час конфлікту.

«Обурює, ​​що діти та сім'ї на сході України не лише змушені жити в умовах суворих обмежувальних заходів, як і інші сім’ї по всій Європі, а й відчувають постійну загрозу можливих обстрілів, — підкреслила Регіональна директорка ЮНІСЕФ у країнах Європи та Центральної Азії Афшан Хан. — Після більш ніж шести років нищівного конфлікту діти та родини на сході України гостро потребують миру. Ми закликаємо всі сторони дотримуватися домовленостей про припинення вогню».

Сім’ї в Україні, зокрема ті, що проживають у  зоні конфлікту, живуть в умовах карантину з кінця березня. Загалом в Україні зафіксовано понад 19 000 випадків захворювання на COVID-19.

Через пандемію навчальний рік в Україні завершиться дистанційно, тож багато дітей, які живуть поблизу лінії розмежування — там, де бойові дії найбільш інтенсивні, — не матимуть змоги продовжити навчання через обмежений доступ до інтернету та відсутність необхідного технічного обладнання. Емоційна травма, спричинена обмеженням вільного пересування, закриттям шкіл та ізоляцією, посилить стрес, високий рівень якого і без того властивий вразливим дітям у громадах уздовж лінії зіткнення.

ЮНІСЕФ надає психологічну допомогу сотням тисяч дітей, молоді та їх опікунам на сході України, а також проводить навчання щодо мінної небезпеки і запобіганню насильству. Окрім того, Дитячий фонд ООН допомагає ремонтувати пошкоджені школи й дитячі садки,  поставляє воду та гігієнічні матеріали, а також проводить ремонт об’єктів водопостачання. 

Робота ЮНІСЕФ на сході України стала ще активнішою у зв’язку з поширенням COVID-19. Зокрема налагоджено тісну співпрацю з Міністерством освіти й науки України для забезпечення дистанційного навчання дітей та надання підтримки батькам, вихователям і вчителям під час карантину. У квітні за підтримки бізнесу в Україні ЮНІСЕФ придбав медичні, захисні та гігієнічні засоби для 19 лікарень на сході.

ЮНІСЕФ потребує 23 мільйони доларів США для реагування на пандемію COVID-19 в Україні. Окрім того, для гуманітарної допомоги родинам із дітьми на сході необхідно 9 800 000 доларів. Поки що вдалося зібрати лише 27% суми гуманітарного запиту для дітей на 2020 рік.

#####

Примітки для редакторів: 

У квітні Виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Фор підтримала заклик Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша до глобального припинення вогню з метою протистояння пандемії COVID-19.

Мультимедіа-матеріали доступні тут:

https://weshare.unicef.org/Package/2AM4080ZGVFH

https://weshare.unicef.org/Folder/2AM408XJR5MZ

https://weshare.unicef.org/Folder/2AM408XTMKWA 

https://weshare.unicef.org/Folder/2AM408XBYDT7

https://weshare.unicef.org/Folder/2AM408XB1JZP

 

 

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Підтримуйте ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook