Освіта

Забезпечуємо, що всі діти в Україні, у тому числі діти, які не ходять до школи, діти з інвалідністю та діти в уражених конфліктом районах, мають можливість отримувати якісну дошкільну, початкову та середню освіту.

image
UNICEF

Виклики:

Перед системою освіти України вже тривалий час постає низка викликів, зокрема: низька якість освіти, відсутність у випускників належних навичок, високі витрати на освіту, які не гарантують її якості, а також зниження довіри населення до системи освіти. Нині Україна впроваджує масштабну реформу системи освіти під назвою «Нова українська школа».

Найважливішими складовими реформи освіти є залучення, утримання та підготовка кваліфікованих вчителів, оновлення навчальних програм, зокрема, для того, щоб діти здобували ключові компетентності та навички для різних сфер життя, а також активізація процесів збору даних про освіту.

Проблематичним залишається доступ до раннього навчання, особливо у сільській місцевості. Останні заходи органів влади в галузі доступності дошкільної освіти допомогли скоротити черги на місця в дитячих садочках, але потреба досі значною мірою незадоволена: на місця очікують ще 40 тисяч дітей.

Багато дітей з інвалідністю не мають доступу до навчання у загальноосвітніх закладах. Кількість дітей з інвалідністю, взятих на облік в Україні, нині становить 153 557 дитини і продовжує зростати, незважаючи на скорочення чисельності дитячого населення. Україна ще далека від створення безбар’єрного та інклюзивного середовища, особливо у дошкільних навчальних закладах та сільських громадах.

Конфлікт спричинив ще більшу шкоду для системи освіти. Перед 737 тисячами школярів та вчителів у понад 3 500 навчальних закладах постають постійні особисті, соціальні та економічні наслідки конфлікту, а 437 тисяч дітей та вчителів навчають та навчаються у межах 20 кілометрів від лінії розмежування. Уражені конфліктом діти часто стикаються з нестачею навчального простору, навчальних матеріалів і достатньо кваліфікованих вчителів, які мали б належні навички реагування на психологічні потреби дітей. Особливо вразливими є діти з інвалідністю.

У 2016-2018 роках в уражених конфліктом районах було пошкоджено 58 навчальних закладів, а 65 було закрито. У кожній третій школі в межах 20 кілометрів від лінії розмежування мають місце безпекові проблеми, викликані конфліктом, у тому числі присутність військових сил і нерозірваних боєприпасів у безпосередній близькості до шкіл. Це призводить до травм і емоційних негараздів серед дітей.

ЮНІСЕФ прагне поєднати гуманітарну допомогу і заходи з відновлення та розвитку, щоб забезпечити задоволення гострих потреб та сприяти стійкості в уражених громадах та відновлення нормального життя переміщених сімей, у тому числі силами самих таких сімей.

Рішення:

image
UNICEF

ЮНІСЕФ підтримує зусилля Міністерства освіти та науки (МОН) щодо розширення доступу дітей до раннього навчання шляхом створення інклюзивного якісного середовища в дошкільних закладах Донецької та Луганської областей. Наша діяльність включає навчання вчителів, підвищення обізнаності батьків, розвиток соціальних та емоційних компетенцій дітей та надання інклюзивних засобів для раннього розвитку дітей.

Дитячий фонд ООН допомагає забезпечити вчителів навчальними модулями з питань інклюзії. Ми підтримали створення 500 інклюзивних ресурсних центрів (ІРЦ) у всій країні, щоб допомогати освітянам включати дітей з інвалідністю в звичайний навчальний процес. Було розроблено та розповсюджено комплексний посібник зі створення та діяльності ІРЦ, а також створено онлайн-курс, доступний для освітян з усієї країни.

ЮНІСЕФ та Уряд проводять апробацію концепції «Безпечна школа» у 14 навчальних закладах для підвищення безпеки дітей та застосовують нові методики навчання, орієнтовані на учнів і формування у них життєвих навичок, у тому числі навичок участі у житті громадськості. ЮНІСЕФ та МОН провели онлайн-навчання з розвитку життєвих навичок для 21 тисяч вчителів у всій країні, щоб охопити 240 тисяч дітей.

За постійної підтримки Дитячого фонду ООН Український центр оцінювання якості освіти та МОН розробили Національну комунікаційну стратегію для підтримки Програми міжнародного оцінювання учнів (PISA) в Україні. Ця робота включала створення нового веб-сайту для розповсюдження інформації про PISA та про якість освіти серед вчителів, учнів, ЗМІ, державних службовців та фахівців. ЮНІСЕФ також підтримує міжнародні дослідження про школярів: «Поведінка дітей шкільного віку стосовно здоров’я» (HBSC), «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин» (ESPAD) та «Індекс соціальної згуртованості та примирення» серед підлітків (SCORE).

Для сприяння залученню та участі молоді ЮНІСЕФ підтримує Уряд у розробці національної молодіжної стратегії на 2020-2025 роки та моделі забезпечення участі молоді в громадському житті. Окрім того, 8 800 дітей отримали користь від заходів із розбудови громадянської активності та стійкості, а 20 137 дітей – від участі у процесах прийнятті рішень на місцевому рівні. Для цього ЮНІСЕФ проводить програми із підвищення можливостей зайнятості та підприємництва для маргіналізованих молодих людей та молоді з груп ризику (UPSHIFT) та залучення молодих людей до інноваційного опитування громадської думки через смартфони (U-Report).

ЮНІСЕФ надає підтримку МОН для розбудови його можливостей щодо збору та управління даними про дітей, які не ходять до школи або які кидають школу. Це дозволить запобігати таким явищам. Ця робота включає збір докладної інформації та створення профілю таких дітей, вдосконалення процесів збору статистичних даних про дітей шкільного віку та розробку системи ранніх ознак того, що діти можуть кинути школу.

У 2018 році заходами ЮНІСЕФ у галузі освіти було охоплено 136 053 дітей та вчителів на підконтрольних Уряду територіях Донецької та Луганської областей. Зокрема, ми надаємо навчальне приладдя, зимовий одяг, допомагаємо створювати нові місця в дитячих садочках та підтримуємо проведення ремонту в будівлях шкіл і дитсадків. Окрім того, 4 625 вчителів пройшли онлайн та офлайн-навчання з розвитку життєвих навичок, а потім використали отримані знання та інструменти для включення цих питань у навчальну програму. Користь від цього отримали 95 096 дітей на підконтрольних Уряду територіях Донецької та Луганської областей.

ЮНІСЕФ здійснює керівництво кластером з освіти. Завдяки цьому ми посилюємо координацію з партнерами, які працюють у сфері освіти з обох сторін лінії розмежування. Кластер підтримав запровадження у 2018 році освіти, чутливої до питань конфлікту. Планується, що просувати таку освіту будуть місцеві фахівці, які отримують спеціальні знання для цього. Програма розбудови спроможності таких фахівців розрахована на представників державних і місцевих органів влади та освітян, які працюють поблизу лінії розмежування.

 

Ресурси: