COVID-19 sırasında ailenizle seyahat

Evinizden uzaktayken ailenizi korumak için ipuçları ve tavsiyeler

UNICEF
UNI355717
UNICEF/UNI355717/Panjwani
22 Şubat 2022

İster gereklilik ister eğlence için olsun, seyahat etmek, dünyanın her yerinde ailelerin hayatının önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, COVID-19 salgını henüz sona ermedi ve seyahat etmek  hâlen dünyanın birçok yerinde riskler taşımaya devam ediyor. Sevdiklerinizle birlikte seyahat etmeniz gerekiyorsa, daha güvenli bir şekilde seyahat etmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

COVID-19 salgını sırasında seyahat etmek doğru mu?

Tüm seyahatler, COVID-19 virüsüne yakalanma veya virüsü yayma riski taşır. Seyahate çıkmadan önce, bulunduğunuz bölgede ve gittiğiniz yerlerden herhangi birinde COVID-19'un yayılıp yayılmadığını kontrol edin. Siz veya aile üyelerinizden biri hastaysa, herhangi bir COVID-19 belirtisi gösteriyorsanız ya da son 14 gün içinde COVID-19 olan birinin yanında bulunduysanız seyahatinizi erteleyin. Şiddetli hastalık geçirme riski yüksek olan,aşılanmamış aile üyelerinin (yaşlılar, altta yatan tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler) tam olarak aşılanana( korunma için  2. dozdan sonra enaz 14 gün geçmiş olmalı) kadar tüm seyahatlerini ertelemeleri  seçeneğini göz önünde bulundurun. Bunun yanı sıra, COVID-19 nedeniyle ciddi bir şekilde hastalanma ihtimali daha yüksek olan aşılanmamış aile üyelerine veya arkadaşlara yapılacak ziyaretleri mümkünse şimdilik erteleyebilirsiniz.

 

COVID-19 aşısı olduktan sonra seyahat etmek güvenli midir?

Seyahat, farklı hanelerdeki diğer insanlarla temas etmeyi gerektiren diğer aktivitelerde de olduğu gibi, COVID-19 aşısı yaptırdıktan sonra dahi tamamen risksiz değildir. Bununla birlikte, gerekli sayıda ve dozda aşı olmak( aşı türüne göre genelde en az 2 doz), aşıların etkili olması için belirli bir süre beklemek(son dozdan sonra 14 gün), ciddi şekilde hastalanma ve virüsü başkalarına bulaştırma riskinizi önemli ölçüde azaltır.

Bağışıklık için iki doz gerektiren  COVID-19 aşıları, ilk dozdan sonra yalnızca kısmi koruma sağlar ve ikinci doz yapıldıktan belirli bir süre geçtikten sonra (tipik olarak 2 hafta) aşının tam olarak koruma sağladığı kabul edilir. Tek dozluk aşılar için( sadece J&J aşısı), COVID-19 virüsüne karşı maksimum koruma, aşınızı yaptırdıktan birkaç hafta sonra başlar.

Hiçbir aşının COVID-19'a karşı yüzde 100 koruma sağlamadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle almanız gereken önlemler hakkında bilgi edinmek için varış noktanızdaki yerel kılavuzların yanı sıra COVID-19 bulaşma ve aşılama oranlarını kontrol edin.

 

COVID-19 hastalığını atlattım. Seyahate çıkmadan önce yine de aşı olmam gerekir mi?

Daha önce COVID-19 hastalığına yakalanmış kişilerin seyahat etmeyi planladıklarına bakılmaksızın yine de  aşı olmaları önerilmektedir. Enfekte olan kişilerin çoğu, enfeksiyonla savaşabilen bazı antikorlar ve bağışıklık hücreleri üretse de bağışıklık tepkisi büyük ölçüde değişkenlik gösterir ve bu korumanın ne kadar sürdüğü belirsizdir. Hastalığı hafif atlatmış kişilerde, ikinci bir enfeksiyonu önleyebilecek bağışıklık koruma düzeyi birkaç ay içinde azalabilir.

Unutmayın, aşı olmak, sadece kendinizi korumanızı sağlamaz; aşı olarak çevrenizdekileri de korursunuz.

 

Ailecek birlikte seyahat etmeye nasıl hazırlanmalıyız?

Seyahat etmeye karar verdiğiniz takdirde, bölgenizdeki ve ziyaret etmeyi planladığınız tüm yerlerdeki seyahat kısıtlamaları, evde kalma tedbirleri, karantina, izolasyon ve test şartları hakkında önceden bilgi edinin (Sağlık Bakanlıklarının, Dışişleri Bakanlıklarının, ilgili ülkedeki Büyükelçilik ve Konsoloslukların  ve yerel sağlık makamlarının internet sitelerini ziyaret edin). Bu politikaların önceden haber verilmeksizin değiştirilebileceğini ve seyahat planlarınızda aksamalara yol açabileceğini unutmayın. Bunun yanı sıra, havayolu şirketinizin seyahat şartlarını da dikkatli bir şekilde gözden geçirin.

Seyahatiniz sırasında siz veya aileniz COVID-19 bulaşmış bir kişiye maruz kaldığınız takdirde, izole edilebilir veya karantinaya alınabilirsiniz ve dönüşünüz gecikebilir. Bazı ülkelerde sağlık hizmetleri COVID19 nedeniyle oluşan ağır iş  yükünün ağır baskısı altında. Yolculuğunuz sırasında siz veya aile üyeleriniz hastalanır veya yaralanırsa, etkilenen bölgelerde yeterli tıbbi bakıma erişim sınırlı olabilir. COVID-19 ile ilgili kapsamı ve kısıtlılıkları kontrol etmek için sağlık veya seyahat sigortanızı gözden geçirmenizde fayda vardır.

Varış noktanızda ulaşım, yemek ve konaklama için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu önceden araştırın. Salgından etkilenen bölgelerde toplu taşıma araçları, mağazalar, restoranlar ve popüler turistik yerler tarafından sunulan hizmetler de dâhil olmak üzere bazı hizmetlerin ve işletme faaliyetlerinin tamamen veya kısmen durdurulmuş olabileceğini unutmayın. Bu nedenle hizmetler ve prosedürler ile ilgili yapılan değişikliklere ilişkin en güncel bilgileri kontrol edin.

Dikkat edilebilecek diğer hususlar:

 • Seyahate çıkmadan önce, sizin ve ailenizin yerel sağlık yetkilileri tarafından önerilen kızamık-kabakulak-kızamıkçık (KKK) aşısı ve riskli gruplar için mevsimsel grip aşısı gibi rutin aşıların yanı sıra varış ülkesinde şart koşulan diğer aşıları (sarı humma veya menenjit  aşısı gibi) yaptırdığınızdan emin olun.
 • İlaç alan aile üyelerinin yanlarında kendilerine tüm seyahat boyunca yetecek kadar ilaç getirdiğinden emin olun.
 • Uzun süre boyunca fiziksel mesafe tedbirine uymanın zor olabileceği seyahatlerden kaçınmaya çalışın. Yoğun zamanlarda seyahat etmekten kaçının ve mümkün olan her yerde yolcu trafiği  sıkışıklığının daha az olduğu güzergâhları tercih edin.
 • Toplu taşıma araçları kullanıyorsanız, yerel olarak önerilen tedbirleri alın (bazı önemli tedbirlere buradan erişebilirsiniz). Sık dokunulan yüzeylerle temasınızı sınırlandırmaya çalışın ve ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın ya da dezenfektan kullanın. Mümkünse kendiniz ve diğer yolcular arasında uugun mesafeyi bırakın( boş koltuk sırası gibi)
 • Özel bir araçla seyahat ediyorsanız, yanınızda yeterli miktarda yiyecek ve içecek getirerek ihtiyaç molalarını asgari düzeyde tutmaya çalışın.
 • Seyahatiniz sırasında kalabalık alanları, havalandırması yetersiz kapalı alanları ve konserler, etkinlikler ve partiler gibi sosyal veya toplu aktivitelerin gerçekleştirildiği yerleri ziyaret etmekten kaçının.Bu tür alanlarda mutlaka maske kullanmayı ihmal etmeyin
 • Mümkünse kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirmek için plan yapın.

 

Geceyi evden uzakta geçirmeyi planlıyorsak ne yapmalıyız?

Bir otelde veya başka bir konaklama yerinde kalmayı planlıyorsanız, hangi önleyici tedbirlerin alındığını önceden kontrol edin:

 • Personel işyerinde maske takıyor ve fiziksel mesafe kuralına uyuyor mu?
 • Check-in sırasında pleksiglas bariyerler, lobide özel düzenlemeler, asansörlerde ve ortak alanlarda tüm personel, misafirler ve ziyaretçiler arasında fiziksel mesafeye izin verecek bariyerler gibi ekstra önlemler mevcut mu?
 • Mekânda uygun bir havalandırma sistemi var mı?
 • Otel; temizlik ve dezenfeksiyon için güncellenmiş politikalar uyguluyor mu?

Konaklama yerine vardığınızda anahtarlar, kapı kolları, uzaktan kumandalar vb. de dâhil olmak üzere odanızdaki tüm temas yüzeylerini dezenfekte edin veya edildiğinden emin olun. Mümkünse, geldiğinizde odayı havalandırmaya yardımcı olması için pencereleri açın. Kaldığınız süre boyunca, aileniz dışında odaya giren kişi sayısını en aza indirmek için temizlik veya diğer oda hizmetlerini talep etmeme seçeneğini göz önünde bulundurun.

> Okuyun: COVID-19 temizlik ipuçları

 

Seyahat ederken hangi güvenlik önlemlerini almalıyız?

Seyahat ederken, tüm anne babalar ve bakım veren kişiler, kendileri ve çocukları için standart önlemler almalıdır:

 

Eve döndüğümüzde ne yapmalıyız?

Eve döndükten sonra, ulusal veya yerel yetkililerinizin tavsiyelerine veya düzenlemelerine riayet edin. COVID-19'la ilişkili herhangi bir semptomun ortaya çıkıp çıkmayacağını takip etmek ve çıktığı takdirde  tıbbi yardım almak da dâhil olmak üzere tüm önemli tedbirleri uygulamaya devam edin.


Bu yazı, ilk olarak 10 Eylül 2020 tarihinde yayımlanmıştır. En son 24 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.