UNICEF ve TED Hatay Koleji Ulusal Çocuk Günü İklim Eylemi Çağrısı

23 Nisan 2022
UNICEF
Şener

23 Nisan 2022, ANTAKYA – Türkiye Ulusal Çocuk Bayramı'nda UNICEF ve TED Hatay Koleji, “İklim Değişikliği ve Çocuklar” temalı fotoğraf sergisi aracılığıyla kirliliğin azaltılması, çevresel açıdan sürdürülebilir çözümlerin benimsenmesi, çocukların iklim değişikliğinin etkilerinden korunması  ve iklim eylemine katılımlarının teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

Hatay Expo Center'da yapılan sergi açılışında, TED Hatay Koleji öğrencilerinden Ece Ketenci ve Mehmet Kemal Çiftçi, “İklim krizine karşı zamanımız azalıyor ama herkesin yapacak çok işi var’’ mesajını verdiler.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis, iklim krizinin tüm çocukları eşit derecede etkilemeyen bir çocuk hakları krizi olduğunu, iklim krizi de dahil olmak üzere her krizde en ağır yükü çocukların çektiğini hatırlattı. De Dominicis: konuşmasında; ‘’İklim değişikliğinden en az sorumlu olanlar çocuklar olmasına karşın, iklim değişikliğinin en büyük yükünü çocuklar çekecek. Bu nedenle, UNICEF hükümetleri şimdi harekete geçmeye ve tüm sektörlerde çevresel açıdan sürdürülebilir çözümleri benimsemeye, bir yandan da iklim değişikliğinden zaten etkilenen çocukları korumaya ve onları çevresel açıdan sürdürülebilir yaşam tarzlarının teşvikinin merkezine koymaya çağırıyor” dedi.

Okullar, erken yaşlardan itibaren her çocuğun çevreye karşı sorumlu bir tutum benimsemesi için bilinçlendirme ve destekleme konusunda kilit bir role sahiptir. TED Hatay Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Temsilcisi Prof.Dr. Mustafa Özat ise şunları söyledi: “TED Hatay Koleji ailesi ve şehrimizdeki toplumun aktif bir üyesi olarak küresel ısınmanın azaltılması, hem bölgemizi hem de dünyayı derinden etkileyen iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına öncülük etmekte gönüllü oluyoruz. UNICEF ve TED Hatay Koleji ortaklığıyla yürüttüğümüz farkındalık oluşturma hedefimizi gerçekleştirmekte bize destek olarak Hatay’ı dünyaya bağlayan EXPO’nun kapılarını bize açan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Sayın Lütfü Savaş’a çok teşekkür ediyorum.”

Dünya çapında çocuklar; şiddetli kuraklık, sel, hava kirliliği, susuzluk, yetersiz beslenme ve hastalık gibi iklimle ilgili birçok olumsuzlukla karşı karşıya kalmaktadır. Gezegendeki hemen hemen her çocuk bu iklim ve çevresel tehlikelerden en az birine maruz kalmaktadır. Beş yaş altı çocuklarda her dört ölümden biri sağlıksız ortamlardan kaynaklanmaktadır. Yaklaşık 1 milyar çocuk – dünyadaki çocukların neredeyse yarısı – iklim değişikliğinin etkileri açısından son derece yüksek risk altında olarak sınıflandırılan ülkelerde yaşıyor. İklim değişikliğinin etkileri hızlandıkça bu tehlikelerin şiddeti artacaktır.

Bu nedenlerle “İklim Değişikliği ve Çocuklar” temalı fotoğraf sergisinin amacı, tüm insanların tek yuvası olan gezegeni kurtarmak için, bireysel ve toplu sorumluluklarını hatırlatmaktır. İlk olarak geçtiğimiz Aralık ayında UNICEF'in 75. kuruluş yıl dönümünde Ankara'da açılan sergi, bu kez de UNICEF ve TED Hatay Koleji iş birliğinde Hataylıların ziyaretine açıldı. Bu sayede  UNICEF ve TED Hatay Koleji, ülke çapındaki okullara her çocuğun iklim eylemi konusunda eğitim ve seferberliğini desteklemeleri için ilham vermeyi hedefliyor.

 

Daha fazla bilgi için; 

Gizem Kanlı Demir, TED Hatay Koleji, gdemir@tedhatay.k12.tr

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.