Yetersiz beslenme, susuzluk ve hastalıklar kuzeydoğu Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen'de milyonlarca çocuğun yaşamını tehdit eden krizin ne zaman sona ereceği hala belli değil

Sürekli yapılan insani yardımlar çocukların yaşamını kurtarmak açısından büyük önem taşıyor

23 Haziran 2017
Küçük bir kız köyüne su getiriyor.
UNICEF
Küçük bir kız köyüne su getiriyor.

 

NEW YORK/DAKAR/NAİROBİ/AMMAN, 23 Haziran 2017 – UNICEF, Güney Sudan’da kıtlık koşullarının son bulmasının yarattığı memnuniyetin, ciddi düzeylerde gıda yetersizliğinin yaşandığı kuzeydoğu Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de milyonlarca çocuğun yaşamı açısından hala risk oluşturduğu gerçeğinin üzerini örtmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

UNICEF Acil Durum Programları Direktörü Manuel Fontaine durumu şöyle değerlendirdi: “Rehavete hiç yer olmamalı. Güney Sudan’da kıtlık önlenmişken milyonlarca çocuğun yaşamı hala pamuk ipliğine bağlı durumda. Kriz henüz sona ermekten çok uzak. Yardımlarımızda ölçeği büyütmeye, insanlara yardımların koşulsuz ulaşmasında ısrara devam etmemiz gerekiyor; aksi halde sağlanan ilerleme hızla kaybolup gidecektir.”  

Sözü edilen ülkelerin dördünde de durum hala son derece kaygı verici boyutlarda yaşanmakta ve ölümle burun buruna olan çocuk sayısı hala korkutucu düzeyde seyretmektedir.

Kuzeydoğu Nijerya’da Boko Haram şiddeti nüfusun büyük gruplar halinde yerlerinden olmasına yol açmakta, geçim şartlarını zora sokmakta ve günlük yaşamı kısıtlamaktadır. Yaklaşık 5,2 milyon insan ciddi gıda sorunuyla karşı karşıya iken 450 bin çocuğun bu yıl ileri düzeyde akut yetersiz beslenmeden etkilenmesi tahmin edilmektedir. Yağış mevsiminin başlaması insani yardım çalışmalarının daha da aksamasına yol açacak, bozulan yollar ve sel gibi durumlar insanlara ulaşılmasını güçleştirecek ve su yoluyla bulaşan hastalıkların yayılma riskini artıracaktır. 

Somali’de on yıllar süren çatışmalar yüzünden zaten son derece güç durumdaki nüfus bir de uzun süren kuraklığın etkilerine maruz kalmaktadır. Yapılan tahminlere göre 275.000 kadar çocuk 2017 yılında ileri düzeyde akut beslenme yetersizliğine maruz kalacak olup, söz konusu çocukların ülkede yayılmakta olan kolera, akut sulu ishal ve kızamık gibi tehlikeli hastalıklardan ölme riskini dokuz kat artıracaktır. 

Güney Sudan’da her gün yeterince yiyecek bulabilmek için uğraşan insan sayısı 6 milyona çıkmış ve bu da bugüne dek Güney Sudan’da yaşanan en büyük sağlıksız gıda koşullarına yol açmıştır. Bu yıl hemen hemen 276 bin çocuğun ağır beslenme yetersizliğine karşı yaşam kurtarıcı acil yardıma muhtaç durumda olduğu tahmin edilmektedir. Bu hafta açıklanan yeni bir değerlendirmeye göre insani yardımlardaki önemli artışla birlikte kıtlık hafifletilmiş olsa bile durum tüm ülkede ciddiyetini korumaktadır. 

400 bin kadar çocuğun ağır yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğu tahmin edilen Yemen’de daha önce görülmemiş yaygınlıktaki bir kolera salgını bugüne dek 175 bin şüpheli vaka ve 1000’den fazla ölümle sürmekte olan insani yardım çalışmalarını daha da karmaşık duruma getirmektedir. Koleraya yakalanan ya da bu nedenle ölen çocuklardan bazıları daha önce de bağışıklık sistemlerini dirençsiz bırakan yetersiz beslenmeyle karşı karşıyadır. Ülkede sağlık sistemi çökmek üzere olup, hastaneler ve tedavi merkezleri durumla baş etmeye çalışırken ilaç ve tıbbi malzeme hızla tükenmektedir. Çatışmalar sürerken karşılaşılabilecek en kötü durumlardan biri de kıtlık yaşanmasıdır.

 

Bu dört ülkenin dışında yiyecek, su ve sağlık krizleri Büyük Afrika Boynuzu, Çad Gölü Havzası ve Sahel bölgesinde yüz binlerce çocuğu tehdit etmektedir. 

 

UNICEF bu yıl ortaklarıyla birlikte yaptığı çalışmalarla tedavi amaçlı ve yaşam kurtaran gıda yardımlarını Nijerya’da yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olan 314.000 çocuğa, Güney Sudan’da aynı durumdaki 200.000’den fazla çocuğa, Somali’de 200.000 çocuğa ve Yemen’de ise 320.000 çocuğa ulaştırmaktadır. 

UNICEF ayrıca sağlık tesislerini onarmakta ve donatmakta, tıbbi ve beslenmeye yönelik yardım hatları oluşturmakta, güç durumdaki çocuklara ve ailelere temiz içme suyu sağlamaktadır. Bu yıl Somali’de 1,8 milyon, Nijerya’da ise 2,6 milyon insanın temiz suya erişimi sağlanacaktır. 

UNICEF Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de çocuklara yiyecek, su, sağlık, eğitim ve koruma hizmetleri ulaştırabilmek için bu yılın sonuna kadar 251 milyon dolar yardım talep etmektedir. 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Joe English
UNICEF New York
Telefon: +1 917 893 0692

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. 
UNICEF ve çocuklarla ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.