Yemen için üst düzey taahhüt konferansı dolayısıyla UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

Yemen için üst düzey taahhüt konferansı dolayısıyla UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

26 Şubat 2019
Yemen için üst düzey taahhüt konferansı dolayısıyla UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama
4N1A2303

NEW YORK, 26 Şubat 2019 – “Yemen için taahhüt konferansı vesilesiyle toplanmakta olan dünya liderlerine Yemenli çocukların yaşamının sağlayacakları desteğe bağlı olduğunu hatırlatmak istiyorum.  “Yemen dünyadaki en ağır insani krize sahne olmaktadır ve çocuklar bu durumdan özellikle olumsuz etkilenmektedir. En az 11,3 milyon çocuk – ülkedeki tüm çocukların yüzde 80’i – insani yardımlara muhtaçtır ve ileri derece akut malnütrisyon durumu olan beş yaşından küçük 360 bin çocuk dâhil 1,8 milyon çocuk da ağır malnütrisyona maruzdur. En az 2 milyon çocuk okula gidememekte, temiz su ve sanitasyon hizmetlerine erişememektedir. Çocukların şiddet nedeniyle yaşamlarını yitirmeleri ya da yaralanmaları, silahlı gruplara katılmaya zorlanmaları, zorla çalıştırılmaları ya da evlendirilmeleri gibi olumsuzluklar sürmektedir.
 
“UNICEF’in yardımların sürmesi ve çocukları hayatta tutan yaşamsal önemde programların kapsamının genişletilmesi için 542 milyon dolara ihtiyacı vardır. Bu kaynak, Yemenli çocuklara en çok ihtiyaç duydukları destek ve hizmetlerin sağlanmasına doğrudan katkıda bulunacaktır: Sağlık hizmetleriyle birlikte kolera ve kızamık gibi hastalıklara karşı aşılama, ileri derecede malnütrisyona maruz çocuklar için tedavi edici yiyecek ve ilaçlar, ucu ucuna hayatta kalabilen aileler için acil durum nakit yardımları ve ailelerin hasta çocuklarını sağlık merkezlerine getirmelerine yardım amaçlı ulaşım ödenekleri…
 
“UNICEF 2018 yılında Yemen’de çocuklara ulaşabilmemize yardımcı olan ortaklarının bu desteğine minnettardır. Ne var ki üzücü gerçek savaşın devam ediyor olmasıdır ve çocukların orada, yanlarında olmamıza, günü çıkarabilmeleri için elimizden geleni yapmamıza ihtiyacı vardır. Cenevre taahhüt konferansında kararlaştırılacak kaynakların bu çocukların yaşamını kurtarması mümkündür.”

İrtibat Kişileri

Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.