Yemen’de hızla artan şiddet, çocukların ağır bedeller ödemesine neden oluyor

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Ted Chaiban’ın Açıklaması

24 Ocak 2022
UNICEF
UNICEF

AMMAN, 22 Ocak 2022 – “Yılbaşından bu yana hızla tırmanışa geçen şiddet olayları, Yemen'in çeşitli bölgelerinde keskin bir dönüş yaptı.


“Alınan bilgilere göre, sadece yılbaşından bu yana öldürülen çocuk sayısı 17. Bu, geçen Aralık ayının tamamında kaydedilen rakamın neredeyse iki katı.


“Yemen'deki çocuklar neredeyse yedi yıldır, yakın tarihin en acımasız silahlı çatışmalarından birinde, en önde ve en çok bedel ödeyen grup olmaya devam ediyor.


“UNICEF, Yemen'deki çatışmanın taraflarını ve bunlar üzerinde etkisi olabilecek kesimleri uluslararası hukuka saygı duymaya ve çocuklar başta olmak üzere tüm sivilleri her zaman korumaya çağırıyor. Siviller, eğitim ve tıbbi tesisler de dahil olmak üzere sivil alanlar hiçbir zaman hedef alınmamalı ve buna her durumda saygı gösterilmelidir.
 
“BM, Yemen'de çatışmaların tırmanışa geçmesinden bu yana 10.000'den fazla çocuğun yaralandığını veya öldüğünü doğruladı. Gerçek sayı muhtemelen çok daha yüksek.
 
“Pek çok çocuk, kendilerinin yapmadığı bir savaştan etkileniyor. Savaşanların şiddeti durdurma ve siyasi bir çözüme ulaşma zamanı çoktan geldi. Çocukların hayatlarını kurtarmanın ve bu çatışmalardan etkilenen ailelerin daha fazla sefalet ve ıstırap çekmesini önlemenin tek yolu bu."
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.