UNICEF ve Avrupa Birliği, Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.) Programının Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocukları Kapsayacak Şekilde Yaygınlaştırılmasını Duyuruyor

17 Mart 2020
joint flags
UNICEF

Ankara, 17 Mart 2020 – UNICEF ve Avrupa Birliği (AB) bugün Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.) Programının ikinci aşamasının 2020 yılının Ekim ayına kadar uzatıldığını duyurdu. 2017 yılının ortasında başlayan, Ş.E.Y. Programı ailelerine iki ayda bir nakit yardımı yaparak 600,000’den fazla çocuğun okula devam etmesini sağladı. Programın devam etmesi AB’nin yaptığı 50 Milyon Euro’luk ekstra yardım ile sağlandı, toplamda ise, AB, Ş.E.Y. Programı aracılığı ile mülteci çocuklara 154 Milyon Euro’luk bir fon sağlamış oldu. Avrupa Birliği’nin Ş.E.Y.’in de dahil olduğu çeşitli programlarla Türkiye’deki mültecilere yaptığı toplam insani yardım ise 2.4 Milyar Euro’ya denk geliyor.


Ş.E.Y. 2003 yılından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında uygulanmış ulusal bir yardım programı olup 2017 yılında UNICEF ve AB’nin desteğiyle Suriyeli ve diğer mülteci aileleri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Program çocukların okula kaydolmasını ve devam etmelerini teşvik ediyor. Aynı zamanda program en kırılgan durumdaki mülteci çocukların tespit edilmesini ve gerektiğinde çocuk koruma hizmetlerine yönlendirilmelerini de sağlayan bir çocuk koruma bileşenine sahiptir.


UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle konuşmasında: ‘Dünyanın her yerinde eğitimin anlamı aynıdır: umut, bilgi ve herkes için daha iyi bir gelecek şansı. Ama birçok çocuk için eğitim hakkına ulaşmak çok zor bir mücadele gerektiriyor. Türkiye’de Ş.E.Y. programının genişletilmesi çocukların eğitiminin önündeki engellerin ulusal bir liderlik ve de stratejik bir ortaklıkla nasıl ortadan kaldırılabilceğinin harika bir örneği. Bu program yüzbinlerce çocuğun hayatında büyük bir fark yaratıyor’ dedi.


Avrupa Birliği, Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Birimi (ECHO) Türkiye Ofisi Başkanı Claudia Amaral konuşmasında: ‘Krizden etkilenmiş kız ve erkek çocukların korunması ve sağlıklı gelişimleri için eğitim hayati derecede önem taşır. Hayatları yeniden inşa etmelerine yardımcı olabilir, güven duygularını yeniden kazanmalarını ve normale dönmelerini sağlayabilir, ve onlara önemli yaşam becerileri kazandırır. Avrupa Birliği dünyada eğitim konusunda en büyük bağışçı ve politika şekillendiricilerindendir ve çocuklara daha iyi bir gelecek yaratmak için onlara şans vermek hepimizin ortak sorumluluğu’ dedi.


Suriyeli ve diğer mülteci çocuklar için yaygınlaştırılan Ş.E.Y. programı  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılay ve UNICEF arasındaki işbirliği ile yürütülüyor. Program Avrupa Birliği, Norveç ve ABD hükümetlerinin finansal desteğiyle uygulanmaktadır.
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (ECHO) hakkında 

Avrupa Birliği ve üye ülkeleri, insani yardım alanında önde gelen küresel bir bağışçıdır. Avrupa Birliği, Avrupa İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü aracılığı ile, her yıl çatışma ve afetlerden etkilenen 120 milyondan fazla insana yardım etmektedir. Avrupa İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü, Brüksel’deki merkezi ve dünya çapındaki saha teşkilatı ile en dezavantajlı insanlara, ırk, etnik grup, din, cinsiyet, yaş, milliyet ya da siyasal bağlantı ayrımı olmaksızın, yalnızca insani ihtiyaçlar temelinde yardım sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için: http://ec.europa.eu/echo/index_en

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.