UNICEF ve Rönesans Türkiye'de Depremden Etkilenen Çocukları Desteklemek Üzere Güçlerini Birleştirdi

09 Ekim 2023
UNI445100
UNICEF/UNI445100/Kiliç

İstanbul, 3 Ekim 2023 - Şubat 2023'te Gaziantep-Kahramanmaraş'ı vuran yıkıcı depremlerin ardından UNICEF, afetten etkilenen çocuk, genç ve ailelere temel hizmet ve destek sağlamak üzere Rönesans ile iş birliği yaptı. UNICEF ve Rönesans Holding, Türkiye'deki depremlerden en çok etkilenen onbir şehirden biri olan Malatya'da Rönesans Holding tarafından inşa edilen geçici yaşam alanlarında, çocukları korumak ve ruh sağlığı, psikososyal refah ve genel gelişim konularında destek sağlamak amacıyla Çocuk, Ergen ve Aile Destek Merkezleri (Birlikte) kurdu.

Rönesans Holding, yaşanan felakete hızla müdahale ederek Malatya ve Adıyaman'da geçici yaşam alanları inşa etti. Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere toplumun en hassas kesiminin refahı göz önünde bulundurularak özenle tasarlanan bu geçici yaşam alanları, afetten etkilenenler için hayati önem taşıyor.

UNICEF, 6 Şubat depremlerinden bu yana depremden etkilenen çocuklara ve ailelere yönelik yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda şu ana kadar 405.600'ten fazla çocuğun erken çocukluk eğitimi de dahil olmak üzere örgün ve yaygın eğitime geri dönmesi sağlandı. UNICEF, hükümet ve sivil toplum ortaklarıyla işbirliği içinde 862.200'ün üzerinde çocuk ve bakım sağlayıcının psikososyal destek imkanlarından faydalanmasını sağladı. UNICEF ve ortakları 66 çocuk, ergen ve aile destek merkezinin kurulumunu gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen saha ziyaretinde UNICEF Türkiye Temsilci Vekili Paolo Marchi bu konuya ilişkin olarak; “Depremler pek çok çocuğun hayatını derinden etkilemiş, değiştirmiş ve onlarda fiziksel ve psikolojik olmak üzere travmatik izler bırakmıştır. Rönesans Holding'in desteği bize, bu izleri taşıyan çocuklara ve gençlere yönelik psikososyal hizmetleri güvenli alanlarda yaygınlaştırabilme olanağı sağlıyor. Bu tür iş birlikleri dayanışma ve ortak hareket etme bilincini pekiştirip, güçlendirmektedir. Rönesans Holding ile birlikte depremden etkilenen çocukların ve ailelerinin hayatlarını iyileştirmede kalıcı etkiler yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

UNICEF ve Rönesans Holding, Malatya'da çocuklar, gençler ve kadınlar için psikolojik danışmanlık, çocuk, spor ve müzik merkezleri, sosyal tesisler ve çalışma alanları içeren merkezler oluşturdu.

Kısa bir süre önce UNICEF Türkiye İş Danışma Kurulu'na davet edilen Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp şunları söyledi: “Acil ihtiyaçların tamamlanmasının hemen ardından çocuklar, gençler ve kadınlar için sürdürülebilir çözümler üretmek, onların iyi olma hallerini desteklemek amacıyla UNICEF ile el ele verdik. Rönesans olarak Malatya’da hayata geçirdiğimiz geçici yaşam alanının, sadece bir çatı olmakla kalmayıp, aynı zamanda bir yuva olmasını istedik. UNICEF ile burada birlikte olmak bizim için gerçekten değerli ve önemli; birlikte, yaşam kentimizde çocuklara ve gençlere umut olacak, onların aydınlık geleceklerinde iz bırakacak projeler ve çalışmalar yürüteceğimize kalpten inanıyorum. En büyük hedefimiz, müdahale ve acil yardımın da ötesinde, uzun vadeli etki yaratmak...”

Rönesans Holding tarafından tasarlanıp inşa edilen ve halihazırda Malatya ve Adıyaman'da 10.000'den fazla kişiye hizmet veren geçici yaşam alanları, acil müdahale ile uzun süreli destek arasındaki boşluğu dolduracak geçiş yapıları olarak hizmet veriyor.

Depremin hemen ardından birçok kuruluşla iş birliği yapan Rönesans Holding, ayrıca güvenli bölgeler oluşturdu. Bu alanlardabebek bakım odaları, oyun alanları, engelli çocuklar için özel eğitim desteği ve çocuk sineması gibi olanakları da hizmete soktu.

İhtiyaç anında hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verebilecek organize bir hızlı müdahale sistemi kurmaya ve deprem sırasında acil insani yardım sağlamaya odaklanan Rönesans Holding, aynı zamanda geçici yaşam alanları içindeki Birlikte adı verilen bu merkezleri desteklemek ve doğal afetlerden kurtulan çocuklara ve gençlere hayati destek sağlamak üzere UNICEF ile işbirliği içinde çalışmaya devam edecek.

İrtibat Kişileri

Tülay Güler
Communication Officer
UNICEF in Türkiye
Telefon: +90 532 773 71 96

UNICEF hakkında

UNICEF dünyanın en dezavantajlı çocuklarına ulaşmak için dünyanın en zorlayıcı koşullarının var olduğu bölgelerde faaliyette bulunuyor. 190'dan fazla ülke ve bölgede her çocuk için çalışıyor, herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi amaçlıyoruz.

UNICEF ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

UNICEF’in Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube hesaplarını takip edebilirsiniz.