Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria Kampı'nda çıkan yangınla ilgili UNICEF’in Açıklaması

10 Eylül 2020
Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria Kampı'nda çıkan yangınla ilgili UNICEF’in Açıklaması
UNICEF/UNI367861/Lagoutaris/AFP

UNICEF, Moria kampındaki yangından etkilenen mülteciler ve göçmenler için en derin üzüntüsünü paylaşmaktadır. UNICEF, 4.000'den fazla çocuğun, özellikle 407'si aşırı derecede savunmasız, refakatsiz çocuğun acil ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunu belirtmektedir.

UNICEF, krizin üstesinden gelmek için geceden beri aralıksız çalışan yerel makamlara ve ön saflarda müdahale eden kişilere teşekkür etmektedir. Koronavirüs pandemisi; hızlı ve güvenli bir şekilde müdahale edilmesini  karmaşık ve zor kılmaktadır.

Ortaklarımızla birlikte Moria kampına yakın olan UNICEF Tapuat Çocuk ve Aile Destek Merkezi'ni acil sığınma alanına dönüştürdük. Alternatifler belirlenene kadar refakatsiz çocuklar, hamile kadınlar ve kritik ihtiyaçları olanlar da dahil olmak üzere en savunmasız kişileri geçici olarak barındırabiliriz. Şu anda 150'den fazla refakatsiz çocuk orada barınmaktadır.

UNICEF’in önceliği, Yunan Hükümeti, Refakatsiz Çocukların Korunması Özel Sekreteri, yerel makamlar ve BM ve STK topluluğundaki ortaklarımızla birlikte koordineli olarak çocukların acil güvenlik ve korunmasını sağlamaktır. Dün geceki olaylar, Avrupa genelinde çocukların yeterli koruma ve hizmet haklarına saygı duyan, çocuğa duyarlı, insani bir AB Göç Paktı'na duyulan acil ihtiyacın güçlü bir hatırlatıcısı olmaktadır.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.