Derya Erkenci'den Çocuklar için Minik Hikâye

Derya Erkenci'den Çocuklar için Minik Hikâye

UNICEF
Dünya Çocuk Günü
UNICEF Turkey 2016
25 Kasım 2016

"Metrobüste Suriyeli bir çocuk, insan kalabalığı içerisinde güçlükle ilerleyerek kağıt mendil satıyor. 
Karşısına çıkan bütün bedenlere tek tek dokunarak gülümsüyor ve kendine yol açıyor.

Mendil satan diğer çocuğu fark ettiğinden beri, gözlerini gözlerinden hiç ayırmıyor ve yavaş yavaş ona doğru yaklaşıyor.

“Romeo” diye sesleniyor ona, beyaz dişleri esmer yüzünü aydınlatıyor, “Sen Romeo’sun ben Leyla” diye devam ediyor.

Camdan dışarı bakıyorum, milyonlarca bina, insan ve araba otobanda baş döndürücü bir hızla akıyor.

“Sen Romeo’sun ben Leyla. Sen Romeo’sun ben Leyla. Sen Romeo’sun ben Leyla”, ses kulaklarımda yankılanıyor.

Kafamı çevirip tekrar onlara bakmak istediğimde çocuklar artık orada durmuyor ve ses sonsuzluğa doğru azalarak yok oluyor."

Derya Erkenci, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV lisans ve lisansüstü eğitimi gördü. 1992 yılında Milliyet Sanat’ın derlediği Genç Şairler Antolojisi kitabında yer aldı. Şiirleri Berenis’in Saçı, Milliyet Sanat ve Hayalet Gemi dergilerinde yayınlandı. 1992-2002 yılları arasında Hayalet Gemi dergisinde düzenli olarak öyküler yazdı. Öykü kitapları Aptalın Seyir Defteri (2002) ve Nişan Fotoğrafları (2003) Doğan Kitap tarafından yayımlandı. 2000’li yıllar boyunca çok yazarlı kitaplarda yer aldı, çeşitli dergiler için öyküler yazdı. “altzine.net” sitesinde sanal ortama yönelik metin denemeleri gerçekleştirdi. Derya Erkenci halen roman yazmakta ve 1991 yılında başladığı fotoğraf çalışmalarını sürdürmektedir.

Aralarında romancıların, oyun yazarlarının ve şairlerin de bulunduğu dünyanın önde gelen 200’den fazla yazarı bu hafta küresel bir hikâye kampanyasına katıldı. Kampanyaya destek veren yazarlar Dünya Çocuk Günü’ne ve dünyanın en yoksul ve en dezavantajlı çocuklarının halen karşılaştıkları haksızlıklara dikkat etmek üzere her biri yaklaşık yedi satırlık küçük öyküler kaleme aldı. Bu kısa öyküler dizisi, UNICEF’in her çocuğa yardım etmek ve umut aşılamak için sürdürdüğü çalışmaların 70. yılının kutlandığı etkinliklerin başlangıcını oluşturacak.