UNICEF Yunanistan'da mahsur kalan mülteci ve göçmen çocukların tüm taleplerinin dinlenilmesi çağrısında bulundu

06 Nisan 2016
Yunanistan'ın İdomeni kentinde göçmen çocuklar ve aileleri tren yolu kenarında çadırlarda kalıyor.
UNICEF/UN012777/Georgiev
Yunanistan'ın İdomeni kentinde göçmen çocuklar ve aileleri tren yolu kenarında çadırlarda kalıyor.

 

CENEVRE, 6 Nisan 2016 – AB ile Türkiye arasında varılan anlaşma kapsamında mülteciler ve göçmenlerin Yunan adalarından Türkiye’ye dönüş sürecinin başlamasıyla birlikte UNICEF ilgili Devletlere tüm çocukları koruma ve gelecekleri hakkında karar verirken tüm taleplerini hakkaniyetli bir şekilde dinleme konusundaki görevlerini tekrar hatırlatır. 

UNICEF Yunanistan’da Nisan’da yürürlüğe giren yeni yasayı memnuniyetle karşılamaktadır. Yeni yasa, ailelerinden ayrılmış ve refakatsiz çocuklar, engel olan çocuklar, sıkıntı ve travma mağdurları, hamile ve yeni doğum yapmış kadınlar da dâhil olmak üzere, güç durumdaki bazı grupları “istisnai sınır işlemlerinden” ya da geri göndermelerden muaf tutuyor. Ancak bundan çok daha fazlasının yapılması gerekiyor.
 
Halen 22 binden fazla mülteci ve göçmen çocuk Yunanistan’da mahsur durumda. Anlaşmanın geçen ay yürürlüğe girmesinden bu yana bu çocuklar belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olmalarının yanı sıra, çeşitli gözaltı uygulamalarına bile maruz kalabiliyor.
UNICEF her çocuğun üstün yararının belirlenmesi ve tüm çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması için iyi yönetilen bir sürecin devreye sokulması çağrısında bulunuyor. Söz konusu temel ihtiyaçlar arasında yeterli barınma olanakları, sağlık hizmetleri ile birlikte uluslararası ve Avrupa yasaları çerçevesinde insan ticaretine ve sömürüye karşı korunma da yer alıyor.
 
Çocuklar, silahlı kuvvetlere dâhil edilme ya da evlenmeye zorlanma tehditleri gibi uluslararası korunma başvurusunda bulunmak için özel gerekçelere sahiptir. Avrupa Komisyonu da geri göndermelerin uluslararası ve Avrupa hukukuna uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmiştir.
 
Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Marie-Pierre Poirier konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Emekleme çağında ya da genç olsun, ailesiyle birlikte ya da tek başına olsun, çocuklar hakkında alınacak her karar mutlaka çocuğun üstün yararı doğrultusunda olmalı. Çocukların sesine kulak verilmeli. Geri göndermek üzere alınacak acele bir kararın sonuçları büyük olumsuzluklara sebep olabilir ve çocuğun şiddetin ve korkunun hüküm sürdüğü bir yere geri dönmesine yol açabilir. Nereden gelirse gelsinler, çocuklar her zaman temel hizmetlere erişebilmelidir.”
 
Yunanistan’da, refakatsiz ve ailelerinden ayrı çocuklara yönelik bakım ve destek kapasitesi yetersiz kalıyor. Barınabilecekleri yerler olmadığı için çok sayıda çocuk geçici “koruyucu nezaret” altına alınıyor ya da kapalı ilk kabul ya da polis merkezlerinde giderek daha uzun bir süre boyunca fiilen gözaltında tutuluyor.
 
Poirier sözlerini şöyle sürdürüyor: “UNICEF, bazı çocukların göçmenlik statüleri nedeniyle gözaltında tutulduklarına ilişkin haberleri kaygıyla karşılıyor. Savaştan kaçmak ve hayatta kalmaya çalışmak hiçbir zaman suç değildir.”
 
Refakatsiz ve ailelerinden ayrı çocuklar en korunmasız gruplardan biri olup, Yunanistan’daki tüm mülteci ve göçmen çocukların yaklaşık yüzde 10’unu (2 bin çocuk) oluşturuyor. Ancak bu çocukların hepsi kayda alınmış değil. 2016 yılının Ocak ve Mart ayı ortası arasında Yunanistan’da bin 156 refakatsiz ve ailelerinden ayrılmış çocuğun kaydı yapıldı (bu rakam 2015 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 300’ün üzerinde artış teşkil ediyor).
 
Yunan adalarından Türkiye’ye ilk geri gönderilenler bu hafta UNICEF’in ortakları tarafından İzmir’in Dikili limanında izlendi. UNICEF, bu kişilere insani yardım sağlamak üzere Türkiye hükümetiyle yakın işbirliğini sürdürecektir.

Türkiye halen 2,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır.

UNICEF 2012 yılından bu yana Suriyeli mülteci çocuklara ve ailelerine yardımlarını sürdürüyor. Hükümet ve sivil toplumdan ortaklarıyla çalışmalar yapan UNICEF, geçen yıl 400 binden fazla Suriyeli çocuğa eğitim, koruma ve temel hizmetler gibi alanlarda destek sağladı.
 

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.