UNICEF: Yılbaşında dünya genelinde 370.000’den fazla çocuk doğacak

Takvimler 2021'i gösterirken UNICEF, 75. yılını çocuklar için daha iyi bir dünyayı yeniden hayal etmeye adayacak

01 Ocak 2021
new year
UNI288585/Dejongh/2020

NEW YORK, 1 Ocak 2021 – UNICEF'e göre, yılbaşında dünya çapında tahminen 371.504 bebek doğacak.

Takvimler 2021’i gösterirken UNICEF, 1 Ocak'ta dünyaya gelen bebekleri bir kez daha kutluyor. Pasifik Okyanusu’ndaki Fiji ülkesi, 2021'in ilk bebeğini karşılarken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2020 yılının son bebeği dünyaya gelecek. Dünya çapında bu doğumların yarısının şu 10 ülkede gerçekleşeceği tahmin ediliyor: Hindistan (59.995), Çin (35.615), Nijerya (21.439), Pakistan (14.161), Endonezya (12.336), Etiyopya (12.006), Amerika Birleşik Devletleri (10.312), Mısır (9.455), Bangladeş (9.236) ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti (8.640).

2021'de tahminen toplam 140 milyon çocuk doğacak. Ortalama yaşam sürelerinin ise 84 yıl olması bekleniyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, "Bugün doğan çocuklar sadece bir yıl öncesiyle bile kıyaslandığında çok daha farklı bir dünyaya gözlerini açıyor ve yeni yıl, dünyayı yeniden hayal etmek için yeni bir fırsat sağlıyor. Bugün doğan çocuklar, onlar için inşa etmeye başladığımız dünyayı bugün itibariyle miras alacaklar. 2021 yılı çocuklar için daha adil, daha güvenli ve daha sağlıklı bir dünya inşa etmeye başladığımız bir yıl olsun."

2021 yılı aynı zamanda UNICEF'in kuruluşunun 75. yıldönümü. UNICEF ve paydaşlarının; çocukları çatışmalardan, hastalıklardan ve dışlanmalardan koruyarak, onların yaşama, sağlık ve eğitim haklarını savunarak geçirdikleri bu yetmiş beş yıl, 2021 yılı boyunca etkinlik ve duyurularla anılacak.  

UNICEF’in kurulduğu dönemde seçilmiş ülkelerde en popüler bebek isimleri*

Erkek

 

 

 

Kız

Avustralya

John

Margaret

Çin

Ming

Shulan

Hırvatistan

Ivan

Marija

Danimarka

Erik

Kristen

Fransa

Jean

Marie

Almanya

Hans

Renate

İsrail

Moshe

Esther

Japonya

Masaru

Kazuko

Kore

Yeong-ho

Yeong-ja

Polonya

Jan

Maria

Rusya

Ivan

Maria

İspanya

Jose

María Carmen

Birleşik Krallık

John

Margaret

Amerika Birleşik Devletleri

James

Mary

Fore, "Ekonomik durgunluk, artan yoksulluk ve derinleşen eşitsizlikle karşı karşıya olan dünyamız aynı zamanda küresel bir salgınla da başa çıkmaya çalışıyor. Bu nedenle, UNICEF ve çalışmalarına duyulan ihtiyaç her zamanki kadar büyük. Son 75 yıldır çatışmalar, yerinden edilmeler, doğal afetler ve krizler boyunca UNICEF tüm çocukların yanındaydı. Yeni yıl ufukta belirirken, çocukları koruma, haklarını savunma ve nerede yaşarlarsa yaşasınlar seslerinin duyulmasını sağlama taahhüdümüzü yeniliyoruz”, dedi.

UNICEF, küresel salgına müdahale kapsamında, “Yeniden Hayal Et” kampanyasını başlattı. Söz konusu kampanya; COVID-19 salgınının çocuklar için kalıcı bir krize dönüşmesini önlemeye yönelik küresel bir girişim. Salgın sonrası yaraları sarmak, toparlanmak ve daha iyi bir dünya inşa etmek için UNICEF, kampanya aracılığıyla hükümetlere, kamuoyuna, bağışçılara ve özel sektöre UNICEF'e katılmaları için acil çağrıda bulunuyor.

#####

Editörlere Notlar

*Bebek isimleri üzerine veriler, Amerikan İsim Derneği’nden Dr. I. M. Nick tarafından derlenmiştir. Ülkeler ve bölgeler; bölgesel veya ulusal kamu kurumları tarafından derlenen ve yayımlanan istatistiksel verilerin mevcudiyetine göre dahil edilmiştir.

UNICEF, ülkelerdeki aylık ve günlük doğum oranlarını tahmin etmek için hayati istatistiklerden ve nüfus gruplarını ulusal düzeyde temsil eden hanehalkı anket verilerinden yararlanmıştır. UNICEF, 1 Ocak 2021'de doğacak bebekleri ve bu kuşağın yaşam sürelerini tahmin etmek için BM'nin Dünya Nüfus Beklentisi Raporu'nun (2019) en güncel versiyonundan elde edilen yıllık canlı doğum sayılarını ve ortalama yaşam süresini kullanmıştır.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.