UNICEF’in Suriye için yeni yıl çağrısı: Kuzeybatı bölgesinde devam eden çatışmalara ve dokuz yıldır süren savaşa son verilmeli

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama

03 Ocak 2020
UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından yapılan açıklama
UNICEF/UN0348583/Saad

NEW YORK, 2 Ocak 2020 – “Yeni bir yıla girmişken ve Suriye’deki savaş onuncu yılına yaklaşırken başta ülkenin kuzeybatısında olmak üzere ülkedeki çok sayıda çocuk halen son derece güç durumda bulunmakta.
“Nitekim daha dün 6 ile 13 yaş arasındaki beş çocuk İdlib ili sınırlarındaki Sarmin’de bir ilkokulu hedef alan roket saldırısı sonucunda yaşamını yitirdi.
“Oysa yeni yılın ilk gününün bir umut günü olması, insanların yeni yıla umutla bakmaları gerekir. Ne var ki Suriye’deki aileler açısından yürek burkan şiddet olayları sonucunda neredeyse en küçük bir umut ışığı bile sönüp gitmektedir.

“Pek çoğu şimdiye kadar birkaç kez yerinden edilmiş olan yaklaşık 4.500 her gün evlerini bırakıp başka yerlere göç etmek durumunda bırakılıyor. Ülkenin kuzeybatısındaki İdlib’de ve çevresinde yoğunlaşan şiddet yüzünden yalnızca son üç hafta içinde en az 140.000 çocuk evinden ayrılmak zorunda kaldı.

“Okul ve hastane gibi çocuklara hizmet sağlayan temel sivil altyapıya yönelik saldırılar artık sıradan hale geldi. 2019 yılında BM, okullara yönelik 145, hastanelere ve sağlık personeline yönelik 82 saldırı olayını doğruladı. Bu saldırıların yüzde 90’ından fazlası ülkenin İdlib’i de içine alan kuzeybatı bölgesinde gerçekleşti.

“Yakın zamandaki fırtınaların etkisiyle ağırlaşan kış koşulları, şiddetli yağışlar ve soğuyan hava başta ağır şiddet olaylarından kaçanlar ya da kamplarda yaşayanlar olmak üzere koşulları çocuklar ve aileler açısından daha da güçleştiriyor.

“UNICEF olarak Suriye’de alanda yürüttüğümüz çalışmalara devam etmekte ve insani yardım ulaştırma çalışmalarına getirilen sınırlamalara rağmen bu şiddet ve kaos ortamında ve kış koşullarında çocukları yaşatmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ülkenin kuzeybatısında ortaklarımızla birlikte çocuklara kışlık giysi ve battaniye, temiz içme suyu, atık yönetim hizmetleri, sağlık danışmanlığı, eğitim ve psikososyal destek gibi yardımlar ulaştırarak yaşadıkları şokları aşabilmeleri için çocuklara yardımcı olmaktayız.

“Bütün bu çabalar yaşam kurtarsa bile yeterli olmamaktadır. Sadece savaşın sona ermesi Suriyeli çocuklara hak ettikleri güvenliği sağlayabilir. Çocukların, bugün barış içinde yaşama ve umut dolu bir geleceğe sahip olma hakları savaş bitene kadar karşılığını bulamayacaktır.

“Yeni yıl başlamışken Suriye’deki milyonlarca çocuk adına bu çağrıyı yapıyoruz. Özellikle ülkenin kuzeybatısında çatışan taraflarla onların üzerinde etkisi olanlara çağrımız şunlardır:
• Çocukları ve çocuklara yönelik hizmet veren sağlık ve eğitim sistemleriyle, su şebekelerini hedef alan tüm saldırılara son verilmeli.
• En başta çocukların korunması adına Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmaların acilen durdurulması, barışçıl bir anlaşmaya ulaşılarak Suriye’deki savaşa tümüyle son verecek çabaların başlatılması.
• Suriye’nin kuzeybatısındaki ve başka bölgelerindeki çocuklara sürekli ve engelsiz olarak insani yardımların, ülke içindeki ya da sınırlarındaki denetim hatları da dâhil olmak üzere, mümkün olan her yoldan ulaştırılmasını kolaylaştıracak Güvenlik Konseyi Kararlarının yenilenmesi.
“2020 yılının, Suriyeli çocuklar için bir barış yılı olması en içten umudum ve dileğimdir.”

 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Christopher Tidey
UNICEF New York
Telefon: +1 917 340 3017

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yörelerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.  190’dan fazla ülkede ve bölgede, her çocuk için, her yerde, her gün herkes için daha iyi bir dünya kurmak amacıyla çalışıyoruz. 
UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları konusunda daha fazla bilgi için: www.unicef.org
UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin.