UNICEF’in Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalara ilişkin açıklaması

17 Ekim 2020

NEW YORK/CENEVRE, 17 Ekim 2020 – Dağlık Karabağ ve çevresinde devam etmekte olan çatışmalar, çocuklar açısından son derece dehşet verici sonuçlar doğuruyor. Bu kabul edilemez bir durum. Hayatını kaybeden ve yaralanan çocukların sayısı her geçen gün artarken, birçok okul ve ev de çatışmalar sırasında zarar görüp, tahrip ediliyor. Çatışmalar nedeniyle sayısız çocuk ve aile haftalardır ciddi bir psikolojik travma ve stres yaşıyor.

UNICEF, çatışma taraflarının 9 Ekim tarihinde aldığı insani ateşkes kararını bir an önce uygulamaya geçirmesi için her iki tarafa da çağrıda bulunmaktadır. Çocuklar ve aileler ile sivil halkın kullandığı tüm alanlar, uluslararası insan hakları ve insani hukuk doğrultusunda korunmalıdır. Çocukların yüksek yararı için silahlı çatışmaların tamamen durdurulması son derece önem arz etmektedir.  

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.