Здоров’я
Дати можливість усім дітям та вагітним жінкам в Україні користуватися кращими та доступними послугами з охорони здоров'я матері та дитини, у тому числі в умовах гуманітарної кризи

- Доступно:
- Українська
- English
Виклики:
Незважаючи на те, що в Україні співвідношення обсягу державних та приватних витрат на охорону здоров’я та рівня доходів перевищує середньосвітовий показник, стан громадського здоров’я в країні залишається незадовільним. В останні роки витрати на охорону здоров’я становили в середньому 4% ВВП. Законодавство та державна політика також не є достатньо прогресивними: наприклад, Україна є однією з останніх країн Європи, яка досі не має законодавства про йодизацію солі.
Складне фінансове та політичне середовище в Україні призводить до зниження якості медичної допомоги, браку медичної інфраструктури, особливо у сільській місцевості, та широко розповсюдженої практики неофіційних зборів за послуги. Домогосподарства несуть майже половину загальних витрат на охорону здоров’я за рахунок власних виплат. Цей показник є одним з найвищих у Європі.
У 2018 році найважливішою проблемою в сфері охорони здоров’я в Україні стали неінфекційні захворювання: найсерйознішими захворюваннями є ВІЛ-інфекція та туберкульоз. У країні один з найвищих показників розповсюдження ВІЛ-інфекції в Європі та Центральній Азії, а туберкульоз продовжує залишатися основною причиною смертності людей, які живуть з ВІЛ.
Охоплення імунізацією залишається загрозливо низьким. У 2018 році в Україні зафіксовано найбільший спалах кору в Європі – 47 тис. випадків захворювання, в тому числі 16 смертей (десять дорослих та шість дітей). Наприкінці листопада 2018 року охоплення імунізацією дітей віком 1 рік становило 76% (перша доза вакцини проти кору, паротиту та краснухи, КПК), а дітей 6 віком років – 78% (друга доза КПК). Обидва ці показники значно нижчі, ніж рекомендовані ВООЗ – 95%. Тим часом рівень вакцинації від дифтерії, правця та коклюшу, від гепатиту В та поліомієліту в Україні є нижчим за 55%. Такий показник імунізації від поліо означає, що в Україні високий ризик спалаху цього захворювання. Дані дослідження національного Індексу здоров’я 2018 року свідчать про те, що хоча 75% батьків дітей віком до 18 років підтримують вакцинацію, 11% батьків мають негативне ставлення до щеплень.
Особливо складною є ситуація в уражених конфліктом районах. Часті перебої водопостачання та низький рівень іммунізації в Україні також збільшують ризик зараження інфекційними захворюваннями. Цей ризик є особливо гострим в умовах високої мобільності та обмеженості медичних послуг. Дві третини медичних установ у районах вздовж лінії розмежування були пошкоджені. Це обмежує доступ населення до медичної допомоги.
Ресурси
ЮНІСЕФ в Україні працює над тим, щоб дати змогу всім дітям та вагітним жінкам в Україні користуватися кращими та доступними послугами з охорони здоров’я матері та дитини, у тому числі в умовах гуманітарної кризи. Для цього ми прагнемо забезпечити, щоб до 2022 року вибрані області, включаючи райони, уражені конфліктом, мали більшу спроможність надавати якісну комплексну допомогу для охорони здоров’я матері та дитини, включаючи послуги з імунізації та харчування.
Здоров’я матері та дитини
ЮНІСЕФ надає підтримку для надання дітям і матерям послуг з охорони здоров`я, зокрема, пов’язаних з імунізацією, харчуванням, розвитком дітей раннього віку. Для цього ми підвищуємо спроможність медичних працівників та керівників медичних установ, а також здійснюємо цілеспрямовані втручання для найбільш вразливих матерів та дітей, які перебувають в уражених конфліктом районах. Ми підтримуємо уряд у заходах з підвищення рівня охоплення рутинною імунізацією, допомагаємо закуповувати вакцини на міжнародному рівні, запроваджувати масштабні схеми холодового ланцюга, розбудовуємо технічний потенціал Центру громадського здоров’я та сприяємо процесам розповсюдження вакцин. Окрім того, ЮНІСЕФ прагне посилити розуміння медичними працівниками, батьками та вихователями важливості раннього розвитку дитини.
ВІЛ-інфекція та СНІД
ЮНІСЕФ надає технічну підтримку Міністерству охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я для надання якісних послуг з ВІЛ та СНІДу та вдосконалення законодавства і політики для більш дієвої боротьби з епідемією. Розвиток потенціалу та цілеспрямовані втручання, в тому числі в уражених конфліктом районах, приносять користь групам ризику у контексті інфікування ВІЛ, зокрема, вагітним та годуючим матерям та підліткам.
Реформа системи охорони здоров’я
ЮНІСЕФ надає підтримку Міністерству охорони здоров’я щодо впровадження медичної реформи шляхом створення ефективної платформи для діалогу щодо цієї реформи. Ми також виступаємо за те, щоб питання охорони здоров’я матері та дитини були включені до пакету послуг первинної медико-санітарної допомоги. ЮНІСЕФ також працює з ключовими зацікавленими сторонами, такими як Міністерство охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я, Міністерство аграрної політики та продовольства, компанії, які продають сіль, виробники та продавці продуктів харчування та науковці щодо прийняття закону про обов’язкову йодизацію солі. ЮНІСЕФ підтримує внесення йодизації солі у законодавство з метою запобігання йододефіциту серед дітей та інших груп населення.
