UNICEF, yeni küresel eğitim maskotu Uni'yi tanıttı

Uni, kaliteli eğitimin önemini somutlaştıracak ve küresel öğrenme krizine dikkat çekecek

13 Eylül 2022
UNICEF
UNICEF

NEW YORK, 13 Eylül 2022 – UNICEF, bugün yeni küresel eğitim maskotunu tanıttı. Uni, öğrenmenin elçisi olacak ve her çocuğun kaliteli eğitime erişim hakkını simgeleyecek.

Uni, kaliteli eğitime erişimin çocuklara ve toplumlara verdiği umudun bir simgesi. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocukların yaklaşık yüzde 70'i basit bir hikayeyi bile okuduğunda anlayamıyor. Bu nedenle Uni'nin amacı aynı zamanda mevcut eğitim durumuna da dikkat çekmek ve bu alanda acil dönüşümü teşvik etmek.

Gelecek hafta düzenlenecek Birleşmiş Milletler Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi öncesinde UNICEF, maskotun dünya genelinde çok ihtiyaç duyulan okul sistemleri reformuna ilham kaynağı olacağını umuyor.

Bu eserin lansmanına ek olarak UNICEF, maskotun gerçek boyutlu bir versiyonunu da yarattı. Yumuşak sünger ve parlak mavi keçeden yapılan 1,80 metre boyundaki Uni, UNICEF’in ikonik mavi sırt çantasıyla kaplanarak bir "sırt çantası" şeklini aldı. UNICEF sadece geçen yıl bu ikonik çantaları 1,3 milyon öğrenciye dağıtmıştı. Uni, UNICEF tarafından tasarlandı.

UNICEF Küresel İletişim ve Savunuculuk Direktörü Paloma Escudero, “Uni, her çocuğun okula gitme ve öğrenme hakkına sahip olduğunu bizlere hatırlatıyor, bu özlemimizi somut hale getiriyor” dedi. "Her çocuğun sadece okulda olma hakkı değil, aynı zamanda okulda öğrenme ve ileride, daha yüksek öğrenim ve daha yüksek gelir düzeyleri için esas olan temel becerileri edinme hakkı da var."

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.