Yunanistan'da sıkışıp kalan mülteci ve göçmen çocuklar çifte krizle karşı karşıya

26 Ağustos 2016

 

ATİNA/CENEVRE, 26 Ağustos 2016 – UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre yeni gelenlerin sayısında yaşanan ani artışla birlikte, Yunanistan’da eğitim ve korunma gibi alanlarda kritik ihtiyacı olan mülteci ve göçmen çocuklara yüzlercesi daha eklendi.
  
Yunanistan’a, Ağustos’un ilk üç haftası içinde Temmuz ayının tamamında gelenlere göre daha fazla sayıda insan giriş yaptı (Temmuz ayında bu sayı 1,920 kişi iken 24 Ağustos itibarıyla 2,289’ çıkmıştır). Yunanistan’da hala devam eden ekonomik krizle aynı dönemde yaşanan bu yeni gelişler  mülteci ve göçmen çocukları çifte bir krizle karşı karşıya getirmektedir. Çocuklar halen ülkede bulunan mülteci ve göçmenlerin toplam sayısının yüzde 40’ını oluşturmaktadır.
 
UNICEF’in Yunanistan’daki Mülteci ve Göçmen Yardımları Koordinatörü Laurent Chapuis konuya ilişkin şunları söyledi: “Mülteci ailelerin Yunanistan’daki bekleyişlerinin bir anlamı var. Onlar,  iltica taleplerinin işleme konmasını, Avrupa’da başka bir yere nakledilme kararını, çocukları için uygun eğitimi ve oyun alanlarını, uygun konut imkânlarını, kısacası geleceklerinin ne olacağı hakkında bir fikir sahibi olmayı bekliyorlar.”
 
Çoğu Suriye, Afganistan ve Irak gibi çatışmaların paramparça ettiği ülkelerden gelen çocuklar açısından bu durum sonu gelmeyecek bir bekleyiş gibidir. Kimileri hiç okul görmemişken kimileri de yıllarca uzak kalmıştır ve hatta bugün de eğitimleri tehdit altındadır.
 
Chaupis sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim, çocukları şiddetin her türüne karşı korumada en güçlü yollardan biridir."  

Başka bir deyişle, hepimiz güçlerimizi birleştirip Hükümetin çocukları Eylül ayında okullarına yerleştirme yönündeki çabalarına destek olmalıyız.”
 
Cinsel istismar, şiddet ve ihmal gibi durumlarla ilgili son bildirimler elverişsiz yaşam koşullarına ve zayıflamış çocuk koruma mekanizmalarına işaret etmektedir.  Kamu hizmetlerinin aşırı zorlanması da mülteci ve göçmen çocukların karşılaştıkları riskleri ağırlaştırıcı bir etki yaratmaktadır.
 
Yunanistan’da durumu belirsiz 27.500 çocuk bulunmakta ve bu sayı artmaya devam etmektedir. Ülkede yanlarında kimsesi bulunmayan çocuk sayısı ise en az 2.250 iken bunların ancak üçte biri resmi-düzenli barınma yerlerinde kalmaktadır. Hükümetin ve ortaklarının devam eden çabalarına rağmen geçici barınma yeri, çocuk koruma hizmetleri ve eğitim ihtiyacı acil üzerine düşülmesi gereken konuların başında gelmektedir.
 
Özellikle risk altındaki çocuklarla ilgili son raporlar ışığında, çocuklar için eğitim imkanlarının sağlanması UNICEF ve Yunanistan’daki ortakları için temel önceliği oluşturmaktadır. UNICEF, bir Yunan STK’sı olan Göçmenler için Piraeus Açık Okulu ile birlikte Atina yakınlarındaki Skaramangas kampındaki çocuklara eğitim ve eğlence-dinlenme faaliyetleriyle destek olurken, bu kapsamda 11 konteynerdan oluşan bir  derslik alanını da çocukların hizmetine açmıştır. UNICEF’in eğitim programları Attica’nın dışında diğer yerlerdeki kamplara da yaygınlaştırılmaktadır. Bu yılın sonuna kadar en az 5 bin çocuğa ulaşılması hedeflenmekte ve mülteci çocukların Yunan eğitim sistemine entegrasyonuna yardım için Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmalar yürütülmektedir.

İrtibat Kişileri

Sarah Crowe
Spokesperson
UNICEF Geneva
Telefon: +41 79 543 8029

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org/ceecis