Вода, санітарія та гігієна (WASH)

Дітям для повноцінного життя та зростання потрібні чиста питна вода, дотримання належних санітарних умов та гігієнічних практик. Через перебої у водопостачанні та нестачу санітарно-гігієнічних послуг на сході України потерпають мільйони осіб.

Aleksey, 14, lost two fingers and a thumb when a discarded shell exploded in his hand.
UNICEF/UN0150855/Gilbertson VII Photo

Виклики

Доступ до чистої питної води у районах, уражених конфліктом, залишається гострою проблемою. Перебої у централізованому водопостачанні трапляються все частіше. Вони стаються через такі причини:

1. Застаріла інфраструктура водопостачання та водовідведення, недостатня її підтримка.

У Донецькій області, розташованій на сході України, водні ресурси обмежені. Система централізованого водопостачання, створена тут ще в 1960-х роках, є занадто ресурсовитратною та вкрай неефективною. Вона перебуває на балансі комунального підприємства «Вода Донбасу», яке, зокрема, здійснює очищення та постачання води для 3,9 мільйона осіб. Більшість вторинних постачальників води в області купують воду у КП «Вода Донбасу» та постачають її мешканцям міст і сіл, а також здійснюють очищення стічних вод. Вода також є джерелом енергії для виробництва електрики та надання послуг опалення в області. Зношена система водопостачання у свою чергу є надзвичайно енергоємною, тож оплата рахунків для людей стає непосильною. Крім цього, водогони зазнають надмірної корозії, що позначається на якості води.

2. Бойові дії, що тривають, і далі призводять до пошкодження наявної інфраструктури та перешкоджають у доступі до неї працівникам та гуманітарним організаціям.

Бойові дії, що не припиняються на Донбасі, завдали значної шкоди системі водопостачання та знизили спроможність комунальних підприємств відновлювати пошкоджену інфраструктуру. Порушення режиму припинення вогню в 2017 році призвели до обмеження доступу 3,7 мільйона осіб у Донецькій та Луганській областях до чистої питної води, а 3 мільйони осіб взагалі залишилися без життєво необхідного ресурсу. Того року було зафіксовано 135 випадків прямого ураження об’єктів системи водопостачання та водовідведення внаслідок обстрілів або через інші проблеми, пов’язані з конфліктом. Одним із найбільш уражених об’єктів стала Донецька фільтрувальна станція, розташована безпосередньо на лінії розмежування. Вона постачає воду 345 тисячам осіб у Донецькій області.

3. Вода стає інструментом конфлікту.

Усі станції забору води розташовані на підконтрольних уряду України територіях уздовж річки Сіверський Донець — основного джерела води в області. Відтак непідконтрольні українському уряду території є залежними у водопостачанні. Витрати, пов’язані із забором води, лягають на водопостачальника на підконтрольних уряду територіях, але більшість платежів збирається на непідконтрольних уряду територіях, де проживає переважна частина населення. Це призводить до певного напруження, подекуди до суперечок між сторонами по різні боки лінії розмежування з приводу здійснення оплати головному водопостачальнику. Якщо рахунки за воду не оплачуються, водопостачання обмежується або навіть припиняється.

Рішення

З огляду на ці виклики Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні зосереджує свою діяльність у сфері води, санітарії та гігієни (WASH) на таких трьох сферах:

image
UNICEF

1. Гуманітарне реагування для задоволення життєво важливих потреб дітей, чоловіків і жінок у воді, санітарії та гігієні в уражених конфліктом районах.

ЮНІСЕФ прагне задовольнити потреби найбільш уразливих сімей та дітей у воді, санітарії та гігієні та забезпечити рівний доступ до води, санітарії та гігієни для всіх дітей, зокрема для тих, які перебувають у закладах інституційного догляду, та тих, хто живе поблизу лінії розмежування. Діяльність ЮНІСЕФ включає короткострокові заходи на рівні громади (у селах, селищах та малих містах), у тому числі забезпечення водопостачання в надзвичайних ситуаціях, а також надання життєво необхідних гігієнічних матеріалів та засобів для утеплення житла найбільш уразливим дітям та сім’ям. Надання реагентів для очищення води дозволяє забезпечити постачання чистої питної води для населення. .

2. Заходи з відновлення, у тому числі середньострокові та довгострокові заходи, спрямовані на відновлення системи водопостачання та зміцнення стійкості громад.

ЮНІСЕФ підтримує заходи з децентралізації систем водопостачання шляхом будівництва, ремонту, оновлення та відбудови свердловин та колодязів, а також водонапірних башт. Ми проводимо консультації на місцях — у маленьких містах та селах — для визначення проблем у системі водопостачання та шляхів їх подолання.

Заходи з відновлення включають підтримку компаній — постачальників води у Донецькій області. Так, ЮНІСЕФ надає матеріали для заміни застарілого обладнання, закупівлі нового обладнання, відновлення систем та мереж водопостачання.

3. Заходи для підвищення сталості, посилення відчуття національної відповідальності, зокрема щодо екологічної політики.

Заради підтримки політики, яка б враховувала екологічні аспекти, ЮНІСЕФ співпрацює з державними органами на різних рівнях з питань впровадження реформи сфери водопостачання. Наша мета на національному рівні — домогтися, щоб до 2022 року екологічні ризики та проблеми  враховувалисяу програмах сталого управління водними ресурсами та твердими побутовими відходами.

Надалі ЮНІСЕФ в Україні зосереджуватиметься на таких питаннях:

  • підвищення справедливого доступу до чистої питної води та безпечної санітарії в зоні конфлікту;
  • зменшення впливу екологічних ризиків;
  • поліпшення практик дотримання гігієни в громадах, школах і медичних закладах.

 

Ресурси