UNICEF ve WFP: Kapanan okullar nedeniyle okul yemeklerinden mahrum kalan 370 milyon çocuğun geleceği tehlikede

29 Nisan 2020
african children
UNICEF/UN0307575/Knowles-Coursin

ROMA/NEW YORK, 29 Nisan 2020 – COVID-19 krizi, dünya genelinde yoksul insanlar arasındaki açlık seviyelerini yukarılara taşırken Dünya Gıda Programı (WFP) ve UNICEF, okulların kapanmasıyla birlikte okulda verilen yemeklerden mahrum kalan 370 milyon çocuğun beslenme ve sağlık açısından karşı karşıya kalacağı yıkıcı sonuçların önüne geçebilmek amacıyla hükümetlere çağrıda bulundu.

WFP İcra Direktörü David Beasley konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Dünya çapındaki milyonlarca çocuk için okulda yedikleri bir öğün yemek, o gün yedikleri tek öğün olmakta. Bu öğün olmaksızın aç kalabilir, hastalanarak okulu bırakmak zorunda kalabilir ve yoksulluğun etkilerini bir nebze olsun bertaraf etmek için ellerindeki en iyi şansı kaybedebilirler. Bu salgınının bir açlık felaketine dönüşmesini engellemek ve hiç kimsenin geride bırakılmadığından emin olmak için hemen şimdi harekete geçmeliyiz”.

Okulda sunulan yemekler özellikle kız çocukları için kritik önem taşıyor. Pek çok yoksul ülkede bir öğün yemek vaadi, anne babaların kız çocuklarını okula göndermeleri için yeterli oluyor ve bu da kız çocuklarının ağır ev işlerinden kaçınabilmesini sağlıyor ya da çocuk evliliğine maruz kalma risklerini azaltıyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Bu bağlamda okul, bir eğitim kurumundan çok daha fazlası demek. Pek çok çocuk için okul; güvenliğe, sağlık hizmetlerine ve beslenmeye erişim sağlayan bir yaşam hattı. Eğer hemen şimdi harekete geçmezsek ve en kırılgan durumdaki çocuklara yönelik hayat kurtarıcı hizmetleri yaygınlaştırmazsak, COVID-19’un neden olduğu tahrip edici etkiler önümüzdeki on yıllarda da hissedilecektir.”

Yoksul ülkelerdeki çocuklar, okul yemeği programlarının yanı sıra, okulları vasıtasıyla sunulan aşılama kampanyaları ve bağırsak parazitlerinin yok edilmesine yönelik programlardan da faydalanıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından yakın zamanda paylaşılan ve okul yemeklerinden faydalanamayan çocuk sayısını vurgulayan rapora yanıt olarak harekete geçen WFP ve UNICEF, kriz süresince okula gidemeyen çocukları desteklemek amacıyla hükümetlerle birlikte çalışıyor. 68 ülkede hükümetler ve WFP, okul yemeklerine alternatif olarak evlere yemek dağıtıyor veya yardım kuponu, nakit transferleri vb. şekillerde çocuklara destek sunuyor.

Bu ortaklık kapsamında, WFP ve UNICEF önümüzdeki aylarda da, okullar açılıp çocuklar geri döndüğünde okullarda sunulan yemeklerden ve sağlık programlarından faydalanmasını sağlamak için hükümetlere destek olmaya devam edecek. Bu aynı zamanda, anne babaları da çocuklarını okula geri yollamaları için teşvik edecek. WFP ve UNICEF ayrıca, okulda sunulan yemeklere ihtiyacı olan çocukları Okul Yemekleri Haritası adlı çevrimiçi bir uygulama üzerinden takip edebilmek amacıylda iş birliği yapıyor.

UNICEF ve WFP, başlangıçta 10 milyon çocuğu desteklemek üzere 30 düşük gelirli ya da kırılgan durumdaki ülkeye odaklanacak olan bu çalışmaya 600 milyon Amerikan Doları tutarında katkı yapılması için çağrıda bulunuyor. Her iki kuruluşun bu çalışmaları, COVID-19’un neden olduğu hizmet kesintilerine rağmen çocukların öğrenmeye devam etmesini teşvik edebilmek üzere oluşturulmuş küresel bir girişim olan ve UNESCO’nun önderliğinde sürdürülen Küresel Eğitim Koalisyonu’nun çalışmalarıyla da uyumludur.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.