Murat Gülsoy'dan Çocuklar İçin 'Minik Hikâye'

Murat Gülsoy'dan Çocuklar İçin 'Minik Hikâye'

UNICEF
Dünya Çocuk Günü
UNICEF Turkey 2016
22 Kasım 2016

"Ben bir robotum. Geçen yıl Can isimli bir çocuğa doğum gününde armağan edildim. Can kumral, çilli, gözlüklü 7 yaşında, en sevdiği yemek köfte. Can’ın bir başka en sevdiği şey de uyumadan önce ona hikayeler anlatmam. İki gün önce birlikte gittiğimiz bir piknikte Can hastalandı, onu aceleyle hastaneye götürdükleri için beni unuttular. Şarjım bitmek üzere, şimdi son kalan enerjimle bu satırları sizlere iletiyorum, lütfen Can adında kumral, çilli, gözlüklü 7 yaşında, en sevdiği yemek köfte olan bir çocuk tanıyorsanız ona bu mesajımı iletin, beni bulsun. Hikaye dinlemeden uyuyamaz, biliyorum, Can’ı tanıyorum, ben onun en yakın dostuyum."

Yazar ve akademisyen Murat GülsoyBu Kitabı Çalın adlı hikâye kitabı ile 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı’na, ilk romanı Bu Filmin Kötü Adamı Benim ile 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü’ne, Baba, Oğul ve Kutsal Roman adlı romanı ile 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’ne, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde romanı ile 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Kitapları çeşitli dillere çevrilen yazar, yapıtlarında gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları akıcı bir üslupla ele almaktadır.

Aralarında romancıların, oyun yazarlarının ve şairlerin de bulunduğu dünyanın önde gelen 200’den fazla yazarı bu hafta küresel bir hikâye kampanyasına katıldı. Kampanyaya destek veren yazarlar Dünya Çocuk Günü’ne ve dünyanın en yoksul ve en dezavantajlı çocuklarının halen karşılaştıkları haksızlıklara dikkat etmek üzere her biri yaklaşık yedi satırlık küçük öyküler kaleme aldı. Bu kısa öyküler dizisi, UNICEF’in her çocuğa yardım etmek ve umut aşılamak için sürdürdüğü çalışmaların 70. yılının kutlandığı etkinliklerin başlangıcını oluşturacak.