Velilere Çocukların Evde Eğitime Devamı için 5 Öneri

Velilere Destek Broşürü

Velilere Destek
UNICEF/UNI313417

Öne çıkanlar

1) Birlikte bir rutin planlayın.

Birlikte bir rutin planlayın. İnternetten, televizyondan veya radyodan takip edilebilecek çocukların yaşlarına uygun eğitim programlarını da içeren bir rutin oluşturmaya çalışın. Ayrıca, oyun ve kitap okuma saatlerini de rutininize ekleyin. Gündelik etkinliklerinizi çocuklarınız için bir öğrenme fırsatına çevirin. Mümkünse bu rutini çocuklarınızla birlikte planlamayı unutmayın.

Çocuklar ve gençler için bir rutin ve yapılandırılmış bir program oluşturmak kritik önem taşıyor olsa da bu dönemde çocuklarınızın belli bir düzeyde esnekliğe de ihtiyaç duyduklarını da göreceksiniz. Zaman zaman etkinliklerinizi değiştirin. İnternet üzerinden beraber bir eğitim programını takip etmeye çalıştığınızda çocuğunuz yerinde duramıyor ve huzursuzlanıyorsa onların daha aktif katılım sağlayabileceğibir seçeneğe geçin. Birlikte planlama yapmanın ve güvenli bir şekilde gündelik ev işleri yapmanın çocukların ince ve kaba motor becerilerinin gelişimi açısından çok faydalı olduğunu unutmayın. Onların gereksinimlerini mümkün olduğunca fark etmeye çalışın.

2) Açık yüreklilikle konuşun.

Çocuklarınızı soru sormaya ve duygularını ifade etmeye teşvik edin. Çocuğunuzun stres karşısında farklı tepkiler verebileceğini unutmayın, sabırlı ve anlayışlı olun. Çocuğunuzu stresli hissetiği bu tür konular hakkında konuşmaya teşvik ederek işe başlayın. Halihazırda konuşulan konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını anlayın, konuşmaya onların bildikleri üzerinden devam edin. İyi hijyen alışkanlıkları üzerine konuşun. Düzenli ve 1) Birlikte bir rutin planlayın. 2) Açık yüreklilikle konuşun. özenli bir şekilde el yıkamak gibi alışkanlıkların önemini kavratmak için gündelik yaşamdan istifade edebilirsiniz. Güvenli bir ortam sağlayın ve çocuğunuzun serbestçe kendini ifade etmesine izin verin. Resim yapmak, hikâyeler okumak gibi etkinlikler onlarla diyalog kurmanıza yardımcı olabilir.

Çocukların endişelerini hafife almamaya veya göz ardı etmemeye çalışın. Onların duygularını anladığınızı hissettirin, bu gibi durumlarda korkmanın doğal olduğunu ifade edin. Dikkatinizi tamamen onlara vererek onları dinlediğinizi gösterin, istedikleri zaman sizinle ve öğretmenleriyle konuşabileceklerini anlamalarını sağlayın. Çocuklarınızı yalan haberlere karşı uyarın ve UNICEF rehberleri gibi güvenilir bilgi kaynaklarını kullanmaya teşvik edin; ayrıca kendinize de bunu hatırlatın.

3) Acele etmeyin.

Öğrenme oturumlarınızı kısa tutarak başlayın ve oturumların süresini kademeli olarak uzatın. Eğer hedefiniz 30 veya 45 dakikalık bir oturuma ulaşmak ise 10 dakikayla işe koyulup süreyi zaman içinde uzatın. Bir oturum içinde, internette veya ekran karşısında geçirilen süreyle çevrim dışı etkinlikleri veya egzersizleri birleştirin.

4) İnternette çocukları koruyun.

Dijital platformlar çocukların öğrenmeye devam etmesi, oyunlara katılması ve arkadaşlarıyla iletişimi sürdürmesi için fırsatlar yaratır. Fakat çok fazla internet erişimi çocukların güvenliği, korunması ve özel hayatıyla ilgili riskleri de arttırır. Çocuklarınızla internet hakkında konuşunki, internetin nasıl çalıştığını, internette nelerin farkına varmaları gerektiğini ve internette görüntülü arama gibi uygulamaları kullanırken uygun davranışların neler olması gerektiğini bilebilsinler. Çocuklarınızla internetin nasıl, ne zaman ve nerede kullanılabileceğiyle ilgili kuralları birlikte belirleyin. Özellikle de küçük yaştaki çocuklar için, çevrimiçi riskleri azaltmak adınakullandıkları cihazlarda ebeveyn denetimleri kurun. Eğlence amaçlı uygun çevrimiçi araçları birlikte belirleyin: Common Sense Media gibi kuruluşlar yaşa uygun uygulamalar, oyunlar ve diğer çevrimiçi eğlence seçenekleriyle ilgili tavsiyeler sunuyor. Siber zorbalıkla karşılaşıldığında veya internet üzerinde uygunsuz içerik bulunması durumunda, bildirimde bulunabileceğiniz okul ve diğer yerel başvuru mekanizmalarını bilin, destek ve yardım hatlarının numaralarını elinizin altında bulundurun. Çocukların veya gençlerin dijital eğitim içeriklerine erişmek için fotoğraflarını veya başka kişisel bilgilerini paylaşmalarına hiçbir surette gerek olmadığını onlara hatırlatmayı unutmayın.

5) Çocuğunuzun eğitim kurumuyla iletişim hâlinde olun.

Güncel gelişmelerden haberdar olmak, soru sormak ve rehberlik desteği almak için çocuğunuzun öğretmeniyle veya okuluyla nasıl irtibat hâlinde kalacağınızı öğrenin. Evde eğitim çabaları açısından, veli grupları veya toplum gruplarına katılım velilerib birbirlerini desteklemelerinin iyi biryolu olabilir. COVID-19 ile ilgili ve bu zor günlerde kendinizi ve çocuklarınızı nasıl koruyacağınıza dair en güncel bilgilere ulaşmak için lütfen www.unicef.org/turkey adresini ziyaret edin.

Five useful tips for parents to support their children to continue their education during #COVID19 https://www.unicef.org/turkey/en/reports/5-tips-support-parents-continuing-their-childrens-education  Ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerine devam etmelerine destek olmaları için beş faydalı ipucu
Yazar
UNICEF
Basım Tarihi
Diller
Türkçe, İngilizce, Arapça