З відновленням роботи шкіл зволікати не можна

Заява Виконавчої директорки ЮНІСЕФ Генрієтти Фор та Генеральної директорки ЮНЕСКО Одре Азуле

13 Липень 2021
a girl sits at her desk in school
UNICEF

ПАРИЖ/НЬЮ-ЙОРК, 12 липня 2021 року. «Минуло вже півтора року з моменту початку пандемії COVID-19, а освітній процес для мільйонів дітей досі здійснюється з перебоями. Сьогодні початкові й середні школи закриті в 19 країнах, що негативно позначається на понад 156 млн учнів у всьому світі.

Так не може тривати далі. Школи повинні закриватися в останню чергу і відновлювати свою роботу першими.

Намагаючись обмежити поширення вірусу, уряди занадто часто зупиняли роботу шкіл і тримали їх закритими протягом тривалого періоду часу навіть тоді, коли епідеміологічна ситуація не вимагала цього. Ці заходи часто використовувалися як перший, а не останній запобіжний засіб. У багатьох випадках закривалися школи, а бари й ресторани продовжували працювати.

Втрати, яких діти та молодь зазнають через невідвідування школи, можуть виявитися непоправними. Починаючи від прогалин у навчанні, розвитку психічних розладів, ризиків насильства та жорстокого поводження і закінчуючи неотриманням шкільного харчування і пропущеною вакцинацією, зниженням темпів розвитку соціальних навичок — серйозні наслідки для дітей відчуватимуться у всіх сферах: як академічної успішності й соціальної активності, так і фізичного та психічного здоров'я. Найбільше потерпають діти, які живуть в умовах обмежених ресурсів і не мають доступу до засобів дистанційного навчання, а також діти молодшого віку на важливих етапах розвитку.

Втрати батьків та осіб, які здійснюють догляд за дітьми, такі ж серйозні. Постійне перебування дітей удома змушує батьків у всьому світі залишати роботу, особливо в тих країнах, де відсутні або значно обмежені політики відпустки за сімейними обставинами.

Ось чому не можна зволікати з відновленням роботи шкіл офлайн.

Не потрібно чекати, поки кількість випадків захворювання досягне нуля. Існують докази на користь того, що початкові й середні школи не належать до основних факторів поширення вірусу. Тим часом у більшості країн ризик передачі COVID-19 у школах можна контролювати за допомогою відповідних стратегій пом'якшення наслідків. Рішення про відновлення роботи або закриття шкіл повинно ґрунтуватися на аналізі ризиків і епідеміологічних міркуваннях у самих місцевих спільнотах.

Не потрібно чекати, коли будуть вакциновані всі вчителі й учні. В умовах глобальної нестачі вакцин, від якої страждають країни з низьким і середнім рівнями доходу, пріоритетним завданням залишатиметься вакцинація працівників первинної ланки медичної допомоги і осіб, які мають найбільші ризики важкого перебігу захворювання і смерті. Всі школи повинні якомога швидше розпочати очне навчання без будь-яких перешкод для доступу дітей, у тому числі без умови обов'язкової вакцинації перед поверненням до школи.

Напередодні Глобальної наради з питань освіти, яка відбудеться 13 липня, ми закликаємо осіб, відповідальних за ухвалення рішень, і уряди приділити першочергову увагу безпечному відновленню роботи шкіл, щоб уникнути катастрофи покоління.

Закриття шкіл є серйозним тягарем для нашого майбутнього заради незрозумілих переваг для нашого сьогодення. Ми повинні навчитися визначати пріоритети. Ми можемо у безпечний спосіб відновити роботу шкіл, і ми повинні зробити це».

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Тел: +380503882951
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org
Najwa Mekki
UNICEF New York
Тел: +1917 209 1804
Електронна пошта: nmekki@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.