"Benim Evim": Türkiye'de Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Yeni bir Destek Sistemi

Çocuk işçiliği hangi yaşata olursa olsun çocukların okula gitmelerini engellemekte, onları ailelerinden ayırmakta, oyun ve eğlence-dinlenme zamanlarını sınırlamaktadır.

UNICEF
Çocuk işçiliği hangi yaşata olursa olsun çocukların okula gitmelerini engellemekte, onları ailelerinden ayırmakta, oyun ve eğlence-dinlenme zamanlarını sınırlamaktadır.
UNICEF/Olcer
18 Aralık 2018

Özellikle çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri çocukların zihinsel, sosyal, fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar vermektedir. 

Türkiye’de çalışan çocukların sayısını azaltmada 1990’ların başından bu yana büyük ilerleme kaydedildi. Bununla birlikte bugün ülkede yaklaşık %45’i mevsimlik tarımda olmak üzere çocuk işçiliğine maruz kalan tahminen 900 bin çocuk bulunuyor. Yine istatistiklere göre bu çocukların hemen hemen %50’si okula gitmiyor. Buna ek olarak 8’inci yılında olan Suriye krizi nedeniyle  giderek artan sayıda Suriyeli çocuk da Türkiye’de işçilik yapıyor.

“Benim Evim” Çocuk Destek Merkezi UNICEF ile İzmit Belediyesi’nin başarılı işbirliği ve ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Dairesi’nin (PRM) cömert katkılarıyla Nisan 2018’de açıldı. Merkez, çalışma riski ile karşı karşıya olan çocuklara psikososyal destek hizmetleri sağlayan, bu çocukları ve ailelerini farklı bakanlıklar tarafından sunulmakta olan çeşitli yerel hizmetlere yönlendiren bir platform olma işlevine sahip. Merkezdeki çalışmaların eşgüdümü İzmit Belediyesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile gerçekleşiyor.

Beş yıl önce Ahmed* ve ailesi devam eden çatışmalar yüzünden Suriye’den ayrılmak zorunda kalmış. Bugün 13 yaşında olan Ahmed Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan İzmit’te annesi, babası ve iki küçük kız kardeşi ile birlikte yaşıyor. Ailenin aşırı yoksulluğu nedeniyle Ahmed ve kardeşleri okullarına devam edememişler, sokaklarda kâğıt mendil satmak zorunda kalmışlar. Ahmed, İzmit Belediyesi “Benim Evim” Çocuk Destek Merkezi için çalışan, bu konuda eğitimli belediye zabıtalarından oluşan bir ekibin dikkatini çekmiş ve onların eşliğinde çocuk destek merkezine getirilmiş. Buradaki yetkili Ahmed’in durumunu değerlendirmiş ve ailesiyle bir görüşme yapılmasını tavsiye etmiş. Böylece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden bir ekip Ahmed’in ailesini ziyaret edip çocuk işçiliğinin yol açabileceği sonuçları anlatmış. Ahmed’in babası üç çocuğunu psikososyal destek almaları için “Benim Evim” Çocuk Destek Merkezi’ne getirmeyi kabul etmiş; ayrıca Ahmed ve iki kız kardeşi de okula kayıt için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yönlendirilmiş. 

Ahmed’in babası:

 

“Çocuklarımın okumasını, bu merkeze devamlı gelmelerini çok istiyorum. Ahmed artık çocuk koruma programlarından yararlanıyor ve kardeşleriyle beraber eğitimine devam edebiliyor” diyor.“Benim Evim” Çocuk Destek Merkezi ekibi iki tam zamanlı sosyal çalışmacı, bir yarı zamanlı psikolog ve UNICEF tarafından çocuk işçiliği alanında verilen eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra merkeze katılan sekiz eğiticiden oluşuyor. Mağdur edilme olasılığı bulunan çocukların belirlenmesi ve merkeze yönlendirilmesi ise dokuz zabıta memurundan oluşan gezici bir ekip tarafından proaktif bir şekilde yürütülüyor. 

"Benim Evim": Türkiye'de Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Yeni bir Destek Sistemi
UNICEF/Olcer

Bir çocuk ekip tarafından tespit edilip merkeze getirildikten sonra sosyal çalışmacılar durum değerlendirmesi ve gerekli yönlendirme işlemleri yapabilmek için bir plan geliştiriyor ve bu amaçla çocuğun ailesini ziyaret ediyorlar. Bu arada çocuklar da merkezde verilen psikososyal hizmetlere ek olarak drama, el sanatları ve müzik gibi çeşitli etkinliklere ve sportif faaliyetlere katılıyorlar.

UNICEF ile İzmit Belediyesi arasındaki bu ortaklığın başlamasından bu yana  çocuk işçiliğine maruz kalma riski taşıyan 300’den fazla çocuk tespit edilerek, gerekli hizmetlerden faydalanmaları sağlanmış. 

UNICEF, çocuk haklarının yerel düzeyde hayata geçirilmesi, çocukların daha fazla maddi imkândan ve etkili programdan yararlanabilmesi amacıyla yerel yönetimlerle birlikte çalışmanın yanısıra onların teknik  gelişimlerini de destekliyor. “Benim Evim” gibi merkezler, Türk Hükümeti’nin ülkedeki çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak üzere uygulamakta olduğu programları desteklemek üzere UNICEF tarafından geliştirilen çok sektörlü yaklaşımın bir parçasını oluşturuyor. Sözü edilen çok sektörlü yaklaşımın bileşenleri; sosyal güvenlik ağları oluşturarak yoksulluk sorununun ele alınması; bu çalışmanın eğitime yönelik ek özendiricilerle desteklenmesi; yetişkinlerin kayıtlı, insana yakışır işlere ve gelir getirici diğer etkinliklere erişim fırsatlarının artırılmasını içermektedir.

"Benim Evim": Türkiye'de Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Yeni bir Destek Sistemi
UNICEF/Olcer